Päť krátkych filmov z bohatej animovanej tvorby Viktora Kubala sa tento mesiac premietne na medzinárodnom filmovom festivale Kaohsiung Film Festival. Podujatie, ktoré je najväčšou medzinárodnou platformou pre krátke filmy na Taiwane, sa uskutoční v termíne od 12. do 27. októbra a klasická slovenská kinematografia bude v jeho programe zastúpená už po druhýkrát.
Filmový festival v Kaohsiungu ponúka medzinárodnú súťaž krátkych filmov zameranú na objavovanie filmov s kreatívnym štýlom a jedinečnou perspektívou, na podporu nových filmových talentov a tiež na stimulovanie kultúrnej výmeny. Kubalove animované filmy sa premietnu v nesúťažnej časti festivalu, v programe nazvanom Čarodejník detstva.
„Filmy z archívu Slovenského filmového ústavu sa na Taiwane nepremietajú prvýkrát,“ hovorí Lea Pagáčová z Audiovizuálneho informačného centra Slovenského filmového ústavu, ktorá program pre taiwanský festival pripravila. „Spolupráca s festivalom začala už minulý rok filmami Vladimíra Pikalíka o nezbednom a vynaliezavom Jožinkovi, ktoré nedávno vyšli vo Francúzsku aj na DVD nosiči. Zo strany organizátorov a najmä divákov bola odozva na projekcie veľmi pozitívna, a preto sme sa rozhodli pokračovať tvorbou Viktora Kubala.“
Z Kubalových filmov sa na festivale premietne Marcipánová komédia (1987) nakrútená na motívy rozprávky O medovníkovej chalúpke, film Zem (1966) o tom, ako úrodná pôda ustupuje priemyselným stavbám, ďalej groteska na šachovnici Šach (1974), krátky film o putovaní Janka Hraška po svete Janko Hraško u kúzelníka (1973) a napokon film o tom, ako sa Janík učil poznávať dopravné značky Čo sa stalo Janíkovi na ceste (1981). „Kubalove dielo je nadčasové a unikátne. Počas svojej kariéry vytvoril stovky animovaných filmov, ktoré láskavým humorom a situačnými gagmi oslovujú divákov všetkých vekových kategórií, vrátane tých najmladších,“ zdôvodňuje Pagáčová výber Kubalových filmov.
Festival premieta filmy pre deti aj dospelých, prevažne sa zameriava na súčasnú kinematografiu. Už vlaňajšia kolekcia piatich Pikalíkových filmov zo zbierok Slovenského filmového ústavu zaujala, išlo o jediné klasické filmy pre deti vo festivalovom programe. Pagáčová považuje aj tohtoročné uvedenie slovenských filmov na taiwanskom festivale za významnú udalosť. Hovorí, že „naša kinematografia je v medzinárodnom kontexte, najmä v krajinách Ázie, stále málo známa a v niektorých prípadoch takmer neobjavená, a preto túto príležitosť na šírenie povedomia o slovenskom audiovizuálnom dedičstve považujem za skutočne výnimočnú.“
ZDROJ: Simona Nôtová