HudbaSprávy

Hlavnou témou festivalu SLovO aleBO huDbA je únik 

Je nevyhnutné utiecť z krajiny, v ktorej vládne diktatúra, či uletieť zo Zeme pred klimatickou zmenou? Môže jednotlivec zmeniť chod dejín alebo zastaviť zlo? Treba sa poddať beznádeji? Aj tieto otázky si kladú organizátori/organizátorky festivalu SLovO aleBO huDbA. Rodinný, undergroundový a disidentský festival ponúka na prvý septembrový víkend dva koncerty – Moniky Načevy a Jaroslava Hutku, i derniéru súčasnej opery Miroslava Tótha Muž v skafandri. Počas celého festivalu budú v priestoroch Art Cafe prebiehať výstavy fotografií a diskusie o osobnostiach, aj s osobnosťami modernej histórie Čiech a Slovenska. V závere si diváci v predpremiére pozrú filmu Herr Durisin, ktorý v rámci dokumentárnej série Môj emigrant režíroval Jakub Julény. Piaty ročník festivalu sa uskutoční od 2. do 4. septembra 2022 v Art Cafe v Banskej Štiavnici. 

Festival SLovO aleBO huDbA je prepájaním minulosti a súčasnosti, akoby sa v Banskej Štiavnici navliekali na šnúru gorálky, vedľa seba, slová starých, mladých, ich histórie, príbehy, básne, pesničky, úvahy, všetko, čo ľudia potrebujú, aby v živote nezapínali len prvú signálnu sústavu,“ hovorí o festivale bývalá disidentka a chartistka Jarmila Johnová. Na aktuálnom ročníku festivalu bude mať výstavu fotografií Kudy z nudy, ktorú aj osobne predstaví divákom. Jej fotografie dokumentujú únik disidentov a ich rodín zo šedi, lží a okov oficiálnej komunistickej spoločnosti do (ako hovorí autorka) skutočného života zdieľanej radosti, tvorivosti a prúserov.

Festival v piatok 2. septembra 2022 o 18.15 hod. otvorí predstavenie knihy Maroša Pavúka – Bluesman v koberci s moderátorom Peťom Markovskima knihy Patrika Dubovského: Ján Langoš – od samizdatov a VPN k dokumentom ŠtB a ÚPN v debate s novinárom Andrejom Bánom. Okrem výstavy Kudy z nudy bude v priestoroch Art Cafe aj výstava známeho fotografa a výtvarníka Abbé Libanského, My underground – rodinné album 1972-1982, autor vystavuje civilné fotografické spomienky na underground daného obdobia. Prvý deň uzavrie koncert Moniky Načevy, ktorý sa začne o 21.00 hod. Pôvodne herečka, ktorá pôsobila aj v kultovom pražskom Divadle Sklep, spolupracuje s výraznými osobnosťami českej hudobnej scény ako je Michal Pavlíček, Iva Bittová, či Lenka Dusilová. 

Sobotnému (3. september 2022) programu budú dominovať tri diskusie a hudba. Prvá debata so začiatkom o 10.00 hod. má názov Martin Matuštík a Marián Zajíček: od príbehov k filozofii a ponúkne rozhovor dvoch slovenských chartistov s novinárkou Soňou Gyarfašovou. O 13.00 hod. bude Alexander Balogh viesť diskusiu Abbé Libanský: výnimočný fotograf, galerista, disident, z ktorého chcel režim mať kuriča, upratovača a nočného strážnika. Do tretice sa bude spomínať na básnika, vydavateľa, disidenta Olega Pastiera, a to pri príležitosti jeho nedožitej sedemdesiatky. Od 15.00 hod, budú diskutovať: Ľudmila Pastierová, Lucia Čarná a Milan Martin Šimečka, moderuje Oľga Gyárfášová. Súčasťou popoludnia bude aj premietanie krátkeho študentského filmu Sone Balážovej: Kam ideme, Olegu?. O 18.00 hod. sa začne koncert českého folkového hudobníka, básnika a beatnika Jaroslava Hutku. Sobotný program ukončí derniéra opery Miroslava Tótha Muž v skafandri, ktorá sa od 21.00 hod uskutoční na Železničnej stanici. Vizuálne aj akusticky pôsobivá multižánrová performancia s medzinárodnými hudobníkmi je o americkom kozmonautovi, ktorý sa z Mesiaca vracia na spustošenú a opustenú Zem. Opera vznikla na motívy skutočného príbehu – hoci nie návratu z Mesiaca, ale z USA na Kysuce. 

V nedeľu 4. septembra 2022 festival končí. O 10.30 hod. bude diskusia s Jaroslavom Hutkom – jedným z prvých vlasáčov, ktorí šírili hippiesácke myšlienky priamo zo schodov pražského Národního muzea; moderuje Peťo Markovski. A na presné poludnie príde na rad predpremiéra a diskusia k filmu Môj emigrant: Herr Durisin. Film uvedie režisér Jakub Julény spolu s protagonistom a zberateľom umenia Martinom Ftáčnikom. RTVS uvedie film v premiére 25. septembra 2022 o 20.10 hod. na Dvojke, pričom celá séria sa začne vysielať 11. septembra.

Organizáciu Festival SLovO aleBO huDbA z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci celoročnej činnosti Art Cafe v roku 2022.

Podujatie vzniklo v roku 2018 ako rodinný, undergroundový a disidentský festival, ktorý v tom roku zorganizovali jeho zakladatelia/zakladateľky „na kolene“, z vlastných finančných zdrojov. Cieľom bolo upozorniť na život obyvateľov/obyvateliek Československa v období normalizácie, od okupácie do Nežnej revolúcie (1968 – 1989). Vzhľadom na pozitívne prijatie prvého ročníka, festival pokračuje a tento rok sa koná už piaty ročník. Jeho spoluzakladateľka Zuzana Bargerová pozýva na festival okrem umelcov/umelkýň aj pamätníkov/pamätníčky z rôznych priestorov slobody – z exilu, periférie, z undergroundu, aj verejných kritikov režimu z prostredia disentu.

„Festival SLovO aleBO huDbA hovorí o tom, čo znamenalo byť slobodný v časoch socializmu. Bez zbytočného pátosu pripomína odkaz československého undergroundu a dopĺňa ho radostným hudobným „řádením“,“ doplnila historička Júlia Čížová, ktorá festival sleduje od jeho vzniku.

ZDROJ: Zuzana Golianová                                                                    

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share