HudbaSprávy

Hudobné novinky 6/2021

music

Robert Burian – You Should Already Know

Umelci stále hľadajú čo najbezpečnejšie cesty, ako dostať svoju tvorbu k fanúšikom, divákom a poslucháčom. „Živý“ kontakt tvárou v tvár, emócie, ktoré sa skrývajú pod rúškom alebo pred obrazovkou a za kamerou je absolútne nenahraditeľný. A zaujať je stále náročnejšie. Na jeseň minulého roka prešlo štúdio, v ktorom produkuje Robert Burian svoje skladby prestavbou a dnes, vďaka skladbe You Should Already Know, sa na neho môžeme pozrieť netradičným – animovaným pohľadom.

„S Petrom Balentom aka Cesar sa poznáme roky a on stojí za všetkými videoklipmi, ktoré v posledných rokoch prezentujem. Je veľmi talentovaný a keď som videl, ako do detailov prepracoval 3D animovanú verziu mňa samého v mojom štúdiu, tak som bol úplne šokovaný a príjemne potešený. Ešte aj lávovú lampu tam umiestnil presne na mieste, kde ju naozaj mám,“ povedal Robert Burian. Singel You Should Already Know vychádza opäť vo švajčiarskom vydavateľstve Enormous Tunes.

Rok 2021 odštartoval teda Robert Burian v novom štúdiu a s novým záväzkom – vydať minimálne dvojnásobok skladieb ako v minulom roku. „Minulý rok som plánoval vydať každý mesiac jednu skladbu. Toto sa napokon kvôli koronakríze nepodarilo zrealizovať, ale všetky prekážky, ktoré sa postupne objavili, sa podarilo zvládnuť. Dnes nič nestojí v ceste splniť to aktuálne predsavzatie. Určite by som bol oveľa šťastnejší, ak by som nové skladby mohol prezentovať aj naživo, aby som mohol načerpať energiu a inšpiráciu aj priamo od fanúšikov, ale na to si ešte budeme musieť počkať. Zdravie je prednejšie,“ prezradil slovenský producent.

Spolupráca medzi švajčiarskym vydavateľstvom Enormous Tunes a producentom Robertom Burianom trvá už päť rokov. „Spojenie s Enormous Tunes, svetovou značkou pre vydávanie hudby v štýle deep house, je pre mňa veľkým úspechom a nemám v úmysle čokoľvek na tom meniť. Moje skladby sa dostávajú vďaka streamovacím službám do celého sveta a dosahujú naozaj skvelé čísla v rovine miliónov vypočutí napríklad na Spotify. Tým by som chcel aj povzbudiť ostatných umelcov, ktorí pôsobia v ‚menšinových‘ žánroch, aby sa nebáli robiť hudbu, ktorá ich naozaj baví,“ povedal Robert Burian.

You Should Already Know je pozitívne ladená skladba a také by chcel Burian dodávať svojim fanúšikom po celý rok. „Už dlho žijeme v extrémne náročnej dobe, preto som sa rozhodol len pre pozitívne ladené skladby,“ vysvetlil.

Seeb feat. K Camp, Tim North & Marty James – Run It Up

Škandinávske produkčné duo Seeb (Simen Eriksrud a Espen Berg) feat. K Camp, Tim North & Marty James vydávajú pieseň „Run It Up“ z albumu Sad In Scandinavia. Celý album je vo veľkej miere ovplyvnený udalosťami minulého roka a poslucháčom ponúka energický únik. „Run It Up“ je hlavným singlom albumu Sad In Scandinavia a ide o chytľavú disko-hymnickú pieseň s emotívnou lyrickou a nádychom severskej melanchólie. Okrem toho sa na albume nachádzajú obľúbené piesne ako „Grip“ feat. Bastille, „Unfamiliar“ feat. Goodboys & HRVY, „Free To Go“ alebo „Don’t You Wanna Play“ a samozrejme aj titulný singel albumu „Sad In Scandinavia“ feat. Zak Abel, ktorý bol hitom i v slovenských rádiách.

JC STEWART – I Need You To Hate Me

Nová tvár na britskej hudobnej scéne. Podobne ako napríklad Ed Sheeran stavia aj JC Stewart na silnej melódii, emócii a osobnom príbehu. Pochádza zo Severného Írska, kde vyrastal v rodine obchodníka s potravinami. Spievať začal na základnej škole a neskôr dokonca opustil univerzitu v Brightone, aby sa mohol venovať naplno hudbe. Debutoval v sedemnástich, keď vydal singel  Gold. V roku 2018 podpísal zmluvu s Warner Music.

Minulý rok na začiatku koronavírusovej pandémie, keď bol obmedzený pohyb, natočil v obývačke paródiu na znelku seriálu Friends a nahral ju na TikTok, kde si ju všimla Jennifer Aniston. Ďalej si to určite viete predstaviť. JC Stewart sa následne objavil v najsledovanejších amerických ranných TV programoch Today Show a Good Morning America a získal si tak veľa nových priaznivcov. Medzi nimi aj speváka Toma Odella, ktorý s nim napísal niekoľko piesní na EP When The Light Hits The Room (november 2020).

