FilmSprávy

Do kín prichádza jedinečná rozprávka Myši patria do neba

Nádherné slovensko-česko-poľsko-francúzske dielo si získa nielen svojou témou, ale aj spracovaním malých aj veľkých divákov. Čerstvý držiteľ Českého leva za najlepší animovaný film nenechá bez záujmu ani dospelých rodičov sediacich v kine vedľa svojich ratolestí.

“Film Myši patria do neba je predovšetkým o pokore, láske a nádeji,” povedali o rozprávke jej tvorcovia, manželia Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, “Snažíme sa povedať, že každá bolesť prebolí a za každým ďalším rohom čaká niečo nové, nový priateľ či dobrodružstvo. Chceme ukázať, že nemá zmysel sa vzdávať. Ale aj, že svoju silu a bojovnosť máme nasmerovať tam, kde to má zmysel.”

Príbeh o veľkom priateľstve veľkých nepriateľov

Myška Šupito rada všetkých presviedča, že je najodvážnejšou myškou na celom svete a vôbec ničoho sa nebojí. Opak je však pravdou, v skutočnosti je vystrašená zo všetkého, čo sa okolo nej mihne. Jej veľkým prianím je byť rovnako statočná ako jej ocko. Ten dokázal riskovať vlastný život a postaviť sa desivému lišiakovi, ktorý bol postrachom celého lesa. Boj síce nevyhral, v spoločenstve myší sa ale stal obdivovaným hrdinom. Šupito chce všetkým dokázať, že odvaha je dedičná. Snaží sa zopakovať jeho legendárny kúsok – vytrhnúť pár chlpov z líšieho kožucha. Jej cieľom sa stane spiaci mladý lišiak Bielobruško. Napokon všetko naberie iný priebeh, ako si malá myška predstavovala. Mladý lišiak sa nečakane zobudí a naháňačka sa skončí nešťastne pre oboch – Šupito aj Bielobruško sa dostanú do zvieracieho neba. Pri snahe vyhnúť sa vstupnej očiste v nebeských kúpeľoch na seba myška a lišiak opäť natrafia a vďaka spoločnej nevôli voči kúpaniu sa sú prinútení pokračovať na ďalšej ceste spolu. Putujú po nebeských atrakciách, všakovakých zákutiach, zažívajú najrôznejšie dobrodružstvá a nečakané stretnutia a navzájom sa spoznávajú. Šupito je na Bielobruško najprv poriadne nahnevaná, ale postupne si uvedomuje, že je iný ako ostatné tak veľmi nenávidené líšky. Na ceste nebom musia zdolať spoločné nástrahy, splniť rozličné úlohy a prekonať prekážky. Vznikne medzi nimi nečakané priateľstvo a na konci putovania ich čaká veľké prekvapenie.

Veľké hlasy malých postáv

V animovaných rozprávkach sú okrem animácií, bábok či hudby, nesmierne dôležité aj hlasy. toto všetko sú faktory, ktoré prispievajú k tomu, že postavičky rozprávky ožívajú verným spôsobom a diváci sa s nimi dokážu lepšie stotožniť. “Najväčšou úlohou pre nás bolo nájsť zodpovedajúci hlasový prejav pre Šupito a Bielobruška. Obaja sú veľmi mladí, sú to ešte deti. Dlho sme riešili, či ich obsadiť detskými hlasmi, alebo či zvoliť dospelých hercov. Nakoniec sme stavili na istotu a obsadili hercov dospelých, ktorí sú profesijne skúsenejší a v priebehu času sa im nemení hlas,” povedali Grimmová a Bubeníček. V slovenskom znení myške Šupito prepožičala hlas Zuzka Šebová a lišiakovi Bielobruškovi Daniel Fischer. 

“Je mi veľkou cťou, že v rozprávke môžem dabovať hlavnú postavu myšky Šupito, ktorá je veľmi odvážna, statočná a bojuje ako drak so všetkými nástrahami, ktoré ju v živote postretnú. Tento príbeh je veľmi dojímavý aj vďaka tomu, že sa v nej dozviete, čo všetko nás čaká, keď sa ocitneme v nebi,” povedala herečka Zuzka Šebová.

ZDROJ: Perla Žinčíková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share