Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravili panelovú výstavu venovanú mimoriadnej osobnosti slovenskej kostýmovej tvorby a scénografie, profesorovi Milanovi Čorbovi (26. 7. 1940, Bratislava – 11. 5. 2013, Bratislava). Výstava s názvom MILAN ČORBA. Tvorba v slobode, sloboda v tvorbepribližuje výber z jeho rozsiahlej kostýmovej tvorby najmä v divadle. Po vernisáži 4. júna si ju verejnosť môže vo foyeri Činohry SND pozrieť do konca mesiaca vždy hodinu pred každým predstavením.
Kostýmový výtvarník, scénograf a pedagóg, profesor Milan Čorba, patril medzi najvýraznejšie osobnosti slovenského divadelného, filmového a televízneho kostýmu. „V kostýmovej tvorbe prof. Milan Čorba nadväzoval na tvorbu prof. Karola L. Zachara, ktorého prácu si vážil a obdivoval. Za takmer polstoročie vytvoril množstvo kostýmov pre divadelné, televízne a filmové postavy. Jeho tvorba je spojená s približne 200 divadelnými a viac ako 400 televíznymi inscenáciami. Pre film vytvoril 120 kostýmových výprav,“ vymenúva kurátor výstavy Miroslav Daubrava.
Cieľom výstavy je prostredníctvom výberu kostýmových návrhov a fotografií z inscenácií priblížiť kostýmovú tvorbu M. Čorbu. Ťažiskom výstavy sú kostýmové návrhy pre inscenácie realizované v Slovenskom národnom divadle, ale aj jeho tvorba spojená s Divadlom na korze. Výstava tiež ponúka niekoľko ukážok návrhov pre kostýmy realizované v televízii a filme. „Počas svojej kariéry Milan Čorba spolupracoval s významnými režisérmi a divadelníkmi, ako napr. Milošom Pietorom, Vladimírom Strniskom, Ľubomírom Vajdičkom či Martinom Hubom. Pri kostýmovej tvorbe rešpektoval autora, dramatickú predlohu, režijný zámer a predovšetkým individualitu hercov. O kvalitách jeho tvorby navyše vypovedá i to, že bola ocenená mnohými prestížnymi cenami, vrátane Krištáľového krídla za celoživotné dielo v roku 2010 a ceny za celoživotné dielo od Literárneho fondu v roku 2013.“ Tvorba M. Čorbu sa podľa kurátora stala neoddeliteľnou súčasťou dejín slovenského divadla, televízie i filmu. „Viac o jeho diele či živote sa môže široká verejnosť dozvedieť nielen na aktuálnej panelovej výstave, ale i z monografie kolektívu autorov Milan Čorba, ktorú zostavil Ján Kocman a ktorá vyšla v roku 2016,“ uzatvára M. Daubrava z Múzea Divadelného ústavu.
ZDROJ: Lenka Leláková