FilmTlačové správy

Dôverný nepriateľ bude v kinách od 16. augusta

V hlavných úlohách filmu Dôverný nepriateľ sa predstavia Gabriela Marcinková a Vojtěch Dyk. Špeciálne uvedenie mal film aj počas tohtoročného Art Film Festu 2018 v Košiciach, kedy tvorcovia aj účinkujúci okrem samotného uvedenia filmu absolvovali aj autogramiádu v nákupnom centre. V kinách si ho diváci budú môcť pozrieť od 16. augusta.

Smart technológie – sluha alebo pán?

Slovenskí a českí filmári sa rozhodli spoločne spracovať alarmujúco aktuálny námet – smart technológie a ich možné dopady v prípade, ak by sa vymkli spod kontroly. Nová slovenská snímka dostala názov Dôverný nepriateľ a vzala si na mušku smart technológiu v podobe inteligentného domu budúcnosti. Diváci ju uvidia v kinách už toto leto.

Hoci ide o slovenskú snímku, pod jej réžiou je podpísaný český tvorca, Karel Janák (Snowboarďáci, Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků, Princezná a pisár, Korunný princ, Cuky Luky Film). „Väčšina z nás chce mať v živote stále viac moderných technológií, lenže tým si na seba pletieme bič, ktorý sa nám raz môže vypomstiť. Trochu sa zahrávame s ohňom a to ma na tom práve fascinuje. Som rád, že sme mohli natočiť film, ktorý na všetky tie rizika upozorní,“ hovorí režisér na margo svojho vzťahu k tzv. smart technológiám, ktoré sú ústrednou témou jeho nového filmu.

„Umelá inteligencia nám čím ďalej tým viac robí život pohodlnejším. Vďaka tomu si technológie púšťame stále bližšie do súkromia, čím si vlastne púšťame do života niečo, čo nás môže raz pomerne zásadne ohroziť. Koľko už dnes máme rôznych prístrojov, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko. Počítače, smartfóny, autá nabité elektronikou, inteligentné prístroje v domácnosti… Tieto prístroje môže ovládať inteligencia, ktorá s nami nemusí mať dobré úmysly. Keď sa vám napríklad šikovný hacker nabúra do telefónu, razom vám môže len pomocou telefónu urobiť zo života peklo – môže posielať falošné správy, mazať dôležité e-maily, upravovať váš kalendár a podobne. A teraz si predstavte, že nemáte len telefón, ale bývate v inteligentnom dome nabitom modernými technológiami. Potom stačí akákoľvek inteligencia, či už umelá alebo ľudská, aby sa vám život premenil na slušný triler…“

Hlavných hrdinov filmu stvárnila slovensko-česká herecká dvojica Gabriela Marcinková (Ordinácia v ružovej záhrade, Panelák, Kriminálka Staré Mesto, Kolonáda) a Vojtěch Dyk (Jánošík – Pravdivá história, Ženy v pokušení, Revival, Nežné vlny, Tři bratři, Anděl Páně 2). Popri titulnej dvojici si vo filme zahrali Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu, Roman Luknár a ďalší.

Dôverný nepriateľ prinesie na plátna kín filmový námet budúcnosti, ktorú žijeme už dnes a ktorá sa týka každého z nás. Začali nás zastupovať čoraz inteligentnejšie stroje. Prestalo byť otázkou, či sa nám to páči, alebo nie. Počítače prenikli do nášho súkromia. Jednou z najpálčivejších otázok sa stáva – čo ak jedného dňa človek viac nedokáže počítače vypnúť a umelá inteligencia mu prerastie cez hlavu?

Mrazivý slovenský thriller postaví diváka pred otázku – kde sa vlastne končí nebezpečne tenká hranica, za ktorou mu umelá inteligencia prestáva byť sluhom a začína byť pre neho hrozbou? Inteligentný dom v úlohe dokonalého spoločníka, naprogramovaný tak, aby sa staral o svoju majiteľku a splnil všetky jej túžby a potreby, sa nečakane obráti proti vlastnému stvoriteľovi. Alebo ho ovláda niekto ďalší?

