FilmTlačové správy

Hlavná hrdinka filmu Mulan o svoju rolu bojovala rok

Príbeh o legendárnej Mulan nie je iba príbeh bojovníčky, ktorá celý život kráčala za uznaním a rešpektom v starovekej Číne. Je to príbeh o čínskej kultúre a čínskom bojovom umení, navyše so skvelým hereckým obsadením.

Už 4. septembra príde do kín legendárna Mulan z dielne štúdia Disney. Hraný film je remakom veľmi úspešného rovnomenného animovaného príbehu o odvážnej Mulan, najstaršej dcére váženého cisárskeho bojovníka.

Dievča medzi mužmi

Mulan sa po tom, čo čínsky cisár vydá nariadenie, že každý muž z rodiny musí ísť brániť krajinu pred bojovnými kočovníkmi zo severu, vyberá plniť povinnosť služby v cisárskej armáde namiesto svojho chorého otca. V prestrojení za muža prekonáva nástrahy na každom kroku svojej cesty a učí sa využívať svoju vnútornú silu a svoj skutočný potenciál. Táto epická cesta z nej robí nielen váženého a rešpektovaného bojovníka, ale vyslúži si aj rešpekt vďačného národa… A, samozrejme, aj jej hrdého otca.

Oscarová režisérka a náročný casting na hlavnú rolu

V štúdiu Disney padlo rozhodnutie, že pôjde o hraný film, ktorý sa nakrúcal predovšetkým v exteriéroch v Číne a na Novom Zélande. Réžie sa chopila oscarová Niki Caro, a to najmä pre jej nevšednú schopnosť ponoru do kultúry iných krajín. Režisérka sa presadila najmä snímkami Pán veľrýb a McFarland: Útek pred chudobou. Niki Caro bola ponukou režírovať tento epický príbeh doslovne nadšená. „Postava Mulan je pre fanúšikov dôležitá pre svoju povahu. Je to svedomitá dcéra a milujúca a odvážna ľudská bytosť, no je aj zraniteľná a omylná. Keďže vystupuje prezlečená za muža, nemôže využívať svoje zvyčajné schopnosti, no nemôže sa ani spoľahnúť na surovú silu. Využíva teda dôvtip, pohotové reakcie a silnú vôľu, aby prekonala mnohé výzvy a porazila naozaj hrozivého nepriateľa, povedala.

Nasledoval náročný casting na hlavnú rolu, ktorý trval až jeden rok. Po celosvetovom výbere ju dostala herečka Yifei Liu známa z filmov zakázané kráľovstvo či Once Upon a Time. Okrem nej v snímke uvidíte hercov ako Donnie Yen (Rogue One: A Star Wars StoryIp Man), Tzi Ma (RozlúčkaTichý Američan), Jason Scott Lee (Tiger a drak: Meč osuduŽoldnier: Légia skazy), Yoson An (MEG: Hrozba z hlbínTiger a drak: Meč osudu), Ron Yuan (Marco PoloÚčtovník), Rosalind Chao (Plus OneStar Trek: Hlboký vesmír deväť), Nelson Lee (All SaintsWas a Simple Man), Cheng Pei-Pei (Tyger a drakChvenie), Gong Li (GejšaVyveste červené lampióny) či Jet Li (Chrám ŠaolinuSmrtonosná zbraň 4).

Vzrušujúce kaskadérske výkony

Samotnému nakrúcaniu predchádzala náročná príprava. Herci absolvovali tréningy, ktoré ich pripravili na fyzicky náročné bojové scény. Hlavným bol tréner Jason Scott Lee, príprava ktorého zahŕňala celú škálu od utužovania tela, cez choreografiu súbojov, až po prácu s mečom a s čínskym bojovým tímom. Vo filme účinkujú kaskadéri z Číny, Kazachstanu, Mongolska, Nového Zélandu a Austrálie. Akčné scény sú, samozrejme, jedinečné najmä vďaka hlavnej postave, ktorá aj absolvovala najviac prípravných tréningov. “Na tomto filme je iné práve to, že akcia vychádza do istej miery zo skutočnosti. Mulan nie je superhrdinka. Je to obyčajné dievča, a predsa dokáže so svojím telom a mysľou tie najúchvatnejšie veci, vysvetľuje Caro.

Mulan prichádza do slovenských kín už 4. septembra v distribúcii spoločnosti CinemArt SK. Snímka je vhodná pre všetky vekové kategórie a v príbehu, ktorý má potenciál budovať charakter mladých ľudí, si prídu na svoje aj rodičia, ktorí by to možno ani nečakali.

ZDROJ: Perla Žinčíková, Devito

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share