FilmSprávy

Režisér Vladimír Morávek prenáša divadlo na filmové plátno

Celovečerná hraná báseň Vladimíra Morávka, režiséra filmu Nuda v Brne, BANDITI PRE BALADU prichádza do slovenských kín. Film tematizuje legendárnu divadelnú inscenáciu Balada pre banditu, ktorú v 70. rokoch 20. storočia uvádzalo s veľkým úspechom brnianske Divadlo Husa na provázku. Vo filme, v ktorom je náročné rozpoznať, čo je realita a čo inscenovaná realita, ide podľa režiséra aj o to, aké je milovať niečo, čo strácame. Štvrtková festivalová premiéra na Febiofeste – 16. marca 2023 – je zároveň distribučnou premiérou; česko-slovenský film prináša do slovenských kín spoločnosť Filmtopia. 

„Som veľmi rád, že prekrásne literárno-hudobné filmové dielo opäť našlo svoje spracovanie a rovnako ako diváci som zvedavý na jeho novú filmovú verziu,“ povedal herec Martin Huba. Jubilejný 30. ročník Febiofestu uvedie snímku vo štvrtok 16. marca 2023 o 18.30 hod. v Kine Mladosť, v rovnaký deň vstupuje novinka do slovenských kín. Okrem Martina Hubu sa na jeho vzniku podieľalo viacero slovenských tvorcov, ide o česko-slovenskú koprodukciu pričom slovenským koproducentom je spoločnosť MPhilms.

Ako uviedol režisér, pri tvorbe filmu vychádzal z vlastného zážitku cesty s Juhočeskou filharmóniou do ukrajinskej Koločavy, kde mali zahrať slávny koncert z Balady pre banditu. Stalo sa pritom nemálo malých katastrof a Vladimír Morávek si ich zapisoval. Vo filme zrkadlí tento reálny zážitok, ktorý bol podľa neho vtipný, dojemný a katarzný.      

Balada pre banditu je lyrickou adaptáciou románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj lúpežník. Šuhaj bol skutočnou postavou, zahynul v roku 1921. Látku viackrát spracovali filmári aj divadelníci. Najslávnejšia je inscenácia dramatika Milana Uhdeho a hudobného skladateľa Miloša Štědroňa brnianskom Divadle Husa na provázku zo 70. rokov 20. storočia, hlavné postavy hrali Miroslav Donutil a Iva Bittová. Film je voľnou variáciou inscenácie. Inscenácia sa vrátila na javisko v roku 2005, kedy sa Vladimír Morávek stal umeleckým šéfom divadla.

Film sa nakrúcal v Brne a na Zakarpatskej Ukrajine, ktorá bola kedysi súčasťou Československa. Práve tam bol lúpežník Nikola Šuhaj slávnym mužom a podľa režiséra, je obdiv k osudu zakarpatských Ukrajincov hlavným motívom filmu.

Réžia: Vladimír Morávek, producenti: Petr Minařík, Pavel Řehořík, Zora Jaurová, Mátyás Prikler, kamera: Petr Příkaský, Noro Hudec, strih: Jiří Mikula, zvuk: Tobiáš Potočný, hudba: Miloš Štědroň. Hrajú: Jan Zadražil, Tereza Marečková, Martin Huba, Norbert Lichý, Eva Vrbková, Attila Mokos, Boleslav Polívka, Dominik Teleky, Peter Oszlík, Anna Čonková, Miroslav Donutil.

Vladimír Morávek (* 1965) je český divadelný a filmový režisér. Vedľa dnes už kultovej komédie Nuda v Brne (2003) nakrútil tiež množstvo hlavne televíznych dokumentov, a to aj dva o Ukrajine – KOLOČAVA: Sedm dnů ve stejné řece (2019) a príspevok do Ukrajinské čítanky (2015).

BANDITI PRE BALADU – celovečerná hraná báseň Vladimíra Morávka, režiséra filmu Nuda v Brne, na tému rovnomennej slávnej divadelnej inscenácie. Vyhorená skupina brnianskych intelektuálov sa rozhodne odísť do Koločavy na Ukrajine a odohrať tam predstavenie, no nepodarí sa im takmer nič. Prídu neskoro, Ukrajinci očakávajú niečo iné a Juhočeská filharmónia sa stratí niekde na Podkarpatskej Rusi. Film si diváka podmaní čírou energiou striedania obrazov a motívov. Prečo robiť stále filmy v próze, keď sa môžeme pozerať na poéziu. 

ZDROJ: Zuzana Golianová 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share