FilmSprávy

Doktor Strange v mnohovesmíre šialenstva

Vo filme „Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva“ od Marvel Studios MCU odomyká mnohovesmír a posúva jeho hranice ďalej ako kedykoľvek predtým. Vydajte sa do neznáma s Doctorom Strangeom, ktorý s pomocou starých aj nových mystických spojencov prechádza mysľou a nebezpečnými alternatívnymi realitami mnohovesmíru, aby sa postavil novému tajomnému protivníkovi.

Vo filme Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva hrajú Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog, The Imitation Game), Chiwetel Ejiofor (Infinite, Locked Down), Elizabeth Olsenová (WandaVision od Marvel Studios, Avengers: Endgame), Benedict Wong (Deadly Class, Gemini Man), Xochitl Gomezová (The Babysitter Club, Lano), Sheila Atimová (Bruised, The Underground Railroad), Adam Hugill (The Watch, 1917) s Michaelom Stühlbargom (A Serious Man, Call Me by Your Name) a Rachel McAdamsovou(Midnight in Paris, Sherlock Holmes).

Film režíruje Sam Raimi a producentom je Kevin Feige. Louis D’Esposito, Victoria Alonsová, Eric Hauserman Carroll, Scott Derrickson a Jamie Christopher sú výkonnými producentmi, pričom Mitch Bell a Richie Palmer sú koproducentmi. Scenár napísal Michael Waldron, ktorý nedávno pôsobil ako hlavný scenárista a výkonný producent série Loki od Marvel Studios pre Disney+.

Raimi a Marvel Studios dali dokopy pôsobivý zoznam filmárov pre produkciu, vrátane kameramana Johna Mathiesona produkčného dizajnéra Charlesa Wooda, kostýmového výtvarníka Grahama Churchyarda, strihačov Boba Murawskiho a Tiu Nolanovú, oscarového VFX supervízora Janeka Sirrsa, supervízora SFX Chrisa Corboulda a skladateľa Dannyho Elfmana.

Film Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva vyjde v amerických kinách 6. mája 2022.

Vitajte v Mnohovesmíre

V júli 1963 sa Doctor Strange prvýkrát objavil v komikse od spoločnosti Marvel „Strange Tales“, číslo 110, v rukách umelca Steva Ditka a spisovateľa Stana Leeho. Trvalo 53 rokov, kým Majster mystických umení privítal superhrdinu v Marvel Cinematic Universe (MCU) vo filme z roku 2016 s príznačným názvom Doctor Strange.

Teraz prichádza Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva, ktorý posúva fantasy žáner na temnejšie miesto. Na úplnom začiatku cesty doktora Stephena Strangea k mystickým umeniam mu The Ancient One povedala: „Keby som ti mala všetko povedať, utiekol by si odtiaľto s krikom od hrôzy. V tom čase si nikto nedokázal predstaviť, aké prorocké boli jej slová, pretože o päť rokov neskôr Sam Raimi, majster teroru a čarodejník vzrušenia, prevzal kormidlo druhého dielu Doctor Strange.

Raimimu nie sú cudzie filmy o superhrdinoch. V roku 1990 režíroval a produkoval „Darkman“ a pôvodnú trilógiu „Spider-Man“. Čo ho teda privádza späť k žánru superhrdinov takmer o 15 rokov neskôr?

„Keď Kevin Feige oznámil, že chce do „Doctora Strangea“ vniesť trochu hororového prvku, bolo to pre mňa zaujímavé,“ vysvetľuje Raimi„Horor a napätie boli pre mňa vždy zábavné aspekty filmovej tvorby. Jedným z dôvodov, prečo ma zaujíma Doctor Strange ako postava, je to, že je kúzelník. Keď som vyrastal, bol som kúzelníkom na detských oslavách a svadbách. Veľmi ma bavilo vytvárať ilúzie. Mimoriadne ma zaujíma superhrdina, ktorý je iluzionistom aj kúzelníkom.“

Tí, ktorí poznajú Raimiho filmy, budú vedieť, že používa filmárske nástroje na komický aj umelecký efekt a nebojí sa posunúť hranice toho, čo sa očakáva, že diváci príjmu, tam, kam sa len málo režisérov odváži ísť. To, ako dlhoročný a oddaný fanúšik komiksov Raimi používa kameru, je silne ovplyvnené týmto médiom – jeho typickými extrémnymi zábermi zblízka, naklonenými uhlami, rýchlymi strihmi, napodobňovaním komiksov.

Koproducent Richie Palmer odhaľuje, čo čaká Doctora Strangea v rukách Sama Raimiho„Vždy sme chceli nakrútiť tento najstrašnejší, najstrašidelnejší a najvzrušujúcejší film od Marvel Studios. Rozhodne sme chceli tento sľub splniť a Sam Raimi je majstrom hrôzy. On je určite ten, kto to mal robiť. Len sme netušili, aké šialené to bude!“

Raimi naznačuje, čo príde, a čo ponúka: „Prvý film o Doctorovi Strangeovi skutočne otvoril ľuďom myslenie a vo filme „Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva“ ho posunieme ďalej. Tento film nás vezme na cestu cez rôzne reality v mnohovesmíre.“

Raimiho mnohovesmír hovorí o nekonečných paralelných vesmíroch, v každom vesmíre sa nachádza všetko, čo už existuje, ale v inej realite. Predstavte si, že veľa rôznych verzií seba samého žijete v rôznych verziách reality, ktorú poznáte. Vediete rôzne životy s odlišnými výsledkami ako ten, ktorý žijete. To je mnohovesmír.

Teraz, s predstavením Ameriky Chavezovej, ktorá má moc prenikať do rôznych vesmírov, sa tieto možnosti desaťnásobne zvýšili, čo dáva filmovým tvorcom pas na objavovanie mnohovesmíru spôsobom, ktorý MCU ešte nikdy predtým nevymyslel. S touto silou prichádzajú všetky druhy príležitostí.

„V minulých filmoch od Marvelu sme už naznačili myšlienku mnohovesmíru. Myšlienku, že v rámci mnohovesmíru existuje každá možná verzia nášho sveta,“ hovorí výkonný producent Eric Hauserman Carroll„V Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva nám to Stephen Strange otvorí.“

ZDROJ: Perla Žinčíková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share