FilmTlačové správy

Film Nová šichta. Keď baník poslednýkrát vyfára a ocitne sa na trhu práce

Oceňovaný dokument NOVÁ ŠICHTA o nádeji, dôstojnosti a húževnatosti budú môcť od štvrtka vidieť aj slovenskí diváci. Film zobrazuje skutočný príbeh prepusteného baníka Tomáša Hisema z Ostravy, futbalového fanúšika Baníka, ktorý vyfáral poslednýkrát po 25 rokoch a ocitol sa na trhu práce, vo svete rekvalifikačných kurzov a neistej pôdy pod nohami. Premiéru pre verejnosť obohatí 29. júla 2021 o 19.30 hod. v Kine Lumière diskusia, o snímke a jej téme a presahu do slovenskej i českej súčasnosti budú hovoriť: režisér Jindřich Andrš, hlavný predstaviteľ Tomáš Hisem a CEO najväčšieho portálu práce na Slovensku Ivana Molnárová. Dokument prináša do slovenských kín spoločnosť Filmtopia.   

„Film Nová šichta otvára dôležitú tému upskillingu a reskillingu, teda získavania nových zručností potrebných pre súčasný svet. Slovensko bude v budúcnosti čeliť veľkým zmenám a musíme preto v ľuďoch povzbudzovať ich ochotu vzdelávať sa. Celoživotné vzdelávanie je totiž jedinou cestou ako sa môžeme pripraviť na budúcnosť ktorú dnes zatiaľ nepoznáme,“ povedala Ivana Molnárová.  

Na začiatku roku získal film Cenu českej filmovej kritiky 2021 v kategórii Objav roka. Na prestížnom Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave získal až tri ceny, okrem Hlavnej cena v sekcii Česká radosť aj Cenu divákov a Cenu Silver Eye. Dokument má na svojom konte aj dve ceny z Medzinárodného filmového festivalu v Lipsku.

Snímka vznikala ako študentský film FAMU od roku 2017 a jej nakrúcanie trvalo takmer štyri roky. Pre všetkých členov tvorivého štábu, okrem producenta Miloša Lochmana, šlo o debut celovečerného filmu. 

Tomáš ma zaujal hneď na prvom kurze programovania svojou baníckou priamočiarosťou a charizmou. Ešte pred tým, ako niektorí baníci nastúpili na rekvalifikáciu, mali možnosť si na kratšej úvodnej lekcii vyskúšať, či by ich svet IT vôbec lákal. V rámci tejto hodiny si mali urobiť jednoduchú webovú stránku, a to na základe dotazníka. Jedna otázka bola: „Aký máte vzťah k počítačom?“. Mal som možnosť prejsť si všetky odpovede a jedna z nich ma naozaj prekvapila. Znela: „Asi dobrý, ak človek vôbec môže nadviazať vzťah so strojom.“ Povedal som si, že baníka, ktorý toto napísal, musím poznať. A tak som sa s Tomášom zoznámil. Vtedy som ešte netušil, že naše vzájomné spoznávanie bude trvať niekoľko ďalších rokov,“ povedal režisér Jindřich Andrš

Dvadsaťpäť rokov prežil Tomáš Hisem pod zemou ako baník na Ostravsku. Trh práce sa ale prudko mení, bane zatvárajú, baníci sa rekvalifikujú. Tomáš si napriek neveriacim pohľadom svojich kamarátov volí špecializáciu, ktorá má k jeho pôvodnej profesii naozaj veľmi ďaleko. Rozhodne sa vymeniť šachtu za digitálny priestor a stať sa programátorom. Intímny a zároveň zľahka humorný časozberný portrét režiséra Jindřicha Andrša sleduje komornú, epickú odyseu obyčajného človeka. Svojím nevtieravým humanizmom evokuje diela klasikov britského sociálneho realizmu.

Film NOVÁ ŠICHTA prináša do slovenských kín filmová distribučná spoločnosti Filmtopia, distribúciusnímky podporili aj Audiovizuálny fond, najväčší portál práce na Slovensku Profesia a České centrum Bratislava.

ZDROJ: Zuzana Golianová, FILMTOPIA

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share