FilmTlačové správy

Do kín príde rodinný film Martin a tajomstvo lesa

Deti zo skautského oddielu trávia svoje letné prázdniny na mieste, ktoré je ukryté uprostred hôr v romantickej lesnej oblasti. Tri týždne žijú ako divosi – spávajú v indiánskych stanoch típí, umývajú sa v potoku, varia si jedlá na ohni a zabávajú sa v okolitom lese. Tentokrát však skauti prichádzajú do svojho lesa naposledy. V dôsledku plánu ťažiť tu lítium môže ich divočina navždy zmiznúť…

Hrdinom filmu je 11-ročný Martin, mestský chlapec rozmaznaný civilizačnými vymoženosťami, ktorého jeho otec prihlási do tábora uprostred divočiny, aby zažil „skutočné dobrodružstvo“. Lenže táborové hry Martina vôbec nebavia, radšej by trávil čas so svojím mobilom. V noci sa preto rozhodne z tábora utiecť, les ho však nepustí. Čarovné lesné bytosti trpia nedostatkom vody, ktorá sa ukryla pred „ťažiarmi“. Martinovi sa ukážu, lebo má tri predmety potrebné na ich záchranu. On však bytosti len zištne využije, aby mu pomohli vyhrať v táborovej hre. Keďže Martin svoju časť dohody nesplnil, čarovné tvory mu začnú škodiť, až sa napokon jeho podvodné konanie odhalí pred všetkými v tábore. Martin si uvedomí svoju chybu, postupne si nachádza cestu ku kolektívu a s pomocou dievčatka prezývaného Líška pomôže zachrániť les a vodu pred chamtivými, bezohľadnými dospelými.

Hlavnú postavu si v rodinnom filme Martin a tajomstvo lesa zahral skúsený detský herec Sebastian Pöthe, ktorý sa objavil už v niekoľkých celovečerných snímkach (Operácia AnthropoidBalada o pilotoviHodinárov učeň). Skúsenosti s filmom má aj jeho herecká partnerka Josefína Krycnerová, alias Líška, ktorá účinkovala v snímke Záhradníctvo: Rodinný priateľ, v televíznom filme Mária Terézia či v pripravovanom Zátopkovi. V dospelých úlohách sa predstavia napríklad Vasil Fridrich a Aleš Petráš ako táboroví vedúci a Kristýna Boková či Ester Geislerová ako matky malých táborníkov.

Režisérom je Petr Oukropec, ktorý už natočil dve snímky pre deti a mládež – Modrý tiger a Ani vo sne! Ako producent sa podieľal na vzniku mnohých oceňovaných českých a slovenských filmov za posledných 25 rokov (Baba z ľaduTiché dotykyNech je svetloSlužobníci). Scenár k snímke Martin a tajomstvo lesa napísala Kateřina Kačerovská.

Film Martin a tajomstvo lesa mal svoju svetovú premiéru v marci 2021 na festivale filmov pre deti a mládež BUFF v Malmö a už teraz sa dostal do výberu filmového festivalu v Oulu vo Fínsku, v Zlíne v Českej republike či festivalu detských filmov GUKIFF v Kórejskej republike.

Projekt je realizovaný v koprodukcii s BFILM.cz (CZ), Leitwolf Filmproduktion (DE) a Negativ (CZ). Realizáciu filmu podporil český Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, filmový fond Nordmedia, Jihomoravský filmový nadační fond, grantový program Európskej únie Kreatívna Európa MEDIA a Plzeňský kraj.

Film bude uvedený v slovenských kinách od 26. augusta 2021.

ZDROJ: Lucia Muráriková, Bontonfilm

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share