RADIOACTIVE, to je príbeh ženy, ktorá sa rozhodla žiť svoj život pre lásku, materstvo i vedu zároveň a z ničoho nepoľavila. Neuveriteľný, no skutočný príbeh ženy, matky, manželky a vedkyne Marie Curie-Sklodowskej, ktorá svojím prelomovým objavom rádioaktivity raz a navždy zmenila svet vedy. Je podivuhodné, že film o tejto osobnosti nevznikol a neprišiel na plátna kín už dávno. Tak či onak, každopádne je najvyšší čas, že sa tak konečne stalo…
Snímka RADIOACTIVE je filmovou cestou naprieč nesmrteľným dedičstvom Marie Curie od 70. rokov 20. storočia až po súčasnosť, stvárňujúc jej vášnivé vzťahy, prelomové vedecné objavy a následky, ktoré prišli po nich.
Marie Curie-Sklodowska sa narodila v Poľsku, no jej túžba po vyššom vedeckom vzdelaní ju priviedla až do Francúzska, kde získala doktorát na prestížnej parížskej Sorbonne a našla tiež svoju životnú lásku, fyzika Pierra Curie.
Po svadbe vychovali dve dcéry a ruka v ruke definitívne zmenili tvár vedy objavom rádioaktivity a dvoch nových prvkov – rádia a polónia. V roku 1903 manželia spoločne získali Nobelovu cenu za fyziku, a Marie sa tak stala prvou ženskou držiteľkou Nobelovej ceny v histórii.
Verejnosť sa spočiatku mylne domnievala, že Marie bola iba Pierrovou laborátornou asistentkou. Jej meno bolo dokonca pôvodne vynechané z nominácie na Nobelovu cenu za ich spoločnú prácu. Pierre, však trval na tom, aby jej právom pripísali zásluhy, ktoré jej patria. V rovnocennom partnerstve obaja zdieľali svoje objavy i kredity za ne. Spolupráca s manželom pomohla Márii vybudovať si vlastné meno v ére, kedy zásluhy žien boli schovávané v poznámkach pod čiarou.
Po smrti milovaného Pierra Marie svoj život naplno oddáva vede. Popri výchove dcér vedie katedru, prednáša, publikuje. Má podlomené zdravie, popálené ruky od neustálej práce s rádioaktívnymi materiálmi. Jej únikom i útočiskom sa stáva výskum v laboratóriu, ktorý jej v roku 1911 prináša druhú Nobelovu cenu, tentokrát za chémiu.
Marie Curie-Sklodowska objavila rádium, ktoré malo liečiť a slúžiť ľudstvu. Práve ľudstvo, však, ako sa to v histórii stáva, tento geniálny objav zneužilo. Chvalabohu, Marie Curie sa Hirošimy a Černobyľu nedožila… Marie Curie zomrela v roku 1934 vo veku 67 rokov na následky dlhodobého vystavenia žiareniu. Jedna z jej dcér, vedkyňa Irene Curie sa vďaka rozhodnutiu kráčať v matkiných šľapajach stala taktiež držiteľkou Nobelovej ceny.
Herecké obsadenie
- Rosamund Pike (GONE GIRL, A UNITED KINGDOM), nonimovaná na Oscara a na Cenu BAFTA
- Sam Riley (CONTROL, MALEFICENT)
- Anya Taylor-Joy (THE WITCH, SPLIT)
- Simon Russell Beale (THE DEATH OF STALIN, INTO THE WOODS)
Producent Paul Webster o režisérke Marjane Satrapi
“Rozhodli sme sa, že tento film nakrútime so ženskou režisérkou. Boli sme si vedomí aktuálneho nárastu témy feminizmu v spoločnosti a my sme mali v rukách námet na film o veľmi silnej, nekompromisnej žene, ktorá uspela napriek veľkej presile,“ hovorí producent snímky Paul Webster.
Ako dodáva, časom postupne začal vidieť paralely v životoch režisérky filmu a Marie Curie. “Ako v žene, ktorá taktiež prišla z inej krajiny a skončila v Paríži, príbeh v Marjane silno zarezonoval,“ hovorí Paul. „Spriaznila sa s Marie, ktorá prišla do Paríža z Poľska ako Maria Skłodowska a znovuobjavila tam samu seba ako Marie Curie. Okrem toho majú obe tiež spoločné to, že sa nedefinujú na základe pohlavia. Marie Curie nikdy nedefinovala samu seba ako úspešnú ženu. Definovala sa ako úspešnú vedkyňu. Pohlavie pre ňu bolo irelevantné a ja si myslím, že Marjane má veľmi podobný mindset.“
Režisérka Marjane Satrapi o herečke Rosamund Pike
“Potrebovala som herečku, ktorá bude odovzdaná úlohe a brilantná, a to som presne našla v Rosamund,“hovorí režisérka Marjane Satrapi. “Videla som Rosamund prichádzať na lokáciu ako Rosamund a o hodinu neskôr, keď vchádzala na pľac, som si myslela, že “zjedla Marie”, zrazu v nej neostal ani kúsok z Rosamund! V rámci prípravy na rolu si naštudovala vedecké fakty do takej miery, že ma dokázala opraviť, ak som sa mýlila. Bola neuveriteľná. Nech ju vychválim akokoľvek, nebude to dostatočné.”
