HudbaSprávy

Tradičné Vianoce so Supraphonom vychádza päť zásadných vianočných albumov

Adventní písně a koledy Marty Kubišovej a bratov Ebenovcov, Karel Gott a jeho legendárne Bílé Vánoce, najväčšia kompilácia 111 vánočních koled na 3CD, uznávaný český hobojista Vilém Veverka a jeho Christmas Album a Cesta světla / České a moravské koledy a zpěvy vánoční orchestru lidových nástrojů VUS Ondráš. Supraphon pripravil k tohtoročným Vianociam päť špeciálnych hudobných titulov, na ktorých poslucháči nájdu novinky, ale i tradičné české a európske vianočné koledy či legendárne albumy plné bonusov a vydanie na CD i LP.

Karel Gott: Bílé Vánoce – reedícia na LP i CD s bonusmi

Druhý vianočný album Karla Gotta, novoreeditovaný po 40tich rokoch od svojho vzniku, iste nie je potrebné príliš predstavovať. Album bol nazvaný podľa jednej z najslávnejších amerických vianočných skladieb „White Christmas“. Takto „modernejšie“ je zameraných prvých sedem piesní, ďalších desať sú opäť buď staré európske, alebo častejšie české ľudové koledy a piesne. Ozdobou je tiež pesnička „Chtíc, aby spal“, slávna téma Adama Michnu z Otradovic. V sprievode Orchestra Ladislava Štaidla, ale tiež zborov Bambini di Praga a Pavla Kühna tak vznikla hudba nad bežnou popovou produkciou, navždy dokonale pasujúca k vianočnému stromčeku. 

Deväť bonusových skladieb na CD predstavuje tematické a časové rozšírenie z rokov 1972 až 2020. Prinášajú jednak ďalšie domáce i svetové songy, ale tiež klasickú „Tichú noc“, duet s Luciou Bílou, „Čas vánoční“ s Luciou Vondráčkovou a „Andělskou“ s dcérou Charlotte Ellou. Posledný bonus je naozaj výnimočný – skladba Richarda Krajča „Vánoční“ totiž vyšla až rok po smrti Karla Gotta na albume skupiny Kryštof a symbolicky tak uzatvára toto sviatočné počúvanie. Vychádza na LP, CD i digitálne.

111 vánočních koled – najrozsiahlejší komplet klasických vianočných kolied

Legendárne nahrávky aranžéra a producenta Romana Cejnara a jeho orchestra Conventus Musicorum vychádzajú na novom trojalbume a v remasterovanej podobe. V rokoch 1995–1998 vyšli postupne tri albumy najznámejších českých kolied, ktoré o rok neskôr doplnil výber kolied európskych. Tituly obdržali zlaté a platinové platne, stali sa fenoménom vianočného trhu a predalo sa viac než 250 000 kópií. Dá sa povedať, že kazety a CD s týmito nahrávkami by sa od doby ich vydania dali nájsť vo väčšine českých domácich fonoték a hudobných zbierok. Prívetivé aranžmány a hudobné podanie sú blízke širokému okruhu poslucháčov a snáď každej rodine pri rozsvietenom stromčeku. Vychádza na 3CD a digitálne.

Marta Kubišová a Bratři Ebenové: Adventní písně a koledy

Prvýkrát od roku 1990 dostávajú poslucháči šancu znovu si užiť krásnu predvianočnú a vianočnú muziku v podaní zdanlivo prekvapivej zostavy. Po novembri 1989 sa Marta Kubišová po dlhej odmlke v štúdiu spojila s triom bratov Ebenových, aby naspievali úryvky z evanjelií. Tie zhudobnil Marek Eben, zaranžovať pomohli David a Kryštof Ebenoví, k ich nástrojom sa pridali Dalibor Štrunc na cimbál, Ingeborg Žádná na violončelo a violu da gamba, Petr Hapka na nineru a mužský zbor Schola Gregoriana Pragensis. Dohromady 15 sviatočných častí evanjelií sv. Lukáša a sv. Matúša dostalo citlivo modernú podobu a interpretáciu. Reedícia unikátneho vianočného albumu dostala i sedem vhodne vybraných bonusov. Vychádza na LP a s bonusmi na CD a digitálne.

Vilém Veverka: Christmas Album

Vianoce a ich neopakovateľná atmosféra boli a sú silným prameňom inšpirácie pre množstvo hudobníkov a skladateľov už po stáročia. Po niekoľkých „klasických“ doskách a crossoveri Next Horizon i hobojista Vilém Veverka podľahol tomuto kúzlu a nahral „svoje Vianoce“. Albumom sa vinie ako leitmotív Zima Antonia Vivaldiho (snáď prvýkrát hraná na hoboj). Okrem skladieb ďalších barokových majstrov (Bach, Händel) poslucháč spozná i argentínsku zimu s príchuťou tanga (Ástor Piazzolla), ale zaznie i „Tichá noc“, „Adeste fideles“ či „Chtíc, aby spal“, piesne, bez ktorých by Vianoce ani neboli Vianocami. Klenotom nahrávky je okúzľujúci soprán Patrície Janečkovej, vzácnymi hosťami sú harfistka Kateřina Englichová a sopranistka Adéla Řehořová. Aranžmánmi sa i pod tento album výrazne podpísal Martin Hybler a sólistu sprevádzajú rovnakí hudobníci ako na predchádzajúcom počine Next Horizon. Vďaka širokému žánrovému záberu a neklasickému aranžmánu vianočná novinka iste poteší nielen milovníkov virtuózneho hoboja, ale i omnoho širšie spektrum poslucháčov. Album vychádza na CD a digitálne.

Orchestr lidových nástrojů VUS Ondráš, dirigent Jiří Slavík: Cesta světla / České a moravské koledy a zpěvy vánoční

Slová evanjelistu Jána nielen inšpirovali názov pozoruhodného vianočného cyklu, ale zároveň i vystihujú jeho najhlbšie posolstvo – vracajú náš pohľad od trblietavých pozlátených ozdôb k samému jadru vianočných sviatkov – k príbehu narodenia Ježiša. Ľudové koledy často až s dychberúcou priamočiarosťou vystihujú poetiku tohto príbehu i príbehov ľudí, ktorí boli pri tom. Práve tieto koledy zneli hlavou skúsenému mladému jazzmanovi a skladateľovi s ľudovými koreňmi Jiřímu Slavíkovi. Jeho zamýšľaným interpretom bol od začiatku VUS Ondráš – muzikanti a speváci ukotvení v ľudovej hudbe, ale otvorení a ochotní vykročiť mimo žánrových hraníc. Prostredníctvom ich hlasov a nástrojov zaznievajú české a moravské koledy s úplnou prirodzenosťou, často v netradičnom, „farebnom“ aranžmáne. Vianočný príbeh narodenia Spasiteľa v českých a moravských koledách.

ZDROJ: Adriana Nievelt

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share