FilmTlačové správy

Film Tlmočník získal cenu filmových kritkov na festivale v San Franciscu

Cenu filmových kritikov za Najlepší hraný film získal v týchto dňoch slovenský film Tlmočník režiséra Martina Šulíka na Festivale židovských filmov v San Franciscu. Filmoví publicisti vyzdvihli nielen jeho profesionálne spracovanie, ale aj herecké výkony. V hlavných úlohách svojrázneho road-movie excelujú Jiří Menzel a rakúsky herec Peter Simonischek. Ako nerovná dvojica, syn nacistického vraha a syn jeho obetí, sa vyberú na cestu po Slovensku, aby pátrali po dávnych udalostiach. Festival v San Fransiscu je najväčšou prehliadkou židovských filmov v USA s medzinárodným zastúpením.

“Dúfame, že toto ocenenie majstrovsky nakrúteného a krásne zahraného filmu, povzbudí široké publikum, aby ho vyhľadali,” uviedol pri vyhlasovaní ceny Bill Watters, člen Klubu filmových kritikov pôsobiacich v San Franciscu. Združenie sa snaží cielene nasmerovať tamojších divákov k tomu najlepšiemu z filmovej tvorby.

“Som veľmi rád z ocenenia na tomto festivale. Dúfam, že náš film publiku pripomenie, ako udalosti z II. svetovej vojny ovplyvnili nielen životy našich otcov, ale aj tie naše. V Európe sa mnohí snažia revidovať históriu a tvrdia, že holocaust nikdy neexistoval. Ale manipulovanie s minulosťou je veľmi nebezpečné,” odkázal režisér Martin Šulík, ktorý je spolu s Marekom Leščákom aj spoluatorom scenára.

Koprodukčný slovensko-česko-rakúsky film Tlmočník mal premiéru v marci tohto roku a v domácich kinách ho videlo 16 tisíc divákov. Okrem ústrednej hereckej dvojice sa v ňom predstavili aj Zuzana Mauéry, Attila Mokos, či známa internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová.

Vznikol v produkcii spoločností Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a Coop99 Filmproduktion Bruna Wagnera. Koproducentami sú RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska a Česká televize. Film vznikol v spolupráci s ORF. Projekt podporili slovenský Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie, Film Fonds Wien a Film Institut.

V slovenských kinách ho distribuovala spoločnosť GARFIELD FILM.

Redakciu informovala Adriána Čahojová, Soul for Show.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share