HudbaTlačové správy

Le Payaco prichádzajú s novým albumom Pohybliví v nehybnom

V týchto dňoch skupina Le Payaco po piatich rokoch prichádza s novým albumom Pohybliví v nehybnom. Novinka príjemne prekvapí osobitou, až filmovou atmosférou, payácovsky hravými postupmi, textami a dvojhlasnými spevmi.

„Tak nejako k tomu prirodzene prišlo. S Martinom spievame na tomto albume väčšinu pesničiek spolu. Doteraz to bolo skôr naopak. Dobre nám to spolu znie a dvojhlasy sa v poslednej dobe z pesničiek takmer vytratili, čo je škoda, pretože sú nám veľmi blízke. Väčšina  folklórnych pesničiek je na dvojhlasných spevoch postavená a my máme trošku výhodu oproti iným, že nie sme kapela s jedným spevákom,“ povedal o albume Tomáš Sloboda. Le Payaco mali v pláne nový album predstaviť 16. 4. na bratislavskom koncerte, ktorý presunuli kvôli vzniknutej situácii a karanténnym opatreniam na jeseň tohto roku. V rámci jesenného turné k albumu Pohybliví v nehybnom, odohrajú niekoľko koncertov po celom Slovensku.

Na novom albume dostali omnoho viac priestoru aj inštrumentálne plochy ako sme boli u Le Payaco na predošlých albumoch zvyknutí. Tomáš Sloboda: „Od začiatku nám bolo jasné, že tento album bude iný. Celý proces bol ako vždy veľmi slobodný, len s tým rozdielom, že teraz sme zistili, že naša nová hudba pripomína skôr hudbu do filmu, a že to asi nebude len taký ďalší pesničkový album. To nás celkom príjemne prekvapilo a parádne nakoplo. Zamerali sme sa tak hlavne na atmosféru, ktorá sa tak preniesla aj do textov. Prvý krát sme si medzi sebou vymieňali nástroje a veľa experimentovali. Veľmi sme si to užívali. Myslím, že je tú pohodu z albumu cítiť.“

Juraj Vitéz dodáva: „Na albume sme pracovali priebežne počas roka 2019. Spravili sme si niekoľko kapelových sústredení na chalupe, kde sme si zobrali nástroje a tvorili v úplnej izolácii. Tak sme to robili kedysi a veľmi sa nám táto taktika osvedčila. Máme tam čas ponoriť sa úplne do našej hudby a vytiahnuť tak zo seba maximum.“ O albume Pohybliví v nehybnom kapela hovorí, ako o vyzretejšej verzii samých seba, kde sa naplno odhalila ich spoločná kapelová myseľ. Album vychádza vo vydavateľstve BRUUDER Records, ako LP na 12“ čiernom vinyle, na CD – digipack a digitálne (DL) na všetkých dostupných streamingových službách. Album vo fyzickej podobe je možné si zakúpiť zatiaľ výhradne na stránke vydavateľstva.

Le Payaco založili v roku 1996 štyria kamaráti a spolužiaci, gitarista Tomáš Sloboda, basgitarista Martin Stempel, bubeník Juraj Vitéz a gitarista Stanislav Petrov, ktorý po vydaní debutového albumu v roku 2000 z kapely natrvalo odišiel. V Bratislave sa rýchlo stali jednou z najvyhľadávanejších kapiel a postupne aj pravidelnými účinkujúcimi a headlinermi na najväčších slovenských festivaloch. Vydali šesť albumov a niekoľko veľmi úspešných singlov. Pesničky ako Sadni si mi na kolená, alebo Dobrý večer priatelia doslova zľudoveli. V týchto dňoch vychádza kapele šiesty album pod názvom Pohybliví v nehybnom. Na titulnú pieseň natočil videoklip známy režisér Branislav Vincze, v ktorom hlavné postavy stvárnili populárni herci a zároveň životní partneri Zuzana Norisová a Ondej Kovaľ.

LE PAYACO – diskografia
Le Payaco (CD Pavol Bílek Production, 1999) / (2CD Pavian Records, 2011)
Okná vesmíru dokorán (CD Warner Music, 2001)
Za lyžicu medu EP (CD Kuku Productions, 2002)
Niečo je zlodej (CD Millenium Records, 2003)
Všetko sa dá zjesť (CD Wagon Records, 2005)
Jukebox (CD/LP Pavian Records, 2013, kompilácia)
Dnes je ten deň (CD/LP Pavian Records, 2015)
Pohybliví v nehybnom (CD/LP Bruuder Records, 2020)

zdroj: TS Bruuder Records
foto: Branislav Vincze

Juraj Čurný Administrator
follow me
×
Juraj Čurný Administrator
follow me
Latest Posts
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share