Námet na vznik filmu Dôverný nepriateľ má korene v skutočnom príbehu. „Počítačovo zdatní priatelia mi do starej drevenice nainštalovali systém inteligentného riadenia domácnosti. A začalo v nej byť na nevydržanie útulne… Problém nastal v pocite obyvateľov domu. Chalupa stratila svoje pôvodné čaro. Uviazla v zajatí doby. Novým, bezproblémovým domovom sa tým pádom nestala. V ponuke služieb je dokonalá. Len ten jej genius loci sa s tou modernosťou akosi neráči. Prítomnosť a hlavne nástojčivosť umelej inteligencie odhalila konflikt zakorenený v našom ľudskom podvedomí,“ prezrádza jeden z trojice producentov filmu Ľubomír Slivka.

„Ambíciou filmu Dôverný nepriateľ nie je vyriešiť otázku, ktorú nám nastoľuje doba: Či je všetko to, čo je technicky možné pre ľudstvo aj naozaj potrebné? My sa sústreďujeme na čaro nechceného. Ego umelej inteligencie počítača kontra ego človeka. Je pri prijímaní rozhodnutí racionalita vždy výhodou? My ľudia počítače v logike nedobehneme. Ale čo ak sa bude umelá inteligencia snažiť nás dobehnúť v citoch? Čo keď sa nám mysliaci stroj zatúži podobať…?“ dodáva producent a spoluautor scenára Ľubomír Slivka na margo futuristického námetu, aký by ste od slovenského filmu nečakali.

Dôverný nepriateľ sa nakrúcal od 5. októbra 2016 do 15. novembra 2017 v Bratislave, v Prahe a na Spišskej Magure. Okrem réžie sa Karel Janák chopil aj scenára. Autorom námetu a spoluscenáristom filmu je Ľubomír Slivka. Tvorivý tím si prizval aj ďalšieho kmeňového spolupracovníka – kameramana Martina Šáchu. O hudbu k filmu sa postaral skladateľ a producent Ondřej Gregor Brzobohatý.

Nový slovenský film vznikol v produkcii spoločnosti Attack Film (v minulosti priniesla tituly eŠteBák, Sedem zhavranelých bratov či Anděl Páně 2). Producentmi filmu sú Katarína Vanžurová, Ľubomír Slivka a Tibor Búza, za českú stranu Ester Honysová. Koproducentami sú RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska , Česká televize a Bohemia Motion Pictures. Realizáciu tohto filmu finančne podporili Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie. Do slovenských kín ho uvedie distribučná spoločnosť Continental Film. Generálnym partnerom filmu je innogy.

„innogy sa usiluje domácnostiam prinášať inovatívne riešenia, ktoré im zlepšia život, preto nám dáva zmysel podporiť film s touto témou. Dôverný nepriateľ ukazuje na prvý pohľad tienistú stránku smart technológií v živote človeka. Je to však zároveň pripomenutie, že vynález môže život vylepšiť alebo skomplikovať a je len na človeku ako s ním naloží,“ uviedol Thomas Hejcman, innogy Slovensko.

Synopsa

Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil životy svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie? Alebo riadi dom niekto ďalší?

Napínavý slovenský thriller so šokujúcim záverom zmení váš pohľad na moderné technológie, ktoré nás sprevádzajú na každom kroku. Navždy.

V hlavnej úlohe: inteligentný dom a milostný trojuholník budúcnosti: „On – Ona a Dom“
Má vôbec ľudská láska a človek šancu v milostnej šachovej partii proti stroju, ktorý sám stvoril a vypracoval do dokonalosti?

Informácie redakcii poskytla Adriána Čahojová, Soul for Show.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share