FilmSprávy

Film Mimi sme venovali deťom, lesom a rieke, hovorí Mira Fornay

Bratislava, 25. február 2023 – Najnovší film režisérky Miry Fornay Mimi získal na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale ocenenie Grand Prix v kategórii Generation Kplus za najlepší film. Kategória prezentuje filmy určené pre deti a mládež. Festival uviedol Mimi v svetovej premiére 19. februára. 

Film na festivale predstavili, režisérka Mira Fornay, hlavní detskí hrdinovia, Rozmarína Willems a Cyprián Šulej, kameramanka Simona Weisslechner a vedúca výroby Zuzana Czaková. Festivaloví diváci ho videli počas štyroch projekcií. 

Je to neuveriteľný pocit šťastia, že sme získali top cenu v našej sekcii od hlavnej profi poroty. Ďakujem celému štábu, všetkým, čo nás podporili a hlavne Romy, našej hlavnej hrdinke ako aj všetkým ostatným deťom, Cypkovi Šulejovi, Klárke Kořínkovej. Tento film sme venovali práve deťom, lesom a rieke a ja pevne verím, že toto pozitívne posolstvo nášho filmu Grand Prix z Generation Kplus Berlinale podporí a pomôže nám naše posolstvo rozniesť po celom Slovensku ako aj po svete. Veľmi ďakujeme Berlinale a tešíme sa do slovenských kín,“ hovorí ocenená režisérka Mira Fornay. 

„Film porotu očaril už od prvého záberu. Čarovný mikrosvet lesa je kulisou príbehu mladej hrdinky,  v ktorom sa stretávajú rôzne problémy, charaktery a výzvy. Film oslavuje vynaliezavosť, tvorivosť a otvorenosť. Svojím ladením, tempom a humorným duchom sa nádherne pohybuje na hrane medzi realitou a fantáziou. Film je príbehom malého dievčaťa, ktoré hľadá svoju stratenú andulku,“ uviedli v spoločnom vyhlásení členovia medzinárodnej poroty, Marco Alessi, Venice Atienza a Gudrun Sommerporoty.

Štvrtý celovečerný hraný film Miry Fornay rozpráva príbeh sedemročnej Romy, ktorá hľadá svoju stratenú andulku Mimi. Jej odhodlanie nájsť Mimi vedie Romy cez prastarý dunajský les, kde stretáva postavy s ich vlastnými príbehmi. Síce stratila milovanú Mimi, no nájde oveľa viac, dobrodružstvo, nových priateľov a utuží si vzťah s kamarátom Cypkom. Film sa nakrúcal v lesoch pri Bratislave. Režisérkou a scenáristkou filmu je Mira Fornay (Líštičky, Môj pes Killer, Žaby bez jazyka) a za kamerou stála debutujúca Simona Weisslechner. Vedúcou výroby bola Zuzana Czaková, ktorá pracovala ekologicky s minimálnym štábom, bez agregátov, kamerovej a osvetľovacej techniky, obhliadky a presuny počas nakrúcania sa realizovali na bicykloch. V hlavných detských úlohách sa predstavia Rozmarína Willems a Cyprián Šulej, pre ktorých Fornay scenár napísala. Príbeh Romy je zároveň režisérkinou poctou krajine jej detstva. 

Poukazuje na to, aká je v našich životoch dôležitá príroda a aká dôležitá je najmä pre deti, ich rozvoj a kreativitu. Upozorňuje na bohatstvo, ktoré okolo seba máme a dostatočne si ho nechránime. Slovenskí diváci film v kinách uvidia od 23. marca 2023 a do distribúcie ho prinesie spoločnosť Filmtopia. V slovenskej premiére ho 18. marca uvedie Medzinárodný filmový festival Febiofest.

Film sa realizoval výlučne v slovenskej produkcii a finančne ho podporil Audiovizuálny Fond a Nadácia mesta Bratislavy. Koproducentom je Rozhlas a televízia Slovenska a producentkou Mira Fornay (Mirafox). 

Mira Fornay nakrútila štyri celovečerné hrané filmy a štrnásť krátkych filmov. Študovala filmovú réžiu na pražskej FAMU a na NFTS vo Veľkej Británii. Fornay debutovala filmom Líštičky (2009), ktorý v premiére uviedol MFF v Benátkach v sekcii International Critic´s Week. Jej druhý film Môj pes Killer (2013) získal hlavnú cenu Tiger Hivos Award v hlavnej súťaži MFF v Rotterdame v roku 2013. Film bol uvedený na viac ako osemdesiatich medzinárodných filmových festivaloch, na ktorých získal množstvo ocenení. Bol tiež slovenskou národnou nomináciou na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied Oscar. Bol nominovaný na cenu Európskej filmovej akadémie. Získal národnú filmovú cenu „Slnko v sieti“ za najlepší scenár, najlepšiu réžiu a najlepší film. Jej tretí film Žaby bez jazyka (2020), uviedol v premiére FF Black Nights Tallinn 2019 a MFF Rotterdam 2020. Film získal cenu CineRebel na festivale v Mníchove. Jej štvrtým celovečerným hraným filmom je Mimi (2023).

Slovenský názov Mimi Anglický názov SHE – HERO Žáner detský, rodinný, dobrodružný Rok výroby 2023 Dĺžka 83 min. Krajina pôvodu Slovensko Jazyk slovenský Réžia Mira Fornay Scenár Mira Fornay Kamera Simona Weisslechner Strih Mira Fornay Zvuk Jan Čeněk Hudba Michal Kindernay Kostýmy/supervízia Nataša Štefunková Vedúca výroby Zuzana Czaková Hrajú Romy Willems, Cyprián Šulej, Dagmar Kusá, Veronika Kořínková, Roman Lipka, Margita Mrvová, Mária Fornayová, Emil Štvrtecký, Miro Čevala ml., Jozef Renáč, Jazmína Cigánková, Klára Kořínková, Nikolas Peteš Producentka Mira Fornay (Mirafox) Koproducent RTVS Distribúcia Filmtopia

ZDROJ: Dana Freyerová 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share