FilmSprávy

Jedinečný Miroslav Donutil sa predstavuje v snímke Atlas vtákov

Už tento štvrtok, 14. apríla, prichádza do kín film Atlas vtákov z dielne režiséra Olma Omerzua. V hlavnej roli s Miroslavom Donutilom otvára vážne témy dnešnej spoločnosti – workoholizmus, komunikačný chlad, prieniek moderných technológií do našich každodenných životov a vzťahov.

Môžete sa spoľahnúť na vlastnú rodinu?

Keď sa v starej rodinnej firme ukáže, že z nej niekto vo veľkom odlieva peniaze, nastáva konfrontácia s novou realitou, na ktorú nebol nikto pripravení. Ivo Róna (Miroslav Donutil), dlhoročný šéf prosperujúcej firmy Aron, sa snaží zorientovať v nečakanej situácii, ktorú mu jeho deti ani okolie veľmi neuľahčujú, ale za ktorú si môže viac-menej sám. Snímka Atlas vtákov prepletá komplikované rodinné vzťahy so svetom moderných komunikačných technológií, ktoré dokážu využiť naše slabé miesta. Vo vojne, ktorá sa vo filme pomaly rozpúta, nie je vôbec jasné, kto stojí proti komu a kto z nej vyjde nakoniec ako víťaz.

„Film je vystavaný na princípe postupného odhaľovania kostlivcov v rodinnej skrini. Udalosti, ktoré na prvý pohľad nemajú spoločného menovateľa, postupne vstupujú do súvislostí. Celý rad malých rozhodnutí vyvolá náhody, ktoré vedú ku komplikovanejšej zápletke a nakoniec spôsobí kolaps sveta hlavného hrdinu Iva Rónu,“ prezrádza k príbehu filmu režisér Olmo Omerzu a ešte pripája pohľad na jednu z tém filmu, „Vo filme sa zaoberáme fenoménom, ktorý súvisí s dnešným virtuálne prepojeným svetom. Príbehov o osamelosti ľudí, ktorí útechu hľadajú na sieti, kde často niekomu naletia, je okolo nás veľmi veľa. Chceli sme priblížiť dnešný život, zmeny, ktoré v súčasnosti prebiehajú, rozdiely medzi generáciami a realitu globalizácie, kedy je často ťažké nájsť vinníka za veci, ktoré sa okolo dejú.“

Množstvo náročných scén

Jedným z protagonistov je Miroslav Donutil, ktorý vo filme stvárnil podnikateľa, hlavu rodiny, ktorý na prvý pohľad celý svoj život zasvätil práci a rodine. Herec sa ponuke na postavu potešil, pretože prácu režiséra Omerzua dlhšie sledoval a považuje ju za kvalitnú. “Je to pre mňa pocta. Ktorý herec by si nevážil, že pre neho niekto priamo napíše rolu? Je to náročná, ale krásna postava,” povedal o Ivovi Rónovi, ktorého v snímke stvárňuje, “Film je veľmi vydarenou sondou do súčasnosti. Náročných scan bolo počas nakrúcania dosť. A tak to má byť. Mám náročnosť rád.”

A prečo by diváci mali na film podľa jeho režiséra ísť do kina? “Myslím, že má silný emocionálny náboj a originálnu tému a naviac je to herecký koncert popredných českých hercov,” zhodnotil Olmo Omerzu.

Snímku Atlas vtákov prináša do kín distribučná spoločnosť CinemArt SK 14. apríla.

ZDROJ: Perla Žinčíková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share