FilmSprávy

Drive My Car prichádza do slovenských kín

Do slovenských kín vstúpi vo štvrtok 24. marca 2022 svetová filmová udalosť, adaptáciapoviedky Harukiho Murakamiho DRIVE MY CAR, ktorá sa stala celosvetovou senzáciou. Atmosférická snímka je plná tajomstiev a hľadania ľudského porozumenia. Prestížne médiá film označujú za čierneho koňa oscarovej noci, snímka má na zlatú sošku štyri nominácie, získala cenu v Cannes i Zlatý glóbus. Dominuje jej japonská precíznosť tak v hereckých výkonoch ako aj dokonalom videní kamery, vizuálnej stránke a tiež typické plynutie času. Film na Slovensku distribuuje spoločnosť Filmtopia. 

„Jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodol sfilmovať poviedku Drive my car, je ukázať interakcie medzi postavami Kafukua a Misaki, ktoré sa odohrávajú vo vnútri auta. To vo mne vyvolalo spomienky na intímne rozhovory, ktoré sa rodia len v tomto uzavretom, pohyblivom priestore,“ odpovedal režisér a autor scenára Rjúsuke Hamaguči na otázku, prečo sa rozhodol adaptovať Murakamiho poviedku. Ďalším dôvodom bola téma herectva, ktorú Hamaguči považuje za všeobecne prijímanú formu šialenstva a ktorá ho fascinuje. Scény z naštudovania divadelnej inscenácie Čechovovho Uja Váňu patria medzi kľúčové a vytvárajú paralely medzi osudmi skutočných a dramatických  postáv. Murakamiho diela je obecne veľmi náročné adaptovať, jeho príbehy často balansujú medzi reálnymi situáciami a tými, ktoré sú mimo bežného chápania reality a sústreďuje sa na vnútorné prežívanie postáv. 

Filmová adaptácia poviedky Harukiho Murakamiho sa stala celosvetovou senzáciou. Získala celý rad ocenení, vrátane Ceny za najlepší scenár v Cannes a tiež Zlatého glóbusu. Film má na svojom konte štyri nominácie na Oscara, v kategóriách: najlepší film, réžia, adaptovaný scenár a najlepší cudzojazyčný film.  94. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových ocenení sa bude konať 27. marca 2022 v hollywoodskom Dolby Theatre.   

„Som veľmi rada, že Filmtopia môže priniesť slovenským divákom takýto filmový skvost, právom sa hovorí o jednom z najlepších filmov roka. Na svoje si prídu nie len milovníci kvalitných filmov, ale aj tí čitatelia, ktorí nedajú na Murakamiho knihy dopustiť; myslím, že nás je takých dosť. Film sa bude hrať takmer vo všetkých kinách na Slovensku od alternatívnych klubových priestorov a kín až po všetky multikiná,“ povedala riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti Filmtopia Silvia Učňová Kapustová.

ABCnews označuje snímku ako fascinujúcu od prvého do posledného záberu a predpokladá, že by Drive my car mohol nasledovať kórejského Parazita, podľa denníka Daily Telegraph Hamaguči nakrútil hlboko krásny film o tom, ako sa zmieriť so svojou rolou a hrať ju zo všetkých síl. Britský denník The Times vo svojej recenzii uviedol, že v ostatnej dobe je len málo filmov, ktoré tak veľmi treba vidieť ako tento. 

Júsuke Kafuku je slávny divadelný herec a režisér, ktorý sa vyžíva v riadení svojho červeného Saabu 900. Počas angažmán na festivale v Hirošime musí túto radosť nedobrovoľne prenechať mladej málovravnej vodičke Misaki. Obaja na skúšobných jazdách nečakane zistia, že ich spája nie len záľuba v riadení. Spolu nájdu spôsob, ako sa vyrovnať so svojimi traumami a pocitmi viny, a ísť ďalej. Drive my car režiséra Rjúsukeho Hamagučiho je atmosférická snímka plná tajomstiev, hľadania ľudského porozumenia a zmierenia. 

V hlavných postavách účinkujú: Hidetoši Nišidžima, Tóko Miura, Masaki Okada, Reika Kirišima. 

Film Drive my car prináša do slovenských kín spoločnosť Filmtopia, distribúciu podporil aj Audiovizuálny fond.

ZDROJ: Zuzana Golianová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share