FilmTlačové správy

Začalo sa nakrúcanie filmu Svetlonoc

Dňa 4. augusta padla v Stankovanoch pri Ružomberku prvá klapka nového filmu Terezy Nvotovej SVETLONOC. Druhý film tvorivého tímu, ktorý stojí za filmom Špina, hovorí o cene slobody a odvahe odmietnuť konvenčnú cestu. Poukazuje na problémy dnešného sveta, akými sú diskriminácia, poverčivosť či xenofóbia. Diváci sa môžu tešiť na netradičný slovenský film s hlavnými ženskými hrdinkami a dramatickým príbehom s hororovou zápletkou.

Svetlonoc sa odohráva v prostredí slovenských hôr. Bez elektriny, signálu, obklopený čiernym lesom a divokými zvieratami, je človek priamo konfrontovaný s tajomstvami sveta, v ktorom musí čeliť hlavne sebe samému. Mladá žena Šarlota sa vracia na miesto, odkiaľ utiekla ako malá. Túži sa tu skryť a nájsť stratenú rovnováhu v samote, no čoskoro je konfrontovaná miestnymi. Záhada, ktorá obklopuje smrť jej sestry však prinúti Šarlotu pátrať po odpovediach.

Vpríbehu sa pracuje s prvkami magického realizmu, ktorý má korene v slovenskom folklóre, pohanstve a poverčivosti. Režisérka vychádzala zo súčasných antropologických štúdií o magickom myslení v slovenskej spoločnosti. „Týmto filmom sa snažíme búrať stereotypy, ktoré ženy splošťujú na rodičky, manželky či matky čo sa majú starať o domácnosť, a ak túžia po inom živote, sú považované za sebecké kariéristky či podivínky,“ hovorí Tereza Nvotová.

V hlavných úlohách Šarloty a Miry sa predstavia mladé talentované herečky Natália Germáni (Amnestie) a Eva Mores. Vo vedľajších úlohách diváci uvidia Mareka Geišberga, Janu Oľhovú, jej dcéru Juliánu Oľhovú (Špina, Eva Nová), Noela Czuczora (Správa, Čistič), Zuzanu Konečnú (Učiteľka, Nech je svetlo), Petru Vajdovú alebo Ivu Bittovú.

Pre režisérku Nvotovú aj scenáristku Barboru Námerovú ide po filme Špina o ich druhý celovečerný hraný film. Štáb bude pracovať v medzinárodnom zložení. Kamery sa ujal americký kameraman čilského pôvodu Federico Cesca, strihač bude niekoľkonásobný držiteľ Českých levov Pavel Hrdlička a hudbu zloží renomovaný francúzsky skladateľ Robin Coudert. Nakrúcať sa bude do polovice októbra vo Veľkej Fatre pri Ružomberku a v oblasti Slovenského raja. Premiéra filmu je naplánovaná na jar 2021.

Film Svetlonoc vzniká v koprodukcii slovenskej spoločnosti BFILM, českej spoločnosti moloko film a francúzskej spoločnosti Silvera Productions. Vývoj a realizáciu filmu finančne podporili český Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, fond Rady Európy Eurimages a Literárny fond v rámci programu Alfa.

O filme Svetlonoc

Mladá žena sa vracia do horskej dediny, kde vyrastala, aby tu našla odpoveď na pálčivé otázky zo svojej minulosti. Počas pátrania po dávno zabudnutej pravde ale ožívajú temné staré povery a dedinčania ženu obvinia z bosoráctva.

Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch.

So Šarlotou sa zblíži iba Mira, mladá excentrická bylinkárka, ktorá sa do dediny nedávno prisťahovala. Mira sa snaží zahojiť Šarlotinu boľavú dušu tým, že ju zoznamuje s liečivou silou tunajšej prírody. Keď svojej novej priateľke rozpovie historku o starej bosorke a divom dieťati, v Šarlote sa prebúdzajú spomienky na sestru, ktorá sa pred rokmi stratila.

Vmiestnych maštaliach za nejasných okolností hynú zvieratá adedinou sa začínajú šíriť zvesti oholohlavom netvorovi vlesoch. Dedinčania Miru aŠarlotu obvinia zbosoráctva. Tá je, napriek narastajúcej hrozbe, odhodlaná zistiť pravdu o tom, čo sa pred viac ako 20 rokmi stalo s jej sestrou.

Šarlota sa musí vyrovnať so svojím pocitom viny a prijať zodpovednosť za vlastnú slobodu. Len tak bude schopná postaviť sa dedinčanom a vyrovnať sa so svojou minulosťou.

ZDROJ: Peter Badač, BFILM

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share