FilmTlačové správy

Po dvoch odložených premiérach prichádza do kín film Muž so zajačími ušami

Zajačie uši. Ústredná téma najnovšieho filmu Martina Šulíka, ktorý na svoje uvedenie v kinách čaká už od októbra minulého roka. 1. júla sa film konečne dostáva do kín a divákom predstaví, aký by asi bol život so zajačími ušami. Tieto sú základnou témou filmu, v ktorom spisovateľovi Jozefovi (Miroslav Krobot) jedného dňa narastú zajačie uši, vďaka ktorým počuje nielen lepšie, ale počuje aj to, čo si ľudia okolo neho iba myslia. Vďaka tomu dostáva možnosť “upratať” si svoj život, keďže pochopí, že obraz, ktorý má o sebe on sám, nie je celkom v súlade s obrazom, ktorý o ňom majú ostatní. Dostáva tak jedinečnú šancu uzavrieť to, čo je potrebné uzavrieť a začať tam, kde ešte má šancu.

Dar aj prekliatie,” hovorí spoluscenárista Marek Leščák na otázku, či sú zajačie uši jedným, alebo druhým. Pre Miroslava Krobota boli pri nakrúcaní najmä fyzickou prekážkou: “Bolo ťažké nosiť ich, najmä, čo sa týka gramáže. Dalo sa to vydržať, náročná bola tá príprava, dve hodiny inštalácie a hodina a pol odstránenia.”Paradoxom je, že počas nakrúcania sa Miroslav Krobot aj s ušami prešiel po plnom pražskom centre, kde nikto o ničom nevedel, a nikomu sa to nezdalo zvláštne. Iba jeden ázijský turista si ho odfotil – na pamiatku. Zrejme je to dôkazom toho, že zajačie uši boli vytvorené viac ako hodnoverne. Ich autorom je Martin Jankovič, umelecký maskér, ktorý sa okrem slovenských produkcií, podieľal aj na zahraničných. Išlo o nesmierne náročnú prácu, pretože každý chĺpok do silikónových uší vpichoval ručne.

Film režíroval jeden z najoceňovanejších slovenských režisérov, Martin Šulík. Vo filme si dokonca aj zahral!A nielen on, ale aj hlavný kameraman, Martin Štrba, a ďalších 6 slovenských režisérov. Ak budete pozorne sledovať, v malých roliach nájdete Dušana Trančíka, Juraja Johanides, Romana Poláka, Ivana Ostrochovského a Paľa Pekarčíka. 

Zuzana Kronerová, ktorá vo filme stvárňuje spisovateľovu bývalú manželku a matku jeho detí, si u Šulíka zahrala prvýkrát: “Martinov ocko, s ktorým sme hrávali, bol dobrý herec a dobrý človek. No a Martin sa na neho začína veľmi podobať. Som potešená, že som s ním mohla spolupracovať.” Spolupráca s režisérom je totiž viac, ako príjemná a myslí si to aj herečka Táňa Pauhofová, ktorá si zahrala Kronerovej a Krobotovu dcéru: “Martin je najláskavejší režisér, akého poznám a má svojich hercov rád. To sa mi páči.”

Muž so zajačími ušami prichádza do kín už 1. júla, predtým sa mu podarilo získať ocenenie za najlepšiu réžiu na 36. Medzinárdnom filmovom festivale vo Waršave, odkiaľ si film odniesol aj cenu ekumenickej poroty. Zároveň bol Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou vybratý ako jeden z dvoch slovenských filmov, ktoré zabojujú o Európske fimové ceny v kategórii Hraný film.

Kto by stále váhal, či naň ísť do kina, pre toho majú herci jasné odkazy, prečo na film ísť. 

Pretože tam bude Krobot. On je veľmi dobrý herec,” myslí si Alexandra Borbély, ktorá si vo filme zahrala jeho novú partnerku. Táňa Pauhofová zas tvrdí: “Myslím, že dôvodov, prečo ísť na tento film, by mohlo byť niekoľko. Prvý je ten, že je to film Martinov, s krásnym posolstvom a výbornými hercami v hlavných úlohách. Je to československý film, tie potrebujeme podporiť a radi podporujeme. A myslím si, že by mohol diváka pohladiť a obohatiť.”

Pred samotnou distribúciou čaká film slovenská premiéra na ArtFilmFest-e v Košiciach ako otváraci film festivalu 24.6., potom nasledujú slávnostné predpremiéry za účasti delegácie v sieti kín CINEMAX, a to 25. 6. v Košiciach a v Prešove, 26. 6. v Žiline a v Trenčíne, 27. 6. v Nitre a v Banskej Bystrici a 28. 6. v Bratislave. 

Film do kín prináša po dvoch odložených premiérach už 1. júla (ako sa hovorí, do tretice všetko dobré) spoločnosť Garfield Film.

ZDROJ: Perla Žinčíková, Makovienka

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share