„Za všetkým je Pohoda,“ povedal Peter Lipa na tlačovej konferencii po odohraní koncertu, ktorého sa zúčastnila nová členka – tlmočníčka do posunkovej reči. Tlmočenie na koncertoch nie je pre Pohodu žiadna novinka. „Niekedy ma prekvapila, že prekladala aj inštrumentálne sóla, ale uvedomil som si, že je to oprávnené – nepočujú to sólo. Ona sa náležite tvárila, tancovala a pohybovala, keď sólo hralo,“ rozprával ďalej. Niečo podobné však Peter Lipa zažil už pred desaťročiami – približne pred 50 rokmi hrávali pre nepočujúcich, ktorí tancovali na ich hudbu.
Rozprával menej ako inokedy
„Na svoje pomery som rozprával menej ako na svojom koncerte,“ porovnával Lipa osobné koncerty s vystúpením na Pohode. „Toto publikum potrebuje komunikovať, cítil som, že je to pre nich dôležité, preto som sa aj opýtal, kto sem prišiel kvôli mne. Avšak pri takomto veľkom publiku sú prednejšie skôr povely.“
Spomenul aj svoj tradičný odkaz na Milana Lasicu, ktorý zaznie na každom jeho koncerte – je pre neho veľmi dôležitý a potrebný. „Ľudia sú hudbychtiví, prišli sem kvôli koncertom a je to príjemné vidieť takýto dav,“rozhovoril sa spevák o svojom vystúpení.
Našiel si niečo pre seba
Peter Lipa si svoj deň na Pohode vybral zámerne. „Poprosil som Miška, že ak by bolo možné, chcel by som hrať v piatok. Pretože dnes je tu aj Kamasi Washington – veľmi významný americký saxofonista. Kvôli tomu som tu práve dnes.“
Nezostal však len pri jeho vystúpení. Na Pohode si našiel aj ďalšie významné mená, z ktorých mal radosť, že si ich mohol vypočuť.
Spolupráca snov
Každá spolupráca je pre Lipu podstatná. „Pri každej spolupráci som sa niečo naučil a učiť sa je dôležité.“ Ak ho niekto prizve, urobí maximum preto, aby to fungovalo. Spolupráce nevníma iba ako spevácke vystúpenie – za každou jednou pesničkou sa podľa neho skrýva spoločná práca. „Ja zložím hudbu, posuniem ju ďalej a už v tom momente začína spolupráca.“ Umenie svojich kolegov považuje za vzácne – všetci sa podľa neho vzájomne dopĺňajú. Spoluprácu s ostatnými si vždy ochotne užíva. „V roku 2022 som bol v New Orleans, kde som nahrával s tamojšími hudobníkmi. To bola pre mňa geniálna spolupráca, z ktorej vznikol album Nola.“
Pre Petra Lipu to bola spolupráca, ktorá sa už asi nezopakuje. Nola je slangový akronym pre mesto New Orleans, kde oslovil producenta a bubeníka Jamisona Rossa. Spolu pripravili päť demonahrávok, z ktorých vznikli slovenské verzie skladieb. Tie isté piesne neskôr nahral s anglickými textami a hudobníkmi priamo v New Orleans.
ZDROJ: Okulture.sk