FilmSprávy

Kiná otvorí film ocenený Glóbusmi a ašpirujúci na Oscara!

Konečne sa otvorili kiná a diváci si tak môžu prísť užiť snímky, ktoré si zaslúžia premietanie na veľkom plátne. Takou je aj West Side Story z rúk Stevena Spielberga, ktorá sa bude v kinách premietať už od 20. januára.

Muzikál West Side Story podľa scenára od Tonyho Kushnera, držiteľa Pulitzerovej ceny a Tony a v réžii oscarového Stevena Spielberga prináša klasický príbeh rivality a mladej lásky v New Yorku v roku 1957.

West Side Story je filmová adaptácia pôvodného predstavenia na Broadwayi z roku 1957. Pôvodnú choreografiu vytvoril Jerome Robbins podľa scenára Arthura Laurentsa, hudbu zložil Leonard Bernstein. Film prináša príbeh lásky a rivality medzi členmi dvoch teenegerských pouličných gangov Jest a Sharks grupujúcich sa z dvoch rôznych etnických skupín prisťahovalcov z Portorika, a potomkami prisťahovalcov z Európy.

Potreba “novej doby”

„Pred týmto filmom mám z celej svojej kariéry asi najväčší rešpekt. West Side Story je určite najlepšia hudba, aká bola napísaná pre divadlo a ktorú všetci poznáme,“ hovorí Steven Spielberg, „Je to až desivé, keď sa máte pozrieť na také veľdielo inými očami a inou vnímavosťou a zároveň sa nespreneveriť asi najlepšej divadelnej hudbe. Som presvedčený, že výborné príbehy by sa mali rozprávať stále znova a znova, sčasti aj preto, aby odrážali iné perspektívy a momenty v čase produkcie. West Side Story znamená veľa pre veľa ľudí a ja som nadšený, že mu môžem vdýchnuť nový život a podeliť sa oň s novým publikom.

Práve potreba priniesť muzikál všetkých dôb v novom šate a pre dnešnú generáciu bola dôvodom, prečo Spielberg muzikál nakrútil. Všetci sme do tohto projektu vstupovali s obrovskou láskou a rešpektom hraničiacim so zbožnou úctou k pôvodnému predstaveniu a k jeho legendárnym autorom. Zároveň sme si uvedomovali, že chceme nakrútiť film pre dnešnú dobu s dnešným pohľadom a hodnotami, ktoré sami vyznávame,” povedal režisér.

3 Zlaté glóbusy a predpoklad Oscara

Spielbergovi a tímu, ktorý si zostavil, sa to evidentne podarilo. V nedávnom vyhlasovaní Zlatých glóbusov si snímka odniesla až 3 ceny, a to v kategóriách Najlepší film – komédia alebo muzikál, Najlepší ženský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli (Rachel Zegler) a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Adriana DeBose). Kritici a recenzenti už dnes šepkajú aj o prípadnom ocenení zo strany Akadémie.

Pálčivé témy

Naozaj zaujímavé je, že hoci pôvodný muzikál je z roku 1957, témy, ktoré nastoľuje, sú dôležité ešte aj dnes. Je to veľký politický príbeh, ale v jeho centre stojí veľmi osobný príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa bláznivo zaľúbia, no ich lásku zabije práve spolitizovaný svet vôkol,” povedal Kushner, autor scenára, Ich osud prináša varovanie: rasizmus, nativizmus a chudoba sú v rozpore s demokraciou, a ak im neodoláme, ak ich neodmietneme, rozožerú všetko, čo nás drží pokope ako spoločnosť.”

V audiovizuálnom diele však nie je dôležitý iba scenár či kvalitná réžia, ale aj skvelé herecké výkony. Na tých si dali tvorcovia West Side Story obzvlášť záležať. Zadanie bolo jasné: všetci Sharks, María, Anita, Bernardo a Chino musia byť Hispánci,” povedala Cindy Tolan, vedúca kastingu, A okrem toho museli mať trojitú výbavu: spievať, tancovať aj hrať. Vlastne štvoritú, pretože nás zaujímal ešte jden rozmer: musela ich milovať kamera.

O tom, že casting sa podaril, svedčia už len spomínané ocenenia. Diváci sa o kvalite muzikálu z dielne Stevena Spielberga môžu presvedčiť už 20. januára, film do kín prináša distribučná spoločnosť CinemArt SK.

ZDROJ: Perla Žinčíková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share