HudbaTlačové správy

Kultové piesne z kultových filmov na novom výbere s bonusmi

Kdyby tisíc klarinetů a Starci na chmelu – české muzikály, zhodne natočené v roku 1964, ktoré s odstupom viac než polstoročie najlepšie vystihuje slovo nadčasové. Snímkya, ktoré môžeme bez preháňania označiť za „esenciu zlatých šesťdesiatych“, zdobí skvelé obsadenie, podmanivá atmosféra, pozitívna energia a v neposlednom rade tiež celá plejáda piesní. Piesní, ktoré pozná niekoľko generácií a patria medzi najobľúbenejšie, ak nie životné skladby z diskografie takých mien ako Karel Gott, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová či Karel Štědrý. Teraz tieto piesne vydáva Supraphon na novom výbere Kdyby tisíc klarinetů / Starci na chmelu – Filmové písničkydoplnenom o tri bonusy, ktoré vychádzajú na zvukovom nosiči úplne prvýkrát

Spoločným prvkom oboch kultových muzikálov bola predovšetkým osoba Karla Gotta, ktorý sa podieľal na oboch “konkurenčných“ projektoch zároveň. Účasť v „Klarinetech“ a „Starcích“ mu vyniesla celkom deväť pesničiek, pri čom väčšinu z nich možno považovať za spevákove veľké šlágre (Dotýkat se hvězdGloryTak abyste to vědělaŽivot je bílý důmKdyby sis oči vyplakalaDen je krásný…).

Nielen Karel Gott, však mohol vďačiť filmom z roku 1964 za životné hity. Tereza z Kdyby tisíc klarinetů priniesla Waldemarovi Matuškovi víťazstvo v ankete časopisu Melodie o najlepšiu pieseň roku 1965 a prvé miesto v rozhlasovej hitparáde Dvanáct na houpačce. Pieseň Milenci v texaskách znamenala evergreen pre Karla Štědrého (spieval ju spolu s Josefom Zímom) a Kapitáne, kam s tou lodí zase pre Pavlínu Filipovskú. Už spomínaná pieseň Evy Pilarovej a Karla Gotta Dotýkat se hvězd patrí k najznámejším duetom českej pop-music a triá Hegerová – Gott – Matuška v skladbe Tak abyste to věděla a Pilarová – Gott – Matuška v nahrávke Glory sú najslávnejšími spojeniami českých hudobných hviezd všetkých dôb. 

Jiří Suchý a Jiří Šlitr, ktorí boli výhradnými skladateľmi piesní pre Kdyby tisíc klarinetů, napísali skvelé songy nielen pre iných, ale i pre seba. Ako spievajúce duo sa predstavili hneď trikrát (BabettaMíčKdo na slepičku volá pipi), Jiří Šlitr potom ešte raz sólovo (vo filme nedokončená Píseň o rose) a ďalej spoločne s Janou Malknechtovou v piesni Motýl

V prípade Starců na chmelu tvorili skladateľský triumvirát páni Jiří Bažant, Jiří Malásek a Vlastimil Hála, ktorých svojím umom doplnil textár a scenárista Vratislav Blažek. Tí skomponovali hity nielen pre Karla Gotta, Karla Štědrého a Josefa Zímu, ale tiež pre Janu Petrů. Duet s Karlom Gottom Den je krásný predstavuje najvýraznejšiu položku jej repertoáru, rovnako ako už spomínaný Motýl z „Klarinetů“ pre Janu Malknechtovú. Ten je v tejto verzii s Jiřím Šlitrom jedným z bonusov, ktoré vychádzajú na CD úplne prvýkrát. Ďalšími bonusmi sú dve záverečné piesne, vo filme spojené. Konkrétne Ať dnešní pořad televizní se vydaří spievaný Hanou Hegerovou a dievčenským zborom a Kdo na slepičku volá pipi, duet Suchý – Šlitr.

ZDROJ: Adriána Čahojová, Supraphon

Andrea Čurná Administrator
Spoluzakladateľka a administrátorka webu oKulture.sk.
×
Andrea Čurná Administrator
Spoluzakladateľka a administrátorka webu oKulture.sk.
Latest Posts
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share