Herečka Rosamund Pike o Marie Curie
„Keď Marie prišla do Paríža a zapísala sa na Sorbonne, bola jednou z iba 23 žien na vedeckej fakulte medzi 4,000 študentmi. V tom čase bolo vo Francúzsku slovo “étudiante” (ženská verzia slova študent) používané iba na opis priateľky študenta-muža; slovo pre študentky ženského pohlavia neexistovalo,” opisuje Rosamund podmienky, v ktorých sa zrodil jeden z najsilnejších príbehov v histórii vedy.
“Marie napriek tomu excelovala a stala sa najlepšou spomedzi svojich spolužiakov. Bola absolútne sústredená a odovzdaná. Jediné, čo ju zaujímalo, bola veda. Jej objav rádioaktivity sa napokon stal jediným prelomovým vedeckým objavom 20. storočia,” hovorí Rosamund Pike, ktorá sa prihlásila na vedecké hodiny, aby plne porozumela postave, ktorú mala stvárniť. “Nemohla som ísť do tejto role, kým som úplne nepochopila scenár,“ vysvetľuje.
„Potrebovala som Marie spoznať a tak som si čítala stále viac a viac kníh o nej, až som ju začala zbožňovať. Obdivujem jej slobodného ducha, silu vzoprieť sa očakávaniam iných a to, ako oddane si išla za svojím…“
Britsko-maďarská koprodukcia
Životopisná historická dráma Radioactive vznikla v britsko-maďarskej koprodukcii. Zaujímavosťou je, že scenár filmu bol adaptovaný z grafického románu Lauren Rednissovej „Radioactive: Marie & Pierre Curie: Tale of Love and Fallout“.
Réžie snímky sa ujala francúzska filmárka s iránskymi koreňmi Marjane Satrapi (PERSEPOLIS, THE VOICES). Producentmi filmu sú Paul Webster (ATONEMENT, EASTERN PROMISES, SALMON FISHING IN THE YEMEN), Tim Bevan a Eric Fellner (THE DARKEST HOUR, LES MISERABLES, THE DANISH GIRL, THE THEORY OF EVERYTHING, RUSH). Film bol nakrúcaný v Maďarsku a v Španielsku. Na plátna slovenských kín ho prinesie 19. marca distribučná spoločnosť Magic Box.
Fakty o Marie Curie
- Narodená v roku 1867 v poľskej Varšave
- Objavila dva chemické prvky – polónium a rádium
- Definovala teóriu rádioaktivity (1898)
- Získala Nobelovu cenu za fyziku (1903) a za chémiu (1911)
- Prvok Polónium pomenovala po svojej rodnej krajine, Poľsku.
- Prvok Rádium pomenovala po latinskom slove pre lúč (Ray)
Stala sa…
- Prvou ženou vo Francúzsku, ktorá získala doktorát vo fyzike
- Prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu
- Prvou osobnosťou, ktorá získala druhú Nobelovu cenu
- Jedinou osobnosťou, ktorá získala Nobelovu cenu v dvoch odlišných vedných odboroch
- Prvou ženou medzi profesormi Parížskej univerzity
- Prvou ženou pochovanou pre svoje zásluhy v slávnom parížskom monumente Panteón, hrobke slávnych osobností
- Najvplyvnejšou ženou v dejinách ľudstva (podľa ankety BBC z roku 2018)
Marie Curie
Francúzska fyzička poľského pôvodu, rebelka a priekopníčka. Spôsobila vedeckú revolúciu a naštartovala reťazovú reakciu, ktorá vytvarovala 20. storočie. Ovládala päť svetových jazykov a vytrvalým štúdiom a prácou čelila spoločenským konvenciám, ktoré nepriali ženám v oblasti vedy. Bojovala za svoje vzdelanie, aby bolo jej hlas počuť.
Popri výchove dvoch dcér v biednych podmienkach drevenej kôlne s deravou strechou – honosne nazvanej laboratórium – znášala výpary, žiarenie, pred ktorým sa nechránila a celé hodiny miešala železnou tyčou vriacu masu, až sa jej napokon podarilo získať decigram čistého rádia.
Do dnešného dňa ostáva jedinou osobnosťou, ktorá sa stala držiteľkou Nobelovej ceny v dvoch odlišných vedných odvetviach – fyzike a chémii.
Marie Curie bola viac než len geniálna myseľ. Bola veľmi humanitárne orientovaná – túžila, aby jej veda zachraňovala životy, a to sa jej aj podarilo. Keď vypukla 1. svetová vojna, jej objav röntgenových lúčov spôsobil revolúciu v starostlivosti na bojových poliach. Stal sa obrovskou pomocou pre chirurgov, ktorí vďaka nemu dokázali lokalizovať zlomeniny či náboje zo zbraní a šrapnely z granátov v telách vojakov, čo v obrovskej miere zredukovalo potrebu amputácií. Marie Curie dokonca počas vojny osobne vyrazila z laboratória na bojové polia a sama organizovala poľné röntgenové stanice.
Jej objavy okrem toho vydláždili tiež cestu k liečbe rakoviny pomocou využitia rádiológie, ktorá sa využíva i v súčasnosti.
Marie Curie-Sklodowska bola vizionárkou svojej doby, ktorej vízie sa splnili – jej prelomové vedecké objavy zachraňujú každý deň milióny životov na celom svete dodnes.
ZDROJ: Adriána Čahojová, Soul for Show & Magic Box SK