FilmTlačové správy

Dlhoočakávaný film Havel príde do kín už v auguste

Dlhoočakávaný životopisný film o jednej z najvýznamnejších osobností česko-slovenskej histórie – Havel príde do slovenských kín už 6. augusta 2020

Snímku, ktorej natáčanie sa symbolicky začalo deň pred výročím augustovej invázie vojsk Varšavskej zmluvy a ktorej posledná klapka padla, opäť symbolicky, 17. novembra 2019, natočil režisér filmu Domáca opatera a 1 z 10 najnádejnejších režisérov podľa magazínu Variety – Slávek Horák.

Film Havel zachytáva menej známe, no o to búrlivejšie obdobie zo života posledného česko-slovenského prezidenta. Václava Havla tu vidíme najskôr ako úspešného, no trochu ľahkovážneho dramatika, neskôr ako politického aktivistu, väzňa, ale hlavne ako veľkého milovníka žien. 

Z traileru je zrejmé, že vo filme nebudú chýbať dramatické, ale ani vtipné momenty. Divákom tiež určite udrie do očí priam neuveriteľná podoba hlavného predstaviteľa Viktora Dvořáka so skutočným Havlom. Režisér Slávek Horák spomína na náročné hľadanie filmového Václava Havla: „Všetky postavy už boli obsadené a my sme stále nemali odpoveď na otázku ,Kto HO bude hrať?‘ Potom prišiel na kasting Viktor. Vedeli sme z počutia, že by mal byť Havlovi trochu podobný, ale úplne nám vyrazil dych. Bol to skrátka on! Nielen vzhľadom, ale aj – a to predovšetkým – správaním a vystupovaním.“ V ďalších úlohách sa predstaví Anna Geislerová, Martin Hoffman, Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, ale aj slovenský herec Adrian Jastraban, a to opäť v role Alexandra Dubčeka.

Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. 

Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. 

Scenár k filmu vznikal tri roky, mnohé dramatické momenty vychádzajú zo skutočných udalostí, niektoré sú však výsledkom autorskej predstavivosti. „Havel je hraný film, nie učebnica. Ako hovoria všetci veľkí rozprávači, nikdy nenechajte stáť fakty v ceste dobrému príbehu,“ zdôrazňuje režisér Horák, ktorý je spoločne s Rudolfom Suchánkom aj autorom scenára.

V titulnej role Václava Havla exceluje aktuálny držiteľ ceny Thálie Viktor Dvořák. Čítal som, pozeral som si záznamy, pýtal som sa ľudí, ktorí Václava Havla zažili. Okrem toho som doma pred natáčaním ráčkoval,“ hovorí Dvořák o náročnej príprave. Olgu Havlovú hrá Anna Geislerová„Bola to pre mňa výnimočná úloha, je to iné, keď hráte skutočného človeka, navyše človeka, ktorého si vážite. Olga je žena, ku ktorej cítim obrovskú úctu, a potom tu zrazu stojím v župane s cigaretkou v ruke. Bolo to zvláštne a mala som z toho trochu husiu kožu.“ Výraznou a neprehliadnuteľnou postavou filmu je Havlov kamarát, herec, burič a živel Pavel Landovský, ktorého stvárnil Martin Hofmann. „Temperamentný, odvážny a skutočný,“ opisuje Hofmann svojho hrdinu.

V ďalších úlohách sa predstaví Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Stanislav Majer či slovenský herec Adrian Jastraban. Film Havel natočil režisér Slávek Horák, ktorého predchádzajúca snímka Domáca opatera reprezentovala Českú republiku na Oscaroch. Magazín Variety ho vďaka nej zaradil na svoj zoznam 10 najnádejnejších svetových režisérov.  

ZDROJ: Lucia Muráriková, Bontonfilm 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share