Sam Feldt feat. Kesha – Stronger

Jeho singel Post Malone z mája 2019 obletel svet. Nazbieral 400 miliónov prehratí na Spotify a v súčte cez 50 miliónov zhliadnutí na YouTube. Aj vďaka nemu je holandský DJ a producent považovaný za superstar moderného house music. Sam Feldt teraz prichádza s chytľavou novinkou, na ktorej mu robí spoločnosť speváčka Kesha. Ako autorka je Kesha podpísaná pod mnohými piesňami (napr. Ariana Grande, Miley Cyrus, Britney Spears).

YANCO – I’m gonna wait to you

Dva roky existencie a kontinuálnej práce vydavateľstva DJ Camp Label priniesol dvadsaťsedmičku ako poradové číslo, pod ktorým vydáva zaujímavý tanečný singel s názvom „I’m Gonna Wait For You“ z dielne nesporne veľmi talentovaného mladého producenta, známeho pod pseudonymom, Yanco. Žánrovo ho radíme do electro housu.

IMT Smile  – Opri sa o mňa 2 (live at Babylon 2004)

Rok  2020 bol pre skupinu  IMT Smile v zamení výberu hitov za obdobie 1998 – 2020. Ten sa samozrejme nezaobišiel bez raritných nahrávok. Jednou z nich je aj skladba Opri sa o mňa, tentokrát však s číslovkou 2, a live verziou z bratislavského klubu Babylon z apríla roku 2004. Na archívnych záberoch uvidíte vtedajšie zloženie skupiny IMT Smile,  Ivan Tásler, Miro Tásler Viktor Špak, Tomi Okres, Marián Slávka, Stano Kociov a Peter Lipa ml.

Ako hovorí Ivan Tásler: „Je to stále pokračovanie nášho príbehu, príbehu IMT Smile, a som veľmi rád, že tento príbeh má toľko zaujímavých kapitol, a jedna z nich sú tieto rarity a nahrávky z koncertov. A tiež ma teší, že je to príbeh spojený s obrovským množstvom ľudí, kde každý priniesol to svoje. A aj táto verzia je toho dôkazom. A keďže je o pár dní aj Valentín, je to náš darček pre všetkých, ktorí majú radi hudbu IMT Smile.“

Samozrejme príbeh pokračuje pretože IMT Smile pracuje na nových skladbách. „Chceli by sme tento rok, v prvej polovici roka vydať nový album, robíme, skladáme nahrávame, to je to čo môžeme robiť, takže pracujeme na novom albume.“

Monika Ližbetin – Na prokraji síl

Speváčka Monika Ližbetin prichádza v období náročného boja s pandémiou šírenia koronavírusu s novou piesňou Na pokraji síl, ktorá vznikla v dôsledku celkovej atmosféry v spoločnosti, na sklonku fyzického i psychického vyčerpania mnohých z nás. Inšpiráciou k tvorbe boli speváčke osudy ľudí, ktorých súčasná doba prinútila v dôsledku zmien a strát svoje životy zmeniť od základov. Priniesť má nádej a dobro v duši.

Pandémia sa dotkla každej sféry spoločenského života a zasiahla naše životy tým najzávažnejším spôsobom. Ľudia prichádzajú o svojich milovaných, strácajú zdravie, prácu, istoty ich doterajších všedných dní. Známa speváčka v tejto neľahkej dobe zhmotnila všetky svoje emócie, ktoré sprevádzali v jej prípade zdravotné problémy jej najbližších, náročná situácia doma i v práci do malebnej hudobnej balady s názvom Na pokraji síl. „Potrebovala som všetko, čo sa odohrávalo vo svete i v našej bezprostrednej blízkosti zhmotniť, ako inak, ako hudobne. A tak, začiatkom roka vznikla táto pieseň, ktorej názov dosť výrazne vystihuje a popisuje rozpoloženie v mojom vnútri,“ hovorí sympatická hudobníčka. 

„Do tmy týchto dní, keď slnko zdá sa spí, pre tých, čo hľadajú a pomoc pýtajú,“ má hudobníčka ambíciu priniesť svetlo a nádej všetkým, ktorí to práve teraz potrebujú. 

Dua Lipa – We’re Good

Dua Lipa vydáva úplne nový singel! Pieseň We’re Good by ste na jej minuloročnom albume  Future Nostalgia hľadali márne. Aj preto vychádza jeho deluxe reedícia nazvaná Future Nostalgia (The Moonlight Edition) rozšírená nielen o novinku We’re Good, ale tiež o najrôznejšie hosťovačky (One Day s J Balvinom a Bud Bunnym, Prisoner s Miley Cyrus) a ďalšie nevydané piesne. Celkovo za skladby na albume pozbierala celosvetovo 6 miliárd prehratí. Na Spotify je najpočúvanejším britským interpretom a vôbec najstreamovanejšou ženou sveta. Pre milovníkov štatistík ešte dopĺňame, že v Anglicku sa od roku 1955 žiadnej speváčke nepodarilo udržať naraz tri single v Top 10 tak dlho ako jej.

ZDROJ: Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Erik Horváth, DJ Camp Label | Renáta Tomášová, Warner Music | Monika Ližbetin | Andrea Čurná, woowoo.sk

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share