FilmSprávy

Čo všetko je človek ochotný urobiť pre preniaze? Do kín prichádza film Zlato

Uprostred rozľahlej, jedinečnej a neľútostnej austrálskej púšťa sa odohráva drsný thriller o chamtivosti, ktorá dokáže zatemniť ľudskú myseľ. Ako ďaleko dokážu ľudia zájsť pri ceste za nesmiernym bohatstvom? Jedinečný film Zlato v hlavnej roli so Zacom Efronom prináša do kín CinemArt SK už vo štvrtok, 27. januára.

Odišli by ste z púšte, ak by ste tam našli obrovský kus zlata?

Dvaja cudzinci putujú austrálskou púšťou. Virgil (Zac Efron) ide za prácou, ktorá mu údajne zmení život, a má ho tam priviezť nie práve sympatický vodič Keith (Anthony Hayes). Počas cesty sa im prehreje motor auta, a tak musia zastaviť uprostred vyprahnutej divočiny. Keď Keith automobil opravuje, zaujme Virgila zlatý odlesk pri jeho nohách. Začnú kopať a objavia ten najväčší balvan zlata, aký kedy kto našiel. Prvotné nadšenie sa premení na bezmocnosť, keď zistia, že vytiahnuť zo zeme takú veľkú hrudu zlata je nad ich sily.

Dohodnú sa na tom, že zlatý balvan bude strážiť Virgil, zatiaľ čo Keith odíde do najbližšieho mesta a zaistí potrebné vybavenie. Lenže sú uprostred úplnej pustiny, a tak je najbližšie mesto dva dni cesty tam a dva dni cesty späť. Virgil tak musí zostať štyri dni sám uprostred púšte. K dispozícii má neveľkú zásobu vody, trochu jedla a plachtu, ktorá ho má ochrániť pred páliacim slnkom. A potom sa všetko skomplikuje. Najskôr sa Keith o niečo oneskorí. Sprvu len o deň, potom o ďalšie a ďalšie. Virgil pomaly začína prepadať zúfalstvu. Široko ďaleko nie je žiadna pomoc, len piesok, kamene a pár pokrútených stromov a kríkov. Spoločnosť mu robia iba divé psy, ktorí sa k nemu nepriblížia, kým má zapálený oheň. Ale drevo mu dochádza, rovnako tak jedlo a po tom, čo sa preženie piesočná búrka, príde Virgil aj o poslednú kvapku vody. V tej chvíli sa začnú diať podivné veci. Je s ním naozaj v púšti niekto ďalší, kto ho chce o zlato pripraviť, alebo sú to preludy?

Najdrsnejšie podmienky nakrúcania

Tvorcovia sa zhodli na tom, že nakrúcanie filmu Zlato bolo azda najdrsnejším, aké kedy podstúpili. Nakrúcali v austrálskej púšti, kde čelili ozajstným horúčavám, suchu a púštnym búrkam, z ktorých jednu ozajstnú vo filme aj ponechali. Režisér, scenárista a zároveň herec Anthony Hayes však tvrdí, že na niečo to bolo aj dobré: Náročné nakrúcanie bolo pre film ale zároveň pozitívne, pretože nás všetkých vtiahlo do reality. Nebolo úniku. Bolo horúco. Bolo to hrozné a strašné podmienky, ktorým sme čelili, sme zachytili priamo do filmu.”

Týmto podmienkam boli vystavení aj samotní herci na čele so Zacom Efronom, ktorého divák pozná najmä v iných polohách. Bola to pre neho úplne iná rola, než v akých bol doposiaľ. Zároveň ťažká rola v náročnom prostredí a v drsných prírodných živloch. Nemohol som požiadať nikoho lepšieho ako jeho, aby sa do toho pustil a film nakrútil. Bol tam vonku, ležal v špine, v 50-stupňových horúčavách – deň čo deň, celé týždne,” povedal Hayes, ktorý scenár napísal spolu so svojou partnerkou Polly Smithovou a ktorý spoluprácu so Zacom veľmi vyzdviholJeho výkon v snímke je úžasný. Je to veľmi dramatická rola a myslím, že diváci budú jeho výkonom naozaj prekvapení.”

A čo sa na filme najviac páčilo samotnému Zacovi Efronovi? Myslím, že jednou z mojich najobľúbenejších vecí na tomto filme je posolstvo, ktoré si, dúfam, diváci odnesú: že príroda má spôsob, ako všetko vziať späť. Dúfam, že sa z toho môžeme poučiť, staneme sa väčšou jednotou so Zemou, s prírodou a začneme s ňou viac žiť namiesto toho, aby sme si z nej iba brali,” povedal.

Snímku Zlato prináša do kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už vo štvrtok, 27. januára.

ZDROJ: Perla Žinčíková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share