FilmSprávy

Film Mimi ocenený na festivale Berlinale prichádza do kín

Dobrodružný film Mimi, určený deťom a ich rodičom, ktorí neprestali byť zvedavými, režisérky Miry Fornay bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest 18. marca. Do distribúcie ho prinesie spoločnosť Filmtopia a diváci ho v kinách po celom Slovensku uvidia od 23. marca 2023.

Pri vzniku filmu bola režisérke inšpiráciou sedemročná Romy Willems ako aj jej vlastné detstvo. V Romy našla veľa spoločných charakterových čŕt so sebou, postavu napísala priamo pre ňu, pretože cítila, že by mohla byť pre ostatné dievčatá v jej veku veľkou inšpiráciou. Romy má vo filme, ale aj v skutočnosti veľké srdce a nezlomné odhodlanie, nebojácne ide za svojim cieľom a pre druhých urobí všetko, čo je v jej silách. Miluje zvieratá a prírodu a ak niekomu ubližujú, neváha a zasiahne. Ak niekto potrebuje pomoc, ona mu pomôže. 

Film je venovaný lesom, rieke a prírode, ktorej často ubližujeme. Poukazuje na to, aká je v našich životoch príroda dôležitá a aká dôležitá je najmä pre deti, ich rozvoj a kreativitu. Upozorňuje na bohatstvo, ktoré okolo seba máme a dostatočne si ho nechránime. 

„Keď sme film vymýšľali, písal sa rok 2020 a okolo nás bola pandémia. Keď sme v lete 2021 nakrúcali, pandémia síce ustupovala, no les bol ideálny priestor na prácu bez ohrozenia. Zároveň som chcela upozorniť, ako sú lesy a celkovo príroda pre nás podstatné. Venovala som tento film deťom, stromom a rieke, lebo to je pre mňa posvätná trojica, bez ktorej by už naše ľudské spoločenstvo určite dávno vyhynulo,“ vysvetľuje Fornay.  

Režisérka Mira Fornay sa rozhodla zdieľať finančný zisk z filmu s organizáciami, ktoré podporujú deti v ohrození, deti zo sociálne znevýhodnených skupín a deti, ktorých rodičia sú vo väzení. Týmto spôsobom chce upozorniť na deti, ktoré nemajú tak šťastné detstvo ako tie vo filme a sú často spoločnosťou stigmatizované.

Film v svetovej premiére uviedol Medzinárodný filmový festival Berlinale 19. februára a členovia medzinárodnej poroty mu udelili ocenenie Grand Prix za najlepší film, ktoré získal v kategórii Generation Kplus, prezentujúcej filmy pre deti a mládež. V Berlíne ho predstavili, režisérka Mira Fornay, hlavní detskí hrdinovia, Rozmarína Willems a Cyprián Šulej, kameramanka Simona Weisslechner a vedúca výroby Zuzana Czaková. 

„Členov poroty film očaril už od prvého záberu. Čarovný mikrosvet lesa je kulisou príbehu mladej hrdinky,  v ktorom sa stretávajú rôzne problémy, charaktery a výzvy. Film oslavuje vynaliezavosť, tvorivosť a otvorenosť. Svojím ladením, tempom a humorným duchom sa nádherne pohybuje na hrane medzi realitou a fantáziou. Film je príbehom malého dievčaťa, ktoré hľadá svoju stratenú andulku,“ uviedli v spoločnom vyhlásení členovia medzinárodnej poroty, Marco Alessi, Venice Atienza a Gudrun Sommerporoty.

„Film mal na festivale šesť premietaní a diváci tlieskali aj počas filmu a veľa sa smiali. Tá reakcia bola veľmi pozitívna. Ľudia nám doteraz píšu, že náš film patril medzi najvytlieskanejšie filmy festivalu,“ dodáva Fornay k premiére.

Štvrtý celovečerný hraný film Miry Fornay rozpráva príbeh sedemročnej Romy, ktorá hľadá svoju stratenú andulku Mimi. Jej odhodlanie nájsť Mimi vedie Romy cez prastarý dunajský les, kde stretáva postavy s ich vlastnými príbehmi. Síce stratila milovanú Mimi, no nájde oveľa viac, dobrodružstvo, nových priateľov a utuží si vzťah s kamarátom Cypkom. Film sa nakrúcal v lesoch pri Bratislave. Režisérkou a scenáristkou filmu je Mira Fornay (Líštičky, Môj pes Killer, Žaby bez jazyka) a za kamerou stála debutujúca Simona Weisslechner. Vedúcou výroby bola Zuzana Czaková. Produkcia sa rozhodla pre ekologické nakrúcanie s minimálnym štábom, bez agregátov, kamerovej a osvetľovacej techniky, obhliadky a presuny počas nakrúcania sa realizovali na bicykloch a na elektromobile. V hlavných detských úlohách sa predstavia Rozmarína Willems a Cyprián Šulej, pre ktorých Fornay scenár napísala. Príbeh Romy je zároveň režisérkinou poctou krajine jej detstva. 

Realizoval sa výlučne v slovenskej produkcii a finančne ho podporil Audiovizuálny Fond a Nadácia mesta Bratislavy. Koproducentom je Rozhlas a televízia Slovenska a producentkou Mira Fornay (Mirafox). 

Mira Fornay nakrútila štyri celovečerné hrané filmy a štrnásť krátkych filmov. Študovala filmovú réžiu na pražskej FAMU a na NFTS vo Veľkej Británii. Fornay debutovala filmom Líštičky (2009), ktorý v premiére uviedol MFF v Benátkach v sekcii International Critic´s Week. Jej druhý film Môj pes Killer (2013) získal hlavnú cenu Tiger Hivos Award v hlavnej súťaži MFF v Rotterdame v roku 2013. Film bol uvedený na viac ako osemdesiatich medzinárodných filmových festivaloch, na ktorých získal množstvo ocenení. Bol tiež slovenskou národnou nomináciou na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied Oscar. Bol nominovaný na cenu Európskej filmovej akadémie. Získal národnú filmovú cenu „Slnko v sieti“ za najlepší scenár, najlepšiu réžiu a najlepší film. Jej tretí film Žaby bez jazyka (2020), uviedol v premiére FF Black Nights Tallinn 2019 a MFF Rotterdam 2020. Film získal cenu CineRebel na festivale v Mníchove. Jej štvrtým celovečerným hraným filmom je Mimi (2023).

Slovenský názov Mimi Anglický názov SHE – HERO Žáner detský, rodinný, dobrodružný Rok výroby 2023 Dĺžka 83 min. Krajina pôvodu Slovensko Jazyk slovenský Réžia Mira Fornay Scenár Mira Fornay Kamera Simona Weisslechner Strih Mira Fornay Zvuk Jan Čeněk Hudba Michal Kindernay Kostýmová supervízia Nataša Štefunková Vedúca výroby Zuzana Czaková Hrajú Romy Willems, Cyprián Šulej, Dagmar Kusá, Veronika Kořínková, Roman Lipka, Mária Fornayová, Emil Štvrtecký, Miro Čevala ml., Jazmína Cigánková, Klára Kořínková, Nikolas Peteš Producentka Mira Fornay (Mirafox) Koproducent RTVS Distribúcia Filmtopia

ZDROJ: Dana Freyerová 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share