FilmSprávy

Keď sa červenám – v animovanom príbehu o dospievaní sa nájde množstvo detí aj rodičov

Animovaná rozprávka Keď sa červenám z dielne štúdia Disney Pixar prináša univerzálny príbeh dospievania. O tom, že dospievanie vie byť riadna divočina, sa môžete prísť presvedčiť do kina už 7. apríla.

Meilin Lee je energická školáčka. Bujará, ambiciózna a nadmieru úspešná, vyniká v škole aj doma. Partia verných kamarátov jej vždy kryje chrbát. Kamošky sú rovnako posadnuté chlapcami z chlapčenskej hudobnej skupiny 4*Town, všetky sa vymykajú kontrole. Ale ktorá trinásťročná dievčina to tak nemá? Doma je Mei poslušná a cieľavedomá, spokojne pracuje po boku svojej matky Ming. Jedného dňa sa však začne záhadne a z ničoho nič “meniť” na obrovskú, mimoriadne emotívnu červenú pandu a deje sa to práve v tých najnevhodnejších chvíľach, keď sa Mei veľmi rozruší. Medzi Mei a jej mamou sa týmto otvára priepasť, ktorá ju prinúti sa vyrovnať so svojimi dvoma ja: oduševnenou tínedžerkou a poslušnou dcérou. Navyše sa musí vyrovnať s rodinnou kliatbou.

Rozprávka pre rodičov i deti

Svoje vlastne spomienky na dospievanie v animovanej komédii použila režisérka Domee Shiová, držiteľka Oscara: “Chcela som preskúmať konflikty malého dospievajúceho dievčaťa – ako je rozpoltená medzi tým, že je dobrou dcérkou, a prijímaním svojho skutočného chaotického ja. Veľa pozornosti venujeme vzťahu mamy a dcéry, ktorý nie je nikdy čiernobiely. Na začiatku filmu Mei úprimne miluje svoj vzťah so svojou mamou, no ťahá ju to novými smermi – ako každého v jej veku. Je to čas veľkých zmien.” Práve vzťah matky a dcéry zaujal aj producentku Lindsey Collinsovú: “Máme dievča, ktoré je rozpoltené medzi svojou rodinou a priateľmi a zisťuje, že vôbec nie je tým, kým si myslela, že je. A máme tu matku, ktorej dcéra sa zrazu zaujíma o zvláštnu hudbu a chlapcov – matku, ktorá bojuje s tým, že to musí nechať tak, aby sa jej dieťa stalo tým, kým potrebvuje byť. Je to univerzálna time, ktorá platí bez ohľadu na to, či ste rodič, dieťa, alebo možno obe.”

Od tvorcov V hlave a Rodinky úžasných

Kto iný by mohol vytvoriť jedinečný príbeh o dospievaní, ak nie tvorcovia animovaných komédií V hlave či Rodinky úžasných. Unikátom pritom je, že Keď sa červenám predstaví vôbec prvú chlapčesnkú kapelu Pixaru 4*Town. Filmári vyzvali spevákov a skladateľov Billie Eilish a FINNEAS, ktorí získali cenu GRAMMY®, aby napísali piesne fiktívnej skupiny – celkovo tri. „Keď sme prvýkrát začali hovoriť o Billie Eilish a FINNEAS – ešte predtým, ako vyhrali GRAMMY – už vtedy sme videli, ako majú našliapnuté, hovorí Collinsová, „Boli sme veľkí fanúšikovia. Stretli sme sa s nimi a navrhli sme tento bláznivý nápad chlapčenskej skupiny. Spýtali sme sa, či by mali záujem o písanie a produkciu skladieb. A oni mali!“

Film take sľubuje kvalitný kinozážitok po každej stránke, navyše s príjemným vzdelávacím podtónom pre dospievajúce dievčatá.

Animovaný film Keď sa červenám prináša do kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 7. apríla.

ZDROJ: Perla Žinčíková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share