FilmSprávy

Na Noir Film Feste na hrade Český Šternberg sa premietnu dva slovenské filmy 

Vo štvrtok 24. augusta sa na hrade Český Šternberg začne každoročná prehliadka noir filmov Noir Film Fest. V jej tohtoročnom programe sa premietnu aj dve slovenské snímky Prípad pre obhajcu(1964) Martina Hollého a Polnočná omša (1962) Jiřího Krejčíka. Projekcia Krejčíkovho  filmu bude zároveň spojená s prezentáciou filmu na DVD nosiči. Festival potrvá do nedele 27. augusta.

Prehliadka predstavuje film noir, špecifický fenomén svetovej kinematografie. Organizátori do programu zaradili klasické filmy noir z hollywoodskych štúdií z obdobia 40. a 50. rokov minulého storočia, ale aj neskoršie diela z rôznych kútov sveta, ktoré sa za film noir považujú vďaka svojmu vizuálnemu štýlu. Ide o unikátnu filmovú prehliadku, ktorej charakter umocňuje aj miesto konania v  netradičných hradných priestoroch. Filmy sú tento rok rozdelené do deviatich sekcií.

Psychologická dráma z prostredia súdnictva režiséra Martina Hollého Prípad pre obhajcu sa premietne v sekcii Československý noir. Jej ústrednou témou je vyšetrovanie znásilnenia a vraždy štrnásťročného dievčaťa, z ktorých je obvinený pätnásťročný chlapec. Obhajca, ktorého stvárňuje Štefan Kvietik, sa na základe nezrovnalostí v súdnom spise snaží dokázať jeho nevinu. „Dôležitejšia než vyšetrovacia rovina je v tomto psychologickom filme reflexia zmien pomerov v slovenskom súdnictve a to, ako jednotliví aktéri konajú v hraničných situáciách a ako sa stavajú k svojim minulým a súčasným činom,“  hovorí zostavovateľka sekcie Veronika Zýková. V minulom roku festival uviedol Hollého film Balada o siedmich obesených (1968), na oboch snímkach režisér spolupracoval so scenáristom Tiborom Vichtom.

V sekcii Zvláštne uvedenie sa na festivale premietne film Jiřího Krejčíka Polnočná omša. Filmová adaptácia rovnomennej divadelnej hry Petra Karvaša sa odohráva v malom slovenskom meste v roku 1944, keď je život obyvateľov poznačený nacistickými represiami. Rozpráva dramatický príbeh malomeštiackej rodiny, ktorej členovia pokiaľ už priamo nekolaborujú s Nemcami, túžia aspoň prežiť vojnu v bezpečí. Vážnym ohrozením sa pre nich preto stane návrat zraneného syna Juraja, ktorý bojuje s partizánmi. 

Hlavné úlohy vo filme Polnočná omša stvárnili Jozef Kroner, Hana Meličková, Ladislav Chudík, Ivan Mistrík a Emília Vášáryová. Podľa dramaturga festivalu Milana Haina, „pestrá paleta postáv stvárnená skvelo zostaveným hereckým ansámblom ukazuje rôzne postoje k dramatickým udalostiam na Slovensku v období po násilnom potlačení Slovenského národného povstania. Za pozornosť stojí aj hudobná stopa, ktorú skladateľ Zdeněk Liška zaplnil koledami a vianočnými skladbami, vytvárajúcimi príkry kontrast k mrazivému dianiu na plátne.“ Pred projekciou sa uskutoční krst DVD s filmom, ktorý Noir Film Fest vydal v spolupráci so spoločnosťou Magic Box a so Slovenským filmovým ústavom.

Noir Film Fest vznikol v roku 2013 s ambíciou premietať unikátne filmy na unikátnom mieste, od svojho začiatku sa preto koná v priestoroch stredovekého hradu. Prvý ročník sa uskutočnil na nádvorí a v okolí hradu Kokořín, počas nasledujúcich šiestich rokov sa jeho domovským miestom stal hrad Křivoklát a od roku 2021 sa koná na hrade Český Šternberg. 

ZDROJ: Simona Nôtová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share