FilmTlačové správy

Čakanie na Perinbabu 2 skrátil Miro Žbirka

Ďalšia ochutnávka z pripravovanej vianočnej rozprávky autora a režiséra Juraja Jakubiska PERINBABA A DVA SVETY sa objaví v novom videoklipe Mira Žbirku k piesni Slovenská

Dlhoočakávaná rozprávka Juraja Jakubiska bude mať premiéru v kinách túto zimu 3. decembra 2020. Filmové zábery však môžu diváci vidieť už od 16. augusta vo videoklipe k novej skladbe Mira Žbirku Slovenská.

Dve legendy česko-slovenskej kultúry, režiséra Juraja Jakubiska a hudobníka Mira Žbirku, spojil filmPerinbaba a dva svety. Vznik skladby bol inšpirovaný rozprávkou, ktorej pracovnú verziu Miro Žbirka videl počas stretnutia s autorom a režisérom Jurajom JakubiskomČiže, za všetko môže Perinbaba„V období karantény nikto z nás nemohol cestovať a keďže stále pendlujem na trase Praha – Bratislava, začalo sa mi cnieť po Slovensku. Spomenul som si na nádherné obrázky z nového filmu Juraja Jakubiska. Tieto dve veci sa spojili a inšpirovali ma k skladbe Slovenská,“ opísal vývoj spolupráce Miro Žbirka a Juraj Jakubisko dodáva:„Vo svojich filmoch vždy pracujem so silnými hudobnými motívmi. Pred tridsiatimi piatimi rokmi som v rozprávke Perinbaba stvoril vládkyňu snehu a vetra, ktorá sa stala súčasťou slovenských Vianoc. Možno i preto zábery z nového filmu Perinbaba a dva svety Mekyho inšpirovali k tejto krásnej intímnej hudobnej spovedi. Keď som ju počul po prvýkrát, neodolal som a vytvoril som k nej videoklip.“

Magický príbeh plný dobrodružstva, humoru, lásky a kúziel

Po nedobrovoľnom prerušení postprodukčných prác na filme Perinbaba a dva svety počas karanténnych opatrení je teraz Juraj Jakubisko v plnom nasadení a s celým tímom rozprávku dokončuje„Film je pre nových divákov a novú generáciu, a tak vyžaduje aj odo mňa ako tvorcu nový prístup. Som rád, že dnešné digitálne technológie mi umožňujú oveľa viac štylizácie a imaginácie. Vďaka technológiám totiž vo filme znovu ožívajú aj dve rozprávkové bytosti – Perinbaba, vládkyňa snehu a vetra s tvárou talianskej herečky Giulietty Masinovej, a jej sestra Zubatá. Táto nesmrteľná bytosť má mnoho tvárí vrátane tváre nezabudnuteľnej Valerie Kaplanovej,“ vysvetľuje režisér.

Som filmový fanúšik, ako aj fanúšik Juraja Jakubiska,“ zveruje sa Miro Žbirka„Jeho tvorbu sledujem odjakživa a vážim si aj naše priateľstvo. S každým novým filmom som v očakávaní, čím ma zase prekvapí. Teraz ma prekvapil, keď mi ,požičal´ nadpozemské zábery z novej rozprávky a sám vymyslel klip k mojej, teraz už vlastne našej skladbe Slovenská. O to viac sa na premiéru jeho filmu teším,“ dodal spevák.  

Snímka Perinbaba a dva svety sa po niekoľkých rokoch príprav a dvoch rokoch náročného natáčania dostáva k divákom presne 35 rokov po uvedení kultovej Perinbaby z roku 1985. Hlavný hrdina novej Perinbaby Lukáš je synom Alžbetky a Jakuba z pôvodnej rozprávky. „Je to akčná postava, ktorá sa vydá do sveta hľadať šťastie a lásku, na svojej púti nájde priateľstvo a zažíva veľa dobrodružstiev, ale aj neskutočne krásnych situácií, vďaka ktorým dosiahne svoj vysnívaný cieľ,“ dodal Jakubisko.

Do hlavnej úlohy Lukáša obsadil režisér mladého slovenského herca Lukáša Frlajsa, jeho partnerku stvárnila baletka Valéria Frištik. V ďalších úlohách diváci uvidia napríklad Andreu VerešovúIvana RomančíkaReného ŠtúraPetru VančíkovúĽubomíra PaulovičaValériu Zawadskú a vo svojej poslednej filmovej role sa tu objaví Dan Nekonečný.

Film Juraja Jakubiska produkuje spoločnosť J&J Jakubisko Film Europe a J&J Jakubisko Film Europe Production v koprodukcii s TV JOJ. Realizáciu filmu podporil Audiovizuálny fond v spolupráci so Slovenským plynárenským priemyslom, a.s., a Státní fond kinematografieDistribútorom je BONTONFILM.

Perinbaba a dva svety

Po smrti Alžbetky a Jakuba sa ich syn Lukáš vydáva na dlhú cestu za šťastím. Vďaka svojej vynaliezavosti, nebojácnosti a zručnosti si rýchlo nájde spôsob, ako sa vo svete nestratiť. S tým mu pomáha  štvornohý priateľ Ucho, ktorý sa k nemu na ceste pripojil, a jeho kmotra Perinbaba, dohliadajúca cez svoju zázračnú guľu na chod sveta. Poznanie, ktoré Lukáš získava počas svojho putovania, mu nakoniec pomôže získať lásku, o ktorej sníval, a nájsť miesto, kde sa jeho sen stane skutočnosťou.

ZDROJ: Stanislava Borská, Bontonfilm

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share