HudbaSprávy

Hudobné novinky 39-2020

Lady Gaga – 911

Pieseň 911 z tanečného albumu Chromatica jedinečnej autorky a speváčky Lady Gaga dostala vizuálnu podobu. Posledným hitom je Rain On Me, a práve na ten Gaga nadväzuje a znovu sa hlási o mediálnu pozornosť. Tu bezprostredne vyhráva, pretože videoklip je krátkym mrazivým filmom s nečakaným