FilmTlačové správy

Bábovky – film o stretnutiach, ktoré menia životy

Už 24. septembra bude mať premiéru film Bábovky nakrútený podľa knižnej prelohy Radky Třeštíkovej. Producentom filmu je Petr Erben – Logline Production, réžiu mal v rukách Rudolf Havlík.

Scenár napísali spoločnými silami Rudolf Havlík a Radka Třeštíková. Ide o ich už druhú spoluprácu, prvýkrát sa stretli pri tvorbe úspešného filmu Po čom muži túžia. Príbehy hrdinov filmu Bábovky nám ukážu, že niektoré stretnutia dokážu navždy zmeniť život. Všetci sme totiž prepojení – vzťahmi, prácou, náhodami, nenávisťou alebo láskou. Všetci sme súčasťou tej najzložitejšej siete utkanej z emócií, medzi ktorými nechýbajú humor, irónia, bolesť, napätie, vášeň… Bábovky mapujú súčasné rodinné a partnerské vzťahy, ukazujú zábavné a trefné situácie, ktoré v každodennom živote pozná každý z nás.

Náročný zrod scenára

Práca na scenári Báboviek prebiehala takmer 4 roky. Celé roky sme sa snažili, aby sa film od knihy líšil čo najmenej,” povedala Radka Třeštíkovánajmä v emócii, ktorú majú kniha aj film vyvolať. Film je rovnako ako kniha pavučinou postáv so vzájomne prepletenými osudmi, ale pre zachovanie zrozumiteľnosti – predsa len film nie je kniha a nemôže listovať späť – je napokon báboviek” menej, namiesto 12 ženských osudov sledujeme 7.”

Ako vzniklo herecké obsadenie?

Nejakú predstavu som mala, už pri písaní knihy aj scenára som si postavy predstavovala, ale vyslovene na telo neboli písané pre nikoho,” povedala Radka TřeštíkováNaopak, s obsadením sme to skôr celé úmyselne zamiešali, aby herci dostali role, ktoré im nie sú vyslovene po srsti a v ktorých na nich diváci nie sú zvyknutí.”

Rudolf Havlík k hviezdnemu obsadeniu dodal: Finálne obsadenie je ohromné, plné mladých talentov, aj talentov osvedčených. Obsadenie jednotlivých žien pre nás bolo očistcom, pretože každú postavu sme veľmi starostlivo zvažovali. Lenka Vlasáková hrá postavu Milušky, Bára Poláková privedie k životu postavu Karolíny a jej partnerom je Rostislav Novák. Táňa Pauhofová ako Renáta bude hereckou partnerkou Ondřeja Vetchého a Jana Plodková získala rolu Lindy, ženy na okraji spoločnosti, ktorá sa snaží žiť normálny život. V rámci ústredných postáv som už od začiatku počítal s Ondřejom Vetchým a Marekom Taclíkom. Jiří Langmajer je môj kamarát a tentokrát je tak láskavý, že nám skôr pomáha dotvoriť celý príbeh v menšej roli. Podstatné je, že sa nám podarilo aj do malých rolí obsadiť skvelých hercov, pretože to býva veľká bolesť českých filmov.”

Scenár zaujal životom každého z nás

Lenka Vlasáková, ktorá vo filme stvárni Milušku, obetavú ženu, ktorá vôbec nehľadí na svoje potreby a celý život zasvätí svojej rodine, ozrejmila, v čom ju fascinoval scenár filmu: Baví ma ženský pohľad na život, na to, akým spôsobom riešime modelové situácie. Ženský svet je zachytený z niekoľkých uhlov a na základe určitých okolností sa mení. Ženy sa vyvíjajú a menia aj svoje životné postoje.”

Ďalšou výraznou postavou je Jana Plodková, ktorú uvidíme v roli Lindy: “Scenár ma zaujal životom, ktorý sa odohráva v každej vete. Moja postava je Linda, jej povolaním je služba mužom, ktorých jej sprostredkúva jej partner Marek, hrá ho Marek Taclík. Áno, je to prostitútka, ovšem, na vyššej úrovni a postupom času zisťuje, že súčasná práca a súčasný spôsob života už nie sú tým, čím boli.”

Film do kín uvedie už 24. septembra distribučná spoločnosť CinemArt SK. Tvorcovia divákom odkazujú, že do kina sa na Bábovky určite oplatí prísť. “Bábovky budú pre všetkých, sú predsa o živote,” povedala spisovateľka Radka Třeštíková“Diváci sa môžu tešiť predovšetkým na emócie. Od smiechu až po plač.”Rudolf Havlík dodal: “Bábovky hovoria o nás všetkých. Je to príbeh niekoľkých žien, osudy ktorých sú navzájom prepojené a udalosti ich životov sa stanú jedným veľkým príbehom.”

ZDROJ: Perla Žinčíková, Devito

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share