FilmSprávy

Na Slovensku vzniká film Hadí plyn

Na Slovensku začal režisér David Jařab nakrúcať nový česko-slovenský koprodukčný film Hadí plyn. Hlavnýmproducentom filmu je Viktor Schwarcz – Cineart TV Prague v koproducii so slovenskou produkčnou spoločnosťou Arina a Českou televíziou. 

“Film sme pôvodne plánovali nakrúcať v rôznych krajinách ešte v roku 2020. Vzhľadom na špecifickosť obdobia nakrúcania sme museli nakrúcanie až dvakrát preložiť kvôli pandemickej situácii v Európe, pretože členovia štábu sú zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska,” povedala o vzniku filmu slovenská koproducentka Silvia Panáková.

Film Hadí plyn, ktorý je inšpirovaný novelou Srdce temnoty od Josepha Conrada hľadal na nakrúcanie lokalityv Chorvátsku, Slovinsku, Maďarsku či Rumunsku. Nakoniec po obhliadkach zvíťazilo Slovensko, ktoré zaujímavými lokalitami a priaznivými filmovými podmienkami najviac oslovilo tvorcov a producentov. A preto sa namiesto pôvodne plánovanej malej časti filmu, bude na Slovensku počas viac ako tridsiatich filmovacích dní, nakrúcať takmer celý film. Väčšina scén filmu sa odohráva na vode v oblasti Bodíky a Vojka pri Dunaji. Nakrúcať sa bude aj v Bratislave, v Grand Hoteli River Park, na letisku či na Slovenskej technickej univerzite.

“Chcem sa veľmi pekne poďakovať Audiovizuálnemu fondu, že realizáciu filmu Hadí plyn podporil nielen dotáciou, ale aj v programe podpory audiovizuálneho priemyslu v SR. Je prospešné, že fond takto intenzívne podporuje prácu a prezentáciu slovenských filmových tvorcov a tým zvyšuje ich kredit v celoeurópskom kontexte,” povedala o štátnej podpore pre film jeho slovenská koproducentka Silvia Panáková.

Film Hadí plyn adaptoval do filmovej podoby režisér David Jařab a spolu s oceňovaným rumunským kameramanom Olegom Mutuom posúvajú dej originálneho literárneho diela Srdce temnoty od Josepha Conrada do súčasnosti. Hlavný hrdina nemieri zo západnej Európy do srdca Afriky, ale z Prahy na divoký Balkán, čím vzniká priestor novým pohľadom reflektovať doby minulé a zároveň aj najaktuálnejšie problémy súčasnosti. Do hlavnej úlohy Roberta Kleina obsadilrežisér českého herca Stanislava Majera. V ďalších úlohách sa predstavia Martin Pechlát, Vašek Vašák, Petr Marek, Dalibor Buš a príležitosť dostali aj mladí slovenskí herci Braňo Mosný, Daniel Fischer, Mara Lukama, Agi Jókai a Lenka Libjaková. Aj väčšina filmového štábu je slovenská – umelecká maskérka Ria Pontikis, zvukový majster Blažej Vidlička, vedúci výpravy Martin Hájek a Brad Bailey a mnohí ďalší.

Premiéra filmu Hadí plyn je plánovaná na leto 2023.

ZDROJ: Rado Mešša

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share