FilmSprávy

Režisérka Alice Nellis do svojho nového filmu Buko obsadila vlastného koňa

Príbeh Jarmily, ktorá sa snaží po smrti manžela nájsť v živote nový smer a spojí svoje ďalšie dni s koňom Bukom, hoci o jeho chove nič nevie. Koňa na nakrúcanie poskytla režisérka filmu Alice Nellis, ktorej v skutočnosti patrí. Je pre ňu vyjadrením toho, kým skutočne je a ponúkne aj divákom možnosť zamyslieť sa, kým sú oni sami. Buko prichádza do kín už 20. októbra.

Jarmila sa po strate muža ocitne na životnej križovatke, kedy sa musí rozhodnúť, či zvyšok života už len trpezlivo „prečká“, alebo sa vzoprie osudu a vrhne sa do dobrodružstva s neistým koncom. Napriek dobre mieneným radám svojich dospelých detí si zvolí druhú možnosť. Tou je život na chalupe v romantickej divočine uprostred Máchovho kraja, kde to mal rád predovšetkým jej muž. Ten jej navyše v závete odkázal vyslúžilého cirkusového koňa Buka, ktorý jej život obráti kompletne naruby. S pomocou susedov sa rozhodne vzniknutej situácii postaviť čelom a čoskoro zisťuje, že aj keď to tak spočiatku nevyzeralo, práve s týmto koňom by sa jej do života mohlo vrátiť šťastie.

Režisérka Alice Nellis film približuje slovami: „Buko je o tom, že život je krásny. Hoci napríklad nie na prvý pohľad. O to viac si to treba čas od času vzájomne pripomenúť.“ A prezradila aj autobiografickú linku, ktorú vo filme využila: „Chovám koňa a s tým, ako človek postupne rieši najrôznejšie ich problémy, zisťuje, že väčšina „ich“ problémov sú vlastne jeho problémy, ktoré spolužitie s koňom len ukáže alebo umocní. Kôň vie, kedy sa bojím. Kedy som naštvaná. Kedy som naštvaná a snažím sa tváriť, že som v pohode. Kôň ocenia, keď sa tvárim tak, ako sa naozaj cítim. A najväčšou odmenou je pre neho človek, ktorý je v pohode sám so sebou.“

Vzťah zvieraťa a človeka

Od nakrúcania ju neodradil ani fakt, že so zvieratami sa nenakrúca práve úplne najľahšie. So smiechom však podotýka, že to nebolo také náročné, pretože s istou dávkou náročnosti vopred rátala. Určite ale pomohlo, že koníka osobne poznala, pretože na ňom sama jazdí a má ho vo vlastnej maštali: “Náš Láďa je už taký múdry pán, ktorý vie svoje. Väčšinu vecí už v živote videl a zažil, takže aj keď ho niečo niekedy prekvapí, zvyčajne to ustojí s dôstojnosťou. K nám ľuďom je zhovievaný, čo bol aj jeho celkový prístup k nakrúcaniu,” smeje sa a podotýka, že väčší problém robilo počasie, pretože takmer celé nakrúcanie prebiehalo v exteriéri. “Rozmary prírody sme pokorne prijali ako akúsi divokú inšpiráciu, čo ale vo výsledku prinieslo zábery a scény, ktoré sa inak musia často zložito vyrábať v postprodukcii,” povedala režisérka.

Vzťah človeka a človeka

Vo filme uvidíte jej “dvornú” herečku Marthu Issovú, ktorá stvárnila dcéru Jarmilinej susedy trpiacu Aspergerovým syndrómom. “S Alicou nás spája, okrem dlhoročnej spolupráce, ešte o niečo dlhšie trvajúce priateľstvo,” povedala Issová, “A rovnako, ako je skvelé a inšpiratívne stretávať nových ľudí a dostávať od nich nové impulzy, je aj úžasné, keď je niekto svedkom vášho života a nejakého, povedzme, dlhodobého smerovania vašej práce, pozná vás, vie toho o vás veľa a vy o ňom tiež, a vďaka tomu je k niektorým veciam medzi vami kratšia cesta. Mňa nesmierne baví Alicu pozorovať, počúvať a sledovať, ako žije, ako na sebe pracuje, ako tvorí. Neprestáva ma v niektorých smeroch prekvapovať a v iných ma zas upokojuje, ako sú jej stanoviská nemenné a pevné.”

Hlavnú rolu Jarmily stvárni Anna Cónová, jej dcéru Petra Špalková, vo filme si zahrala aj slovenská herečka Janka Oľhová.

Nenechajte si ujsť láskavý príbeh o sile vzťahu medzi človekom a zvieraťom, ktorý do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Cinem

ZDROJ: Perla Žinčíková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share