Život Ondreja Nepelu tak trochu pripomína hollywoodsky film, preto je naozaj prekvapujúce, že jeho príbeh filmári doteraz obchádzali. Až režiséra a producenta Jakuba Červenku oslovil osud legendárneho slovenského krasokorčuliara natoľko, že sa rozhodol natočiť o ňom celovečernú snímku. Tvorcovia momentálne dávajú dokopy štáb i herecké obsadenie a už teraz je zrejmé, že do filmu vyberajú tých najlepších z najlepších.
Producenti potvrdili, že hlavnej ženskej postavy, Nepelovej trénerky Hildy Múdrej, sa zhostí slovenská herečka Jana Nagyová, ktorá sa najviac preslávila úlohou kultovej princeznej Arabely. Po dlhšej hereckej pauze sa Jana tento rok vráti na filmové plátna v rozprávke Jana Budařa Princ Mamánek. Predstaviteľa Ondreja Nepelu tvorcovia zatiaľ ešte len hľadajú, pričom casting už postúpil do finálnej fázy. Isté však je to, že za kameru sa postaví legendárny slovenský kameraman Martin Štrba, ktorý je známy najmä spoluprácami s režisérom Martinom Šulíkom a na konte má také filmy ako Záhrada, Rivers of Babylon, Krajinka, Slnečný štát, Jánošík – Pravdivá história, Občiansky preukaz, Masaryk, Šarlatán, Muž so zajačími ušami a mnoho ďalších. O kostýmy sa postará jeho manželka, kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková, ktorá získala viacero ocenení Český lev a Slnko v sieti podobne ako dlhoročný umelecký maskér Juraj Steiner, ktorý bude mať vo filme na starosti masky.
Snímka s pracovným názvom Nepela: Cesta za slobodou má zachytávať kritických 24 hodín v živote Ondreja Nepelu. Film bude intenzívnou osobnou drámou mladého muža, ktorý po rokoch svedomitej reprezentácie svojej vlasti túži po jedinej veci – opustiť zlatú klietku ČSSR a byť slobodný. Chce žiť a milovať bez strachu, že odhalenie jeho sexuálnej orientácie z neho urobí devianta a rozdrví na prach všetko, čomu zasvätil svoj život. Lenže práve vo chvíli, keď je najzraniteľnejší, naňho režim začína stupňovať tlak a neváha použiť ani tie najšpinavejšie zbrane na to, aby Ondreja prinútil podriadiť sa nekompromisnému ultimátu. Film zachytáva všetky kľúčové okamihy, ktoré divákom vysvetlia, prečo sa na zrnitých záberoch zo svetového šampionátu v krasokorčuľovaní z roku 1973 v Bratislave Ondrej neteší z titulu majstra sveta, hoci to bol jeho životný triumf.
„Dôvodom, prečo som sa rozhodol natočiť film o dnes už takmer zabudnutom krasokorčuliarovi, je jeho nadčasový životný príbeh vrátane odkazu, ktorý po sebe zanechal a ktorý je aktuálny aj pre ľudí 21. storočia. Je ním boj o osobnú slobodu a možnosť sebarealizácie,“ prezradil režisér a producent snímky Nepela: Cesta za slobodouJakub Červenka.
V roku 1973 sa Ondrej Nepela ocitol v zložitej situácii. Rok predtým sa konala olympiáda v japonskom Sappore a on dostal od politických funkcionárov prísľub, že ak získa olympijské zlato, bude môcť opustiť ČSSR a odísť do USA účinkovať vo vysnívanej ľadovej revue. Z Japonska sa vrátil so zlatou medailou, ale po prílete domov ho čakala studená sprcha v podobe zákazu vycestovať do USA. Jeho ďalší osud bol podmienený „povinnosťou“ vyhrať majstrovstvá sveta 1973 v Bratislave. Potom sa rozhodne, či bude môcť odletieť z rodnej krajiny. „Stal sa z neho vtáčik uväznený v dvojitej klietke – jednou bol vtedajší režim a druhou jeho vlastná sexuálna orientácia,“ uvádza Jakub Červenka. Homosexualita bola totiž v tom čase považovaná za sexuálnu úchylku, štátnou mocou bola perzekvovaná a spoločnosťou odsudzovaná. Nepelova motivácia opustiť Česko-Slovensko teda súvisela aj s jeho túžbou po slobodnom ľúbostnom živote. „Chcel by som natočiť film, ktorý bude svojím presahom medzinárodne zrozumiteľný, ktorý sa neopiera o detailnú znalosť vtedajších čias, ale ktorý je vnútorne silný a svojím posolstvom má čo povedať aj ľuďom 21. storočia,“ uzatvára režisér.
ZDROJ: Lucia Muráriková