Téma šikany na školách je pomerne častá, veľa sa o nej hovorí a vzniká veľa filmov. Do hľadáčika si však diskusie i filmy väčšinou dávajú problematiku šikany medzi deťmi navzájom. 19. decembra príde do kín francúzska snímka Nerob vlny, ktorá poukáže na obrovský problém dnešnej doby – poblém šikany učiteľa zo strany jeho žiakov.
Nejde pritom o žiadny výmyslel či ilúziu. Nerob vlny je demonštráciou skutočného zážitku samotného režiséra Teddyho Lussi-Modesteho, ktorý počas svojej učiteľskej kariéry túto situáciu zažil. “Film bol inšpirovaný ťažkou skúškou, ktorou som si musel prejsť pred niekoľkými rokmi. V škole, kde som vtedy pôsobil ako učiteľ, mi hlavný výchovný poradca odovzdal list, ktorý napísala jedna z mojich žiačok,” spomína Lussi-Modeste. “Dievča ma obvinilo, že som sa na ňu pozeral a pritom som sa dotýkal opasku. Mala 13 rokov. Veci sa vymkli spod kontroly, jeden z jej starších bratov sa mi vyhrážal zabitím a ďalší ju presvedčil, aby na mňa podala sťažnosť.”
Tento motív potom v režisérovi roky žil, kým sa odhodlal dať ho na plátno. S prípravou scenára mu pomohla Audrey Diwan, ktorá podľa jeho slov najmä “pomohla nájsť odstup, ktorý som potreboval, aby som sa odpútal od udalostí svojho života. Pomohla mi rozvinúť môj pohľad na vec.”
Cieľom bolo vyrozprávať príbeh aj z pohľadu druhej strany, z pohľadu učiteľov, ktorí sú dnes skôr v pozícii tých, ktorí musia počúvať. Počúvať vládu, počúvať rodičov, ba často dokonca samotných žiakov. “Film je súčasťou hnutia za slobodu prejavu učiteľov. Stojí za to pripomenúť šokujúce zábery, ktoré sme videli v roku 2018, keď študent použil atrapu zbrane, aby zadržal učiteľku pri počítačí. Na sociálnych sieťach sa vtedy opäť objavilo hnutie #PasDeVagues. No to utrpenie je už roky priveľké. Učitelia musia odsúdiť násilie, ktorému sú denne vystavení, ale aj mlčanie ich nadriadených. Ak čítate tlač, uvedomíte si, že učitelia sú slabo chránení aj svojou inštitúciou. Dnes učitelia hovoria nahlas a je dôležité ich počúvať.”
Sám režisér hovorí, že film má isté prvky thrilleru, pretože ten často vystihuje pocit učiteľa, keď kráča chodbami školy. “Hrozba musela dunieť – okolo Juliena aj v Julienovom vnútri. Každý krok na školskej chodbe, každý pohľad na žiaka, každý zdvihnutý prst, sa mal stať ohniskom násilného útoku. Gestá, ktoré boli kedysi bezvýznamné – pozdraviť niekoho, vstúpiť do školy, prejsť do metra – sa mali stať ohniskom napätia,” povedal. Divák pri filme nebude však iba svedkom toho, aké sú vnútorné pocity šikanovaného učiteľa, ale aj toho, aký vplyv majú takéto udalosti na súkromný život, vzťahy s kolegami a v neposlednom rade – aká je vlastne v takýchto prípadoch ochrana učiteľov, kto im podá pomocnú ruku a bude sa ich prípadom reálne zaoberať.
V čase, kedy sa aj učitelia sami snažia poukazovať nielen na zlé pracovné podmienky a finančné ohodnotenie, ale aj na nedôveru zo strany vedenia a často rodičov, je film Nerob vlny viac ako potrebný. Do kín ho prináša distribučná spoločnosť Garfield Film už 19. decembra.
Krátka synopsa
Julien je stredoškolský učiteľ. Je mladý, svojský, idealistický, nadšený a odhodlaný byť svojim žiakom čo najlepším učiteľom a vzorom. Snaží sa vytvoriť si vzťah k svojej triede aj tým, že si pod krídla vezme niekoľko problematickejších a nádejných žiakov, medzi ktorými je aj nesmelá Leslie. Toto prednostné zaobchádzanie sa ale nepáči niektorým jej spolužiakom a učiteľovi začnú podsúvať iné úmysly. Kvôli nátlaku spolužiakov si Leslie začne učiteľov prístup zle vykladať a obviní ho zo sexuálneho obťažovania. Školou sa šíria ohovárania a upodozrievania. Učiteľ a aj jeho žiačky sa ocitajú v špirále, v ktorej nad situáciou strácajú kontrolu. Vedenie školy sa snaží všetko udržať v tichosti, aby z toho nebol väčší poplach, než je potrebné. K učiteľovi sa odšadiaľ dostáva jediný odkaz: “Nerob vlny”.
V úlohe učiteľa Juliena sa predstaví aktuálne jeden z najväčších francúzskych talentov François Civil, ktorého sme mohli vidieť v rade významných filmov, napríklad “Bláznivá päťka”, “Láska na druhý pohľad,” “Víno nás spája” či poslední “Traja mušketieri”, kde si zahral D’Artagnana.
ZDROJ: Perla Žinčíková