FilmSprávy

Svetlonoc Terezy Nvotovej mala v New Yorku distribučnú premiéru a vstupuje do amerických kín

Oceňovaný slovensko-český film režisérky Terezy Nvotovej, Svetlonoc, vstúpil do amerických kín. Film z produkcie Moloko film a BFILM bol od víťaznej premiéry v Locarne uvedený na viac ako 40 medzinárodných festivaloch po celom svete, kde získal niekoľko cien. Festivalový úspech vyústil do distribučného predaja Svetlonoci do teritórií, kam sa zvyčajne tuzemské filmy obvykle nedstanú, ako je napríklad USA, Južná Kórea, Japonsko, Nemecko, ale aj Portugalsko a Poľsko.

Severoamerická distribučná premiéra Svetlonoci sa odohrala pred pár dňami v New Yorku za účasti režisérky Terezy Nvotovej a hlavnej predstaviteľky Natálie Germáni. Dostalo sa jej mediálnej pozornosti a vyslúžila si od amerických kritikov pozitívny ohlas. Hovoria, že je to „chytrý, emocionálne pôsobivý film, ktorý ukazuje, akým mocným nástrojom môže byť žáner folk horor pre riešenie naliehavých problémov dnešnej doby.“ Film porovnávajú so slávnymi psychologickými horormi ako Čarodejnice alebo Homár a zhodujú sa, že „obrazová zložka filmu je tak ohromujúca a silná, že vo vás zostane ešte dlho po skončení filmu.“ Tiež vyzdvihujú herecké výkony a celkové vyznenie. V kritike od MovieJawn sa dokonca píše, že Svetlonoc je milostný list ženám, ktoré odmietajú byť menejcenné.

„V čase, keď je všetko online, je skvelé zažiť projekciu svojho filmu na plátne a osobne zdieľať s divákmi pocity a dojmy. Veľa Američanov mi povedalo, že je to prvý film zo Slovenska a Česka, ktorý kedy videli, a boli z neho nadšení.” hovorí Tereza Nvotová o premiére v New Yorku, ktorá prebehla vďaka distribučnej spoločnosti Breaking Glass Pictures.

ZDROJ: Jana Studená 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share