FilmSprávy

Dnes vhupne do kín netrpezlivo očakávaný Spider-Man: Cez paralelné svety

“Hocikto môže nosiť masku. Záleží však na tom, ako ju nosíte.” A my všetci, bez ohľadu na vek, to chceme vidieť na čo najväčšom plátne. Opakovane.

Do kín sa vracia obľúbený superhrdina v netrpezlivo očakávanom pokračovaní oskarového megahitu Spider-Man: Paralelné svety z roku 2018. Jednotka si doposiaľ si drží skvelé skóre u divákov aj kritikov (Rotten Tomatoes 93 a 97%). Prvé ohlasy na dvojku takisto nešetria chválou (95%). Jeden príklad za všetky – americký kritik Sean O Connell: „…je ešte o jednu priečku nad majstrovstvom. Doslova umelecké dielo. Každé jedno filmové okienko si zaslúži visieť v múzeu. Perfektný humor a odkazy na Spidey-vesmír. Je VYNIKAJÚCI. Najlepší #SpiderMan film. Pre mňa asi najlepší film vôbec. Blaho.“

Čo nás teda čaká v druhom pokračovaní animovanej trilógie s názvom Spider-Man: Cez paralelné svety? Náš dobrý priateľ Miles Morales sa zase stretáva s Gwen a dozvedá sa, že existuje elitný tím pavúčích superhrdinov zo všetkých paralelných svetov. Pavučiny sa riadne zamotajú, keď stojí pred rozhodovaním, či má spolu s nimi zachrániť Multiverzum, alebo ľudí, ktorých miluje. Miles samozrejme neváha ani chvíľu a rozhodne sa vyriešiť to po svojom. Lebo záleží na tom, ako masku nosíte. Pre ostatných Spider-Manov sa preto stáva nepriateľom číslo 1 a tak okrem boja proti zloduchom sledujeme šialene akčné „Pavúčie vojny“. To všetko na pozadí neuveriteľne bohatej vizuálnej hostiny ohromujúco skombinovaných animačných štýlov, ktoré spoľahlivo ohúria s každým novým prostredím. 

Ak ste kedy snívali s otvorenými očami nad starými komiksami, tento animák vás bez zaváhania vtiahne priamo dnu od prvého oživeného panelu. Milesov príbeh vás okamžite chytí za srdce, či ste dieťa alebo dospelý. A ak ste dospelý, vôbec nevadí, ak si hneď na prvýkrát nestihnete všimnúť odvolávky na klasické filmy ako Blade Runner, Akira, či dokonca Neľútostný súboj. Tvorcovia tu nápadito kombinujú majstrovský rukopis komiksových umelcov rôznych čias s grafickými a tlačiarenskými technikami či zrnitou štruktúrou papiera, vkladajú perly a perličky inšpirované rozmanitými kultúrami, hudbou, architektúrou… Verte, úžasné dobrodružstvo Spider-Man: Cez paralelné svety chcete vidieť viackrát a zakaždým v ňom objavíte fascinujúce nové detaily. Inak celkom dobrý spôsob, ako si krátiť čakanie na tretiu časť v budúcom roku, nie?

Druhá časť pavúčej ságy pod názvom Spider-Man: Cez paralelné svety je v našich kinách od 1. júna 2023. Itafilm ju uvádza v slovenskom dabingu a pre fajnšmekrov aj pôvodnom znení s titulkami. Fanúšikovia sa môžu tešiť na hlasové kameo prekvapenia v oboch verziách. Schválne, či spoznáte napríklad Mariána Gáboríka alebo Borisa Valábika 😉 

ZDROJ: Zuzana Vašková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share