HudbaSprávy

Hudobné novinky 4/2022

music

Lukáš Adamec – Zmiluj sa

„Pieseň Zmiluj sa vznikla ako posledná na album. Chýbal nám tzv. signature prvok mojej kariéry. Pieseň je energická, hovorí o láske k žene, kajaní a prosbe o zmilovanie. Som rád, že aj v tomto prípade som mohol spolupracovať s Tomim Okresom a Vladom Krauszom, ktorí ju napísali. Tomi Okres je producentom celého albumu, som rád, že naša spolupráca funguje a že ľudí môžeme potešiť našou tvorbou,“ povedal L. Adamec, ktorý je známy nespútanou energiou, tú však ešte stále nemôže naplno prezentovať na koncertoch. „Dátumy na koncerty sú pripravené, ale to boli aj v rokoch 2020 a 2021. Oproti obdobiu pred pandémiou, kedy sme nestíhali nahrať album a išli sme singlovou cestou, teraz je to naopak,“ vysvetlil spevák a dodal: „Koncertovanie mi dáva to, čo chcem, prečo robím hudbu. Koncerty mi dávajú zmysel môjho bytia, mojej práce, nabíjajú ma energiou a posúvajú ma ďalej. Vďaka koncertom komunikujem s ľuďmi. Je to pre mňa škola a cesta. Stále sa mám čo učiť a kam napredovať.

Nádej na lepšie časy má Lukáš Adamec stále. „Verím, že tento rok 2022 bude zlomový a že prídu lepšie časy. Možno nie až také dobré ako pred pandémiou, ale určite lepšie ako počas nej. Teším sa na koncerty. Hudba je to, čo mi vytvára lepšie časy,“ dodal. Na druhý album spevák zaradil aj skladby z rokov 2018 (Tancuj) a 2019 (Najviac), ktoré vyšli v singlovej podobe a získali si obľubu poslucháčov, ako aj titulnú skladbu k relácii Citronáda (2021, Život je boj).

„Kto má rád hudbu a je zvedavý, čo tvorím, si album môže vypočuť aj v lepších aj v horších časoch. Nie sú na ňom len veselé skladby, už nemám 16 rokov. Mám veľmi rád témy práve okolo nešťastnej lásky,“ povedal Lukáš Adamec o albume … na lepšie časy…, ktorý pri svojom vzniku putoval naprieč Českom i Slovenskom. Nahrával sa vo viacerých štúdiách a podieľali sa na ňom profesionáli z oboch krajín. „Piesne sa zbierali päť rokov, ale hlavná práca trvala pár mesiacov na konci minulého roka. Chcel som im dať jednotnú hlavičku, a to sa podarilo,“ dodal.

Peter Bič Project – Priznanie II

Seriál Priznanie patrí medzi najsledovanejšie programy RTVS, každú nedeľu večer si ho na Jednotke nenechajú ujsť státisíce divákov. Ústrednou piesňou seriálu je skladba Priznanie II. z dielne kapely Peter Bič Project, ktorú nájdu fanúšikovia v dvoch verziách na ich albume Hlava. Fanúšikovia seriálu i kapely si teraz môžu pieseň vychutnať aj v obrazovej podobe.

Nakrúcanie nového videoklipu prebiehalo koncom roka 2021. Okrem špeciálne pripravených záberov kapely obsahuje aj scény zo seriálu. „Nakrúcalo sa mi veľmi príjemne, pretože sme točili v Košiciach, v Slovenskom rozhlase. Réžiu mal na starosti Ľubo Marko, známy človek, ktorý je podpísaný aj pod úspešným filmom Loli paradička. Bolo to veľmi príjemné,“ hovorí o atmosfére pri nakrúcaní Peter Bič. Klip popretkávaný zábermi zo seriálu Priznanie bol nakrútený v kabaretnej atmosfére. S nápadom prišli samotní interpreti. „Bol to náš návrh. Chceli sme, aby to bolo v takej inej atmosfére, pretože aj samotná pieseň má úplne inú atmosféru, ako ostatné na našom albume Hlava,“ povedal Peter Bič. 

„S Petrom Bičom spolupracuje košické štúdio RTVS dlhodobo. Je pravidelným členom poroty autorskej súťaže Košický zlatý poklad a v uplynulých rokoch moderoval aj hudobný cyklus Tri pódiá. Rýchlo sme preto našli spoločnú reč aj pri nahrávaní podkladov videoklipu k piesni zo seriálu Priznanie. Sme radi, že sme aj takouto cestou mohli prispieť k štartu tohto divácky úspešného seriálu,“ povedal riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala. Aj keď sa klip nakrúcal podľa slov hlavných aktérov v príjemnej atmosfére, samotný hudobník Peter Bič však herecké ambície nemá. „V našom prípade veľmi nejde o herectvo, tam v podstate len spievame. V klipe ale „účinkujú“ iní skvelí a kvalitní herci, keďže tam máme zábery zo seriálu Priznanie. Takže ja takéto ambície nemám, myslím, že skvelých hercov máme na Slovensku dosť,“ odpovedal na otázku, či by si nechcel v nejakom seriáli zahrať Peter Bič.

Domi Stoff – Erózia lásky

Erózia lásky predstavuje tretí singel z albumu Vzduch a dym, ktorý spevák, textár a producent Domi Stoff uviedol vrámci svojho debutového sólo projektu počas minulého roka. Naďalej však ostáva verný pôsobeniu frontmanaetablovanej kapely King Shaolin, známej tiež ako sprievodnej kapely speváčky Celeste Buckingham. Teraz spievao splynutí dvoch tiel a duší, ktoré získali svoj vizuál pod závojom vzruchov a emócií.

Skladba je zároveň spevákovou prvotinou, v ktorej sa aj na koncertoch predstaví v role speváka a basgitaristu, nakoľko jeho primárnym sprievodným nástrojom bola doposiaľ gitara. „Skladba vznikla tak, že v jeden krásny upršaný deň som chytil do rúk basu a začal som hrať nejaký celkom chytľavý riff, no ešte nebol dostatočne silný. A keďže je somnou odjakživa spätý blues, tak som ho skúsil zahrať v bluesovom postupe, ktorý ma v momente dostal a nevedelsom sa ho nabažiť. Atmosféra vo mne vyvolávala energiu sexi napätia, a preto som sa snažil aj text prispôsobiťnálade piesne,“ ozrejmuje Domi Stoff metaforicky uchopené napätie lásky.

Napriek podliehaniu erózii vzruchom, chtíčom a nerestiam neubúda zo splynutia dvoch duší, ktorú ľuďom dodáva láska. „Skladby, ktoré majú v sebe to správne čaro, vo mne okamžite vyvolajú obrazy a zvuky. Nemal som určený štýl,ktorým chcem ísť, len som vedel, že chcem, aby to bolo živelné, jemne sci-fi a aby sa to valilo ako lavína vzrušenia,“ s úsmevom prezrádza spevák. Ako obyčajne si skladbu napísal, produkoval a mixoval sám v Rita štúdiu v Bratislave, v ktorom pôsobí a produkuje skladby mnohým interpretom.

BoyWithUke – Long Drives

Mnoho o ňom nevieme, no zato o ňom ešte budeme počuť. BoyWithUke je mladý hudobník a internetová senzácia s charakteristickou svietiacou maskou, ktorý po veľmi úspešnom hitu „Toxic“ prichádza s ďalším chytľavým trackom. Spevák a skladateľ, ktorý sa preslávil najmä vďaka sociálnej sieti TikTok, tak teraz predstavuje hudobne veselšiu a produkčne bohatšiu pieseň „Long Drives“. Tú spevák predstavil spoločne s vtipným roadmovie videoklipom. 

„Song je o vzťahu na diaľku a neustálom – zbytočnom premýšľaní o tej druhej osobe,“zveril sa interpret, ktorý sa tento rok predstaví ako support kapely AJR na ich americkom turné.

ZDROJ: Stanislav Čačko | Michal Neffe | Andrea Čurná | Karolína Zboniaková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share