FilmSprávy

A máme, čo sme chceli!

A máme, čo sme chceli je film o rodine, vlasti a situáciách, v ktorých sa človek rozhoduje medzi zlou a horšou možnosťou. Je o chybách, ktorých sa dopúšťame a ktoré majú ďalekosiahle následky na naše životy.

Rodinná tragikomédia, ktorá príde do kín 19. októbra sleduje príbeh rodiny Varchalovcov, ktorá je konfrontovaná so svojou minulosťou, ktorej musí čeliť, ak chce mať nádej na budúcnosť. Súčasne je film paralelou príbehu dvoch národov, Čechov a Slovákov. Ukazuje na našu minulosť a na chyby, pred ktorými dodnes často zatvárame oči, pretože vŕtať sa v minulosti môže byť bolestivé a nepohodlné. Jedinečnosťou príbehu je jeho medzinárodný význam. Rozdelenie Československa je svetovým unikátom. Je akousi štúdiou toho, či sa dá rozdeliť bez násilia a ako to následne ovplyvní nie len oba štáty, ale hlavne oba národy. Film divákom ukazuje, že v živote nemusia byť veci čierne alebo biele, ale môžu mať tisíce odtieňov a na jednotlivé situácie sa dá pozerať z mnohých uhlov. Pripomína tiež našu minulosť, na ktorú sa mnohí snažia aktívne zabúdať. 

V hlavných úlohách diváci uvidia Evu Holubovú, Bolka Polívku, Annu Šiškovú, Adyho Hajdu, Janu Kovalčikovú, Jana Budařa, Judit Pecháček, Daniela Fischera, Dávida Hartla a kanadskú herečku Rachel Kramer.

Film v slovenskej predpremiére uvedie 11. októbra prešovský filmový festival POCITY.

A máme, čo sme chceli je prvým celovečerným hraným filmom slovenského režiséra Michala Kunes Kováča. 

Tému tohoto filmu vo všeobecnosti považujem za nesmierne dôležitú, najmä v dnešnej roztrieštenej a polarizovanej spoločnosti. Postavy v príbehu sa rozhádajú, presne ako v akejkoľvek slovenskej rodine počas nejakej oslavy dnes. Každý kričí svoju pravdu, považuje ju za fakt, dokáže sa za ňu pobiť. Ale je bytostne dôležité, aby dokázal aj počúvať. Cez malú rodinu z Banskej Bystrice, ukazujem veľké geopolitické a sociálne zmeny, keď sa rozdeľovalo Česko-Slovensko. Postavy som vybudoval pestro a uveriteľne tak, ako som ich poznal vo svojej rodine a okolí. Každá postava sa opiera o skutočného člena mojej rodiny, tak, že sa divák dokáže na nich bez problémov napojiť. Je to pre mňa dojímavá rodinná dráma, v ktorej je ťažká téma podaná empaticky, s ľahkosťou a ľudskosťou, kde nechýba humor a bizarné situácie. Vďaka skvelému obsadeniu hercov, ktorí naplno vložili svoju dôveru do mojich rúk, je tento film hlbokým a intímnym pohľadom do útrob rodiny Varchalovcov. No najviac vo mne rezonuje priam antický vzťah otca a syna. Neustále premýšľam, ako by som reagoval ja, “ hovorí režisér filmu Michal Kunes Kováč.

Deň, keď sa menil osud jednej krajiny a jednej rodiny 

Na Silvestra, len pár hodín pred rozpadom Československa, sa rodina Varchalovcov stretáva pred kostolom v Banskej Bystrici, aby spoločne pokrstili malú Zuzku, dcéru Petra (Daniel Fischer) a Heleny (Judit Pecháček). Peter však krst zmešká, pretože sa mu do rúk dostal spis jeho otca Daniela (Ady Hajdu), z ktorého sa dozvedá, že otec bol vedený ako agent ŠtB. Medzičasom sa v bratislavskom internáte vedľa seba zobúdzajú kanadská študentka Charlie (Rachel Kramer) a Petrov brat Michal (Dávid Hartl). Michal pozýva Charlie do Banskej Bystrice, aby spolu s jeho rodinou oslávila príchod nového roka. Keď Peter konečne dorazí domov, okamžite konfrontuje otca Daniela so svojim objavom. Danielovo srdce to však nezvládne a dostáva infarkt. Život mu zachráni rýchly zásah rodinného priateľa (Bolek Polívka) a zvyšku rodiny (Eva Holubová, Anna Šišková, Jana Kovalčiková, Jan Budař). Slávnostný večer sa uberá úplne iným smerom, ako pôvodne mal. 

Na filme spolupracoval jeden z najúspešnejších kanadských producentov Don Carmody, ktorý je držiteľom Oscara za film Chicago a David Cormican z DCTV.

„Skutočnosť, že jeden národ sa dokáže pokojne rozdeliť na dva, je svetlom nádeje pre zvyšok sveta, ktorý sa momentálne zmieta v mnohých nepokojoch a napätiach. Je tiež pripomienkou sily odpustenia a lásky, ktorá dokáže zvíťaziť nad strachom, chamtivosťou a egom,“  hovorí kanadský producent filmu David Cormican.

ZDROJ: Dana Freyerová 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share