FilmSprávy

Film Plastic Symphony bude mat svetovú premiéru na festivale v Tallinne

Tretí celovečerný hraný film Juraja Lehotského Plastic Symphony je príbehom dvoch bratov, Matúša a Dávida. 

Film vo svetovej premiére, v hlavnej súťažnej sekcii uvedie Filmový festival Black Nights Tallinn, ktorý sa uskutoční od 11. do 27. novembra 2022. Black Nights Tallinn patrí do zoznamu „Á-čkových“ svetových festivalov, podľa Medzinárodnej federácie asociácií filmových producentov (FIAFP).

Hlavná postava filmu Matúš je talentovaný hudobník, ktorý však svoju, sľubne rozvíjajúcu sa kariéru zanechal, keď mu ochorela adoptívna mama. Dávid sa naopak snaží od života brať, čo mu ponúka. Matúš cíti frustráciu z nenaplnených ambícií. Na ceste k ich naplneniu stretne bývalého spolužiaka Alberta, ktorý mu otvorí dvere do „lepšieho“ sveta. Na rozdiel od Dávida, ktorý si našiel svoje šťastie v práci pre domov seniorov, Matúš napriek úspechu šťastie nenachádza. Pomaly spoznáva, že šťastie je stav mysle, skryté v malých veciach a život nie je iba o nás, ale aj o tých, pre ktorých žijeme.

Film Plastic Symphony oceňovaného režiséra Juraja Lehotského (Zázrak, Nina, Slepé lásky) sa nakrúcal vo Viedni a v Bratislave. „Nakrúcalo sa na očarujúcich miestach ako je Lichtenštajnský mestský palác, magický Konzerthaus, či veža majestátneho Stefansdomu. Viedeň predstavovala to najideálnejšie riešenie a pre príbeh sa stala symbolom a metaforou krásy, úspechu a pomyselného šťastia,“ hovorí o nakrúcaní v Rakúsku režisér Lehotský. 

Do hlavných úloh bratov Matúša a Dávida boli obsadení poľský herec Bartosz Bielenia, ktorého mohli  slovenskí diváci vidieť v Oscarovo-nominovanom poľskom filme Corpus Cristi (2019) a ktorý sa špeciálne pre potreby filmu naučil nielen hru na violončelo, ale aj slovenské a nemecké dialógy, a český neherec Vojtěch Zdražil. Vo vedľajších úlohách sa predstavia Judit Bárdos a nemecký herec rumunského pôvodu Sabin Tambrea, ktorý v roku 2019 v hlavnej súťaži MFF Cannes predstavil svoj film La Gomera.

Na scenári sa podieľali Timotej Križka a Juraj Lehotský, pričom Križka bol zároveň aj kameramanom filmu. Tvorivá dvojica zvolila netypický prístup. „Spolu s kameramanom Timotejom Križkom sme chceli prerozprávať film v čistej a jednotnej podobe, v pravdivých, dlhých záberoch. Každá situácia a filmový obraz je nakrútený v ucelených záberoch bez strihu, ktoré pôsobia napriek svojej dĺžke príťažlivo, a zvláštnou energiou nás vťahujú do príbehu,“hovorí o vizuálnom koncepte Lehotský. Autorom pôvodnej komponovanej vážnej hudby je český skladateľ Aleš Březina. 

Producentom filmu je spoločnosť Arytmia, v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska, českou spoločnosťou Black Balance, poľskou spoločnosťou Harine Films, slovenskými spoločnosťami kaleidoscope a ART4 a poľskými spoločnosťami Canal+ Polska a Studio Produkcyjne Orka.

Film vznikol vďaka finančnej podpore Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Státního fondu kinematografie a Poľského filmového inštitútu. Jeho účasť na svetovej premiére podporili Audiovizuálny fond a Poľský filmový inštitút.

V slovenskej kino premiére ho diváci uvidia 1. decembra 2022, na plátna ho prinesie spoločnosť Bontonfilm.

ZDROJ: Dana Freyerová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share