HudbaSprávy

Vážna hudba zažíva na Slovensku comeback, aký tu doteraz nebol! 

CODEnsemble, novovzniknutý komorný ansámbel pod vedením úspešného slovenského skladateľa a dirigenta Mariána Lejavu, prináša na slovenskú hudobnú scénu inovácie a nový vietor, niečo, čo tu v klasickej hudbe doteraz skutočne chýbalo. Ich prvý koncert nazvaný „SeasOne“ sľubuje rozmanitý program, pričom predstaví diela súčasných skladateľov. 

„Stará hudba má právo zostať sviežou, neopočúvanou a nová hudba by mala byť súčasťou našej každodennej praxe.“ – Marián Lejava

Súčasťou programu prvého koncertu je aj dielo francúzskeho skladateľa Pascala Dusapina, „Quad“ interpretované slovenským a svetovo uznávaným huslistom Milanom Paľom a pätnástimi talentovanými hudobníkmi. Práve Dusapin sa inšpiroval dielami Samuela Becketta a venoval túto kompozíciu svojmu obľúbenému filozofovi Gillesovi Deleuzovi. Ďalšie ”dielka” zo série nemeckého skladateľa Wolfganga Rihma, „Chiffre I a VIII“ prinesú tematické posolstvo do koncertného programu.

Marián Lejava predstaví okrem dirigovania aj svoje vlastné dielo „The Drencher´s Code I (nucleus)“, ktoré je venované imaginárnej postave – Paulovi Drencherovi. Okrem toho uvedie aj skladbu Petra Dana Ferenčíka „Somehow unsure – perchance not“ a to vo svetovej premiére. Tento slovenský autor experimentuje s netradičným rozmiestnením hudobníkov v koncertnej sále a prináša hudobný zážitok, aký nemá v našich končinách konkurenciu.

Pätnásti členovia CODEnsemble hrajú na rôzne hudobné nástroje od flauty cez klarinet až po kontrabas. Ich cieľom je dekódovať hudbu pre poslucháčov a priniesť starú hudbu do súčasnosti. Skladby žijúcich autorov uvedené vôbec po prvýkrát a program plný noviniek sľubuje hudobný zážitok, aký ste doteraz nezažili.

“Vedeli ste, že súčasná klasická hudba prináša poslucháčom širokú škálu benefitov? Jej emocionálna hĺbka a komplexita oslovuje srdce a myseľ, zatiaľ čo intelektuálna stimulácia poskytuje priestor pre kritické myslenie. Svojou kultúrnou rôznorodosťou a experimentálnymi prvkami rozširuje hranice poznania a ponúka hlboký pohľad do rôznych hudobných tradícií. Pre poslucháčov je to nielen hudobná skúsenosť, ale aj cesta k osobnému rastu a sebarealizácii. Jej prítomnosť na hudobnej scéne obohacuje naše vnímanie a otvára dvere novým hudobným zvukovým farbám a tvarom.” dopĺňajú členovia CODEnsemble.

ZDROJ: Michal Kinik

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share