FilmSprávy

Dalajláma, duchovný vodca Tibeťanov, mieri do kín

Stretnutie z očí do očí s dalajlámom – to ponúka nový film švajčiarskych a amerických tvorcov Múdrosť šťastia, ktorý príde do kín tento týždeň 15. mája. Duchovný vodca Tibetu, pre ktorého je tento film zatiaľ posledným účinkovaním vo filme, oslávi 6. júla 90. narodeniny. Jedným z výkonných producentov filmu je herec Richard Gere, sám dlhodobo študujúci a praktizujúci budhizmus. Režisérmi sú Barbara Miller a Philip Delaquis, kameramanom Manuel Bauer, fotograf spolupracujúci desaťročia s dalajlámom. Distribútorom je spoločnosť Garfield film.

Vo filme, ktorý je akousi „psychoterapiou pre dušu“, sa dalajláma zamýšľa nad tým, ako čeliť výzvam dnešného globalizovaného sveta a nájsť v ňom rovnováhu. Jeho slová tu plynú na pozadí obrazov našej planéty a nedávno objavených archívnych záberov. „Dnešný svet: všetci sú neustále zaneprázdnení. Príliš veľa stresu. Príliš veľa starostí. Príliš veľa súťaživosti. Keď strácate duševnú rovnováhu, zabudnite na príčiny a sústreďte sa iba na dýchanie. Zhlboka sa nadýchnite a zadržte dych. Potom vydýchnite. A znova, nádych a výdych. Zadržte. A výdych. Tlkot srdca sa prirodzene spomalí. Kľud. Otvorenosť. Keď čelíme problémom a pozrieme sa na ne s väčším odstupom, uvidíme veľa náznakov nádeje. Takže všetko závisí na vašom duševnom postoji,“ hovorí vo filme Múdrosť šťastia pokojným hlasom dalajláma. Ten vo filme odhaľuje, že my všetci máme pomyselný kľúč od šťastia vo vlastných rukách. To v praxi podľa neho znamená, že v ťažkých časoch nemôžeme stratiť nádej, pretože je na nás, aby sme sa usilovali o budúcnosť, v ktorej budú prijateľné podmienky pre život pre všetkých.

Dalajláma sa vo filme Múdrosť šťastia zaoberá naliehavými problémami našej doby, ale jeho slová vyžarujú nádej. Svoje postrehy vykladá s presvedčením niekoho, kto chápe, že strach nikam nevedie a že akákoľvek zmena, či už malá, alebo zásadná, sa začína u nás samých. Film okrem iného pripomína cez unikátne zábery aj brutálnu inváziu Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády do Tibetu v 50. rokoch. Tieto udalosti podnietili dalajlámu k rozhodnutiu odísť do exilu v indickom horskom meste Dharamsala, kam ho nasledovalo viac ako 150-tisíc ďalších utečencov. Aj napriek všetkým útrapám, ktorým musel čeliť, však denne praktizuje súcit a verí v nutnosť vzájomnej spolupráce, bez ktorej podľa neho ľudstvo nedokáže prežiť.

„Dalajláma si počas svojho života, aj napriek problémom, ktorým čelil kvôli sebe a svojmu národu, zachoval otvorenú myseľ, vyrovnanosť a obrovské odhodlanie pomáhať všetkým bytostiam. V jeho očiach nikto nie je nepriateľ. Všetci sme na jednej lodi,“ hovorí výkonný producent filmu Richard Gere.

Film vznikol v produkcii spoločností Das Kollektiv Für Audiovisuelle Werke a Mons Veneris Films. Distribútorom filmu je Garfield film. 

ZDROJ: Perla Žinčíková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share