Bratislavské Kino Lumière uvedie exkluzívne film o jednej z najznámejších piesní kanadského pesničkára, básnika a prozaika Leonarda Cohena. Film Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song(2021) režisérskej dvojice Daniel Geller a Dayna Goldfine sa premietne na jedinej projekcii a kino ho uvedie pri príležitosti tohtoročných 90. nedožitých Cohenových narodenín a 40. výročia vzniku piesne. Prvá projekcia z cyklu Music & Film po rekonštrukcii kina sa uskutoční v stredu 10. apríla o 20.00 hod. a lektorsky ju uvedie dramaturg cyklu Miro Ulman.
„Leonard Cohen je kanadský pesničkár, básnik aj prozaik. Jeho hlas je nezabudnuteľný, jeho texty veľmi osobité a zdá sa, že na obsiahnutie celého jeho života a tvorby jeden film nestačí,“ hovorí dramaturg Miro Ulman a pripomína, že Cohen sa objavil vo viac ako tucte filmov, z ktorých väčšina boli záznamy jeho koncertov. Film Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song tvoria tri línie. Život a osudové stretnutia Leonarda Cohena, niekoľko rokov práce na piesni Hallelujah a jej dramatická cesta od odmietnutia nahrávacou spoločnosťou k hitu na vrchole rebríčka. Výrobu tohto filmu Cohen schválil rok pred svojou smrťou a diváci v ňom uvidia mnoho doteraz nezverejnených archívnych materiálov vrátane Cohenových osobných zápisníkov, denníkov a fotografií, záznamov z vystúpení a mimoriadne vzácnych zvukových nahrávok a rozhovorov.
Pieseň Hallelujah má dlhú históriu, vznikla v roku 1984. Napísal a nahral ju Cohen, ale vyšla na albume len v Spojenom kráľovstve, nie v USA. „Na svojich koncertoch ju hrával Bob Dylan, na tribute album Leonarda Cohena ju naspieval John Cale a v 90. rokoch svoju verziu naspieval Jeff Buckley. Mnoho ľudí ju po prvý raz počulo práve v jeho podaní a myslelo si že je jeho. Keď odznela v Shrekovi v podaní Rufusa Wainwrighta, bol to celosvetový ošiaľ,“ osvetľuje kontext známej piesne Ulman. Obrovská popularita piesne sa stala aj podnetom na nakrútenie dokumentu Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song.
„Tento projekt začal ako veľmi špecifický prieskum piesne Hallelujah a jej medzinárodného vplyvu,“ spomínajú tvorcovia filmu Daniel Geller a Dayna Goldfine. „Keď sme si zobrali kameru a mikrofón, pôvodne sme sa chceli pozrieť na pieseň očami tých, s ktorými sme sa rozprávali. Boli medzi nimi takí, ktorí sa podieľali na jej nahrávaní ako producent a aranžér John Lissauer, alebo ju spievali s Leonardom Cohenom ako napríklad sprievodná speváčka Sharon Robinson, alebo nahrali jej cover verzie ako Judy Collins, Brandi Carlile či Rufus Wainwright. Tieto prvé rozhovory ukázali, že sa púšťame do zábavného a strhujúceho príbehu, no osvetlili nám aj niečo viac o samotnej pesničke a hlavne o človeku, ktorý ju napísal. Zistili sme, že musíme rozšíriť obsah filmu o výpovede ľudí, ktorí boli Leonardovi veľmi blízki a vo filme hovoria do hĺbky a so znalosťami z prvej ruky o Cohenovom celoživotnom zameraní.“ Vo filme sa tak objavia aj rabín Mordecai Finley, dlhoročná Cohenova priateľka z raného detstva Nancy Bacal, alebo dlhoročná priateľka a fotografka Dominique Issermann, ako aj jeho intelektuálni partneri – kanadská autorka a novinárka Adrienne Clarkson či hudobný žurnalista a spisovateľ Larry „Ratso“ Sloman.
Film je inšpirovaný knihou Alana Lighta The Holy or the Broken: Leonard Cohen, Jeff Buckley & the Unlikely Ascent of Hallelujah, ktorá vyšla v roku 2013. Podľa režisérky Dayny Goldfine „naším cieľom bolo vytvoriť jemný portrét umelca a piesne. Chceli sme dať divákom povolenie – tak ako to urobil Leonard – interpretovať pieseň podľa toho, ako to v danom momente alebo kedykoľvek inokedy cítia. Chceme, aby prišli na vlastné závery. Moja interpretácia piesne sa mení s mojou náladou, alebo mojím dňom či obdobím môjho života.
Dokumentárny film Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song uvedie Kino Lumière ako jediné na Slovensku v cykle Music & Film. Počas existencie cyklu od roku 2013 na jeho projekcie prišlo takmer 12 000 divákov. „Mrzí ma, že vlani, keď mal cyklus osláviť desiate výročie, bolo naše kino zatvorené. Verím však, že tak ako sa diváci s radosťou vrátili do vynoveného kina na bežné projekcie, vrátia sa i na tieto špeciálne, jednorazové predstavenia,“ hovorí Ulman. „Premýšľali sme, ktorým filmom začneme druhú desaťročnicu. Z titulov, ktoré boli v užšom výbere, sme napokon vybrali dokument Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song, ktorý bol uvedený na MFF Benátky 2021, ale do našich kín sa nedostal. Sme radi, že ho teraz môžeme predstaviť našim divákom.“
ZDROJ: Simona Nôtová