DivadloSprávy

Muzikál Matúš Čák Trenčiansky bude mať premiéru už v septembri

Na našu muzikálovú scénu prichádza muzikál o legendárnej postave slovenskej histórie zo 14. storočia. Matúš Čák Trenčiansky bol pánom Váhu a Tatier a jeho život je opradený legendami. Hudbu a námet napísal Ľubo Horňák, scenár má na konte Jakub Nvota. V muzikáli si zahrajú Peter Kočiš, Martin Harich, Jirka Zonyga, Petra Maxinová či Lera Rakárová, ktorí už skúšajú pod vedením režiséra Petra Weincillera. Premiéra muzikálového príbehu plného radosti, nenávisti, zlosti, smútku a lásky bude 21. septembra 2018 v divadle Wüstenrot, v bratislavskom Dome odborov.

Prvý námet muzikálu vznikol v roku 2008 od autorov Ľuba Horňáka a Doda Gombára. Projekt sa realizoval ako rocková opera a predstavil sa v roku 2008 v Piešťanoch v Bratislave. „V roku 2011 som tento projekt zobral do Košíc, upravil sa príbeh, ktorý napísal Jakub Nvota, zmenila sa abstrakcia na reálny príbeh. Ľubo Horňák dotvoril ďalšiu hudbu, Jakub Nvota dopísal ďalšie scény príbehu, Marián Brezáni dopísal texty piesní. Až tu vznikol plnohodnotný muzikál, ktorým sa chceme predstaviť bratislavskému publiku,“ hovorí o prípravách Vladimír Tamaškovič, producent divadla Cassia, ktoré produkuje muzikál.

Muzikál Matúš Čák Trenčiansky je o ceste legendy, lásky a vášne v temnom období bojov na území Slovenska v 14. storočí. Je to príbeh šľachtica, ktorý spravoval až dve tretiny slovenského územia, vlastnil 14 žúp, 50 hradov a 500 dedín. „Oslovili sme oceňovaného divadelného režiséra Petra Weincillera, ktorý sa už roky venuje divadelnej tvorbe. Ja som chcel urobiť muzikál ako veľkofilm a on chcel umelecké dielo. Nakoniec sme sa dohodli na vytvorení tohto fantastického muzikálového diela,“ hovorí o prípravách Vladimír Tamaškovič.

Režisér Peter Weinciller precestoval s divadlom kus sveta a získal mnohé ocenenia. V týchto dňoch pracuje na prípravách, aby do septembrovej premiéry na v divadle Wüstenrot bolo všetko hotové. „Teším sa na toto predstavenie, pretože máme výborných hercov a spevákov. Vidím, že majú naozaj radosť, že ich tá hudba baví a verím, že sa nám naozaj podarí vytvoriť spoločne vynikajúce dielo. Talentovanému spevákovi Martinovi Harichovi sedí postava mladého roztopašného kráľa. Výborná je spolupráca s Petrou Maxinovou, ktorá má nádhernú farbu hlasu a dá tomu tú výbornú emóciu,“ hovorí o prípravách režisér muzikálu Peter Weinciller.

V muzikáli si zahrajú a zaspievajú Peter Kočiš, Martin Harich, Jirka Zonyga, Petra Maxinová, Lera Rakárová, Milan Šimek, Otto Kollmann, Peter Pavlík a ďalší. Speváčku Petru Maxínovú mohli diváci vidieť v hlavných ženských rolách muzikálov Krysař v divadle Kalich Praha, na Novej Scéne alebo v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Objavil ju Jozef Bednárik, keď mala 15 rokov. „Divadelná práca je poslaním. Je skúškové obdobie? Tak hor sa makať v záujme čo najlepšieho výsledku. Divák má v lete dovolenkovať, zatiaľ čo my, divadelníci pracujeme na vzniku nového „dieťatka“. Napĺňa nás to horlivosťou a nedočkavosťou, kedy budeme môcť pred nášho diváka predstúpiť. Tak to aspoň cítim ja. Takýto pocit máte, keď pre divadlo žijete,“ neskrýva nadšenie speváčka a herečka Petra Maxinová.

Vstupenky na muzikál sú k dispozícii v predajnej sieti Ticketportal a v divadle Wüstenrot v Bratislave.

Redakciu informovala Nora Krchňáková, NK Factory.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share