Japonské štúdio animovaných filmov Ghibli má v oblasti animovanej tvorby jedinečné postavenie. Jeho diela charakterizuje unikátna estetika a tajuplné príbehy. Kino Lumière pripravilo cyklus filmov štúdia Ghibli, ktorý počas nasledujúcich dvoch mesiacov prinesie najväčšie klasiky, ale aj menej známe snímky. V stredu 14. augusta o 18.00 hod. ho otvorí prednáška Cesta do Ghibli fantázie, po ktorej sa o 19.30 hod. premietne oscarový film Cesta do fantázie (2001).
Japonské štúdio Ghibli vzniklo v roku 1985 a stoja za ním dve výrazné autorské osobnosti, režiséri Hajao Mijazaki a Isao Takahata. Už takmer štyridsať rokov svojou tvorbou oslovuje publikum rôznych generácií po celom svete, a to predovšetkým vďaka unikátnej estetike anime, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou japonskej populárnej kultúry a spoločnosti. Hlavnou tvárou štúdia je predovšetkým Mijazaki, a to vďaka medzinárodne úspešným filmom, v ktorých mieša nostalgickú lásku k západným dobrodružným príbehom s nesentimentálnym pohľadom na aktuálne témy. Dva jeho filmy Cesta do fantázie (2001) a Chlapec a volavka (2023) získali Oscara za najlepší celovečerný animovaný film.
Štúdio Ghibli „je považované za synonymum umeleckej nádhery, kvalitného rozprávačstva, nezabudnuteľných postáv a hlbokých myšlienok, ktoré nie sú divákovi podávané prvoplánovo,“ hovorí Martin Šugár, popularizátor japonskej mangy a anime, ktorý cyklus otvorí prednáškou o animovanej tvorbe japonského štúdia Ghibli nazvanou Cesta do Ghibli fantázie. „Ghibliovky síce môžu divákovi pripadať ako filmy určené najmä deťom, ale ich zobrazenie tém, ako sú dospievanie, hľadanie svojej identity, lásky, ale i osamelosť, strata najbližších, vyrovnávanie sa so smútkom i neuhnutie zo svojich zásad navzdory nepriazni osudu sú nadčasové a ponúknu veľa aj dospelému publiku. Aj vykreslenie jednotlivých emócií postáv je v každom filme štúdia Ghibli podané štýlom, ktorý dokáže rezonovať v publiku bez ohľadu na jeho vekové zloženie.“ Šugár tiež upozorňuje na unikátnu estetiku filmov, keď hovorí, že „dôraz na tradičný spôsob animácie umožňuje kresličom zamerať sa na detaily, ktoré častokrát ostávajú nepovšimnuté. Jednotlivé scény sú detailne vykreslené a poľahky nás prenášajú na miesta ako tajuplné lesy, rozkvitnuté záhrady, ale i organicky pôsobiace mestské ulice.“
Cyklus Ghibli svet v Kine Lumière prenesie divákov na pútavú cestu do minulosti japonskej animovanej tvorby a ponúkne tajomné, magické a nesmrteľné príbehy, v ktorých sa miešajú dôverne známe svety s nadprirodzenými. Počas augusta a septembra uvedie šesť filmov, medzi ktorými sú známe i menej známe snímky. Na úvod cyklu sa premietne oscarová snímka Cesta do fantázie, v nej malá hrdinka putuje po dobrodružnej ceste za oslobodením svojich rodičov, ktorých svojimi kúzlami zakliala mocná čarodejnica. Diváci si budú môcť pozrieť aj zatiaľ posledný Mijazakiho film Chlapec a volavka, v ňom sa zasa dospievajúci chlapec zoznámi s volavkou a vydáva sa s ňou za poznaním. V obľúbenom filme, ktorý vie divákov osloviť aj po viac ako tridsiatich rokoch od svojho vzniku, Môj sused Totoro (1988) sa dve dievčatá spriatelia s lesnými duchmi na čele s obrovským chlpáčom Totorom a prežijú s nimi najväčšie dobrodružstvo svojho života. Cyklus prinesie aj menej známe filmy, patrí k nim jeden z najosobnejších Mijazakiho filmov Dvíha sa vietor(2013), v ktorom vzdal poctu lietaniu, ďalej Príbeh o princeznej Kaguji (2013) režiséra Isao Takahatu, ktorý vo filme vyrozprával jednu z najvýznamnejších literárnych klasík japonskej kultúry, a film Arrietty (2010) v réžii Hiromasu Jonebajašiho, ktorý sa odohráva vo svete malých človiečikov, žijúcich za múrmi našich domov.
Cyklus Ghibli svet otvorí v stredu 14. augusta o 18.00 hod. prednáška Martina Šugára Cesta do Ghibli fantázie, venovaná bude histórii, tvorbe a vplyvu štúdia Ghibli, jeho zakladateľom, najznámejším dielam a témam, ktoré sú pre nich charakteristické. Po prednáške sa o 19.30 hod. premietne film Cesta do fantázie, jedno z vrcholných animovaných diel všetkých čias, v originálnom znení s českými titulkami. Cyklus potrvá do 29. septembra, projekcie s lektorskými úvodmi Martina Šugára budú vždy v stredu.
ZDROJ: Simona Nôtová