FilmSprávy

Filmové pokračovanie muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again! je už v kinách

Návrat legendárneho muzikálu

Keď pred desiatimi rokmi prvýkrát uvádzali filmovú verziu muzikálu Mamma Mia! vo hviezdnej zostave Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Julie Walters, Dominic Cooper, Amanda Seyfried a Christine Baranski, asi nikto nepredpokladal, že sa neskôr táto zostava opäť stretne a natočí pokračovanie. Napriek výtkam viacerých recenzentov filmu najmä k spevu niektorých hercov a ich interpretácií skladieb legendárnej švédskej skupiny ABBA, si muzikál získal veľké množstvo svojich fanúšikov. To sa koniec koncov potvrdilo aj na svetovej i slovenskej premiére pokračovania – Mamma Mia! Here We Go Again!

Tentokrát sa divák hneď v úvode filmu dozvedá, že Donna (Meryl Streep) pred rokom zomrela. Vo filme sa striedajú dve dejové línie, v ktorých sa na jednej strane dozvedá, ako došlo k „trom otcom“ Donninej dcéry Sophie (Amanda Seyfried) a na strane druhej prežíva so Sophiou otvorenie hotela Bella Donna na ostrove Kalokria a jej rozchod s priateľom Skyom, ktorý chce prijať ponuku na stálu prácu v New Yorku.

Letný tip

Hoci sa aj v tomto prípade dá povedať, že druhý diel málokedy prekoná prvý, v tomto prípade je to veľmi tesné a záleží len na tom, ako dobre poznáte diskografiu skupiny. V príbehu divák nájde niekoľko nových vtipných replík, ktoré sa určite budú objavovať aj v bežnej komunikácii. Z tých nezabudnuteľných napríklad: „Volá sa to karma a vyslovuje sa to ‚cha‘!“ Na pokračovanie legendárneho muzikálu Mamma Mia! teda odporúčame sa najmä mladšej generácii vopred trochu hudobne pripraviť. Keďže sa jedná o pokračovanie úspešného muzikálu, v ktorom odzneli najväčšie hity skupiny ABBA, v tomto prípade môžu diváka niektoré skladby prekvapiť.

Z tých pomalších by to mohla byť napríklad Andante, Andante:


Z rýchlejších napríklad Angel Eyes:


Najmä diváčky by si do kina mali zobrať papierové vreckovky. Vo finále muzikálu sú minimálne dva okamihy, kedy sa im slza v oku takmer určite objaví. Keďže Meryl Streep si vo filme zahrala, spolu s Amandou Seyfried a Lily James si zaspievajú skladbu My Love My Life. Rovnako tak Cher (úloha Ruby Sheridan – matka Donny a stará mama Sophie), ktorá prichádza na scénu v závere filmu, bude spievať, konkrétne Andymu Garciovi skladbu Fernando.

Tracklist skladieb z muzikálu (+ názov albumu a rok vydania)

 • When I Kissed the Teacher – Arrival, 1976
 • I Wonder (Departure) – ABBA: The Album, 1977
 • One of Us – The Visitors, 1981
 • Waterloo – Waterloo, 1974
 • Why Did It Have to Be Me – Arrival, 1976
 • I Have a Dream – Voulez-Vous, 1979
 • Kisses of Fire – Voulez-Vous, 1979
 • Andante, Andante – Super Trouper, 1980
 • The Name of the Game – ABBA: The Album, 1977
 • Knowing Me, Knowing You – Arrival, 1976
 • Angel Eyes – Voulez-Vous, 1979
 • Mamma Mia – ABBA, 1975
 • Dancing Queen – Arrival, 1976
 • I’ve Been Waiting For You – ABBA, 1975
 • Fernando – singel, 1976
 • My Love, My Life – Arrival, 1976
 • Super Trouper – Super Trouper, 1980
 • The Day Before You Came – singel, 1982


Mladšie verzie nesklamali

Keďže sa vo filme vraciame o niekoľko rokov dozadu, mladšie postavy obsadili nové herecké tváre. Lily James si diváka v úlohe mladej Donny úplne podmaní, pri pohľade na Jessicu Keenan Wyn v úlohe mladej Tanyi budete gratulovať castingovým expertom a budete rozmýšľať, ako maskéri „ubrali roky“ Christine Baranski, ktorá hrá „aktuálny“ vek tejto postavy. Alexe Davies v úlohe mladej Rosie dobrovoľne podáte svoj koláč ? Rovnako tak mladí budúci „oteckovia“ Jeremy Irvine (mladý Sam), Hugh Skinner (mladý Harry) a Josh Dylan (mladý Bill) nezaostali a v niektorých momentoch skutočne nebudete vedieť, ktorému z nich by ste dopriali skutočné otcovské právo k Sophie.

Scenár a réžia

O scenár i réžiu filmu sa postaral anglický scenárista a a režisér Oliver „Ol“ Parker, ktorý začínal ako herec v televíznom seriáli Matlock a objavil sa aj v menších úlohách v niekoľkých filmoch. Po čase sa rozhodol presedlať a posadil sa do úlohy scenáristu v komediálnom seriálu Grange Hill a v roku 1994 napísal scenár a ulaj sa aj réžie svojho prvého krátkeho filmu Unsigned. Z jeho celovečerných filmov môžeme spomenpúť Svadba v troch, Teraz a tu, Úžasný hotel Marigold či Druhý úžasný hotel Marigold.

Slovenská premiéra

Včera sa v Bratislave v Cinema City Eurovea konala slávnostná premiéra druhého pokračovania muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again.

Novinka s nesmrteľnými hitmi od skupiny ABBA prilákala obrovské množstvo známych osobností slovenského šoubiznisu. Pozvanie na premiéru, ktorú moderovala Eva Twardzík, prijali hlásateľky Ada Straková a Nora Beňačková, speváčky Katarína Hasprová a Beáta Dubasová, herečky Zuzana Vačková, Bibiana Ondrejková a Karin Haydu, moderátorky Soňa Müllerová, Barbora Rakovská a Miriam Kalisová, speváčky Veronika a Daniela Nízlové a Natália Hatalová, hokejista Richard Lintner s manželkou Dankou, herci Marek Majeský a Róbert Halák, moderátor Bruno Ciberej a ďalší.

Po premiére filmu nasledovala na nábreží Dunaja afterpárty, na ktorej sa prítomní mohli zabaviť pri pesničkách od skupiny ABBA a zároveň si pochutnať na výborných hamburgeroch od Regal Burger, domácich parených buchtách z Buchtárne, nápoje a miešané drinky pripravili Stock a Vöslauer.

Ak ste aj vy fanúšikom piesní skupiny ABBA a okrem iného sa chcete dozvedieť, ako sa vlastne Donna (Meryl Streepová) zoznámila so svojimi troma osudovými mužmi, ktorých si zahrali Pierce Brosnan, Colin Firth a Stellan Skarsgard, poďte do kina. Muzikál Mamma Mia! Here We Go Again prináša do slovenských kín filmová distribučná spoločnosť CinemArt SK už od 19. júla.

Informácie o slovenskej premiére a fotografie redakcii poskytla Andrea Pivarčiová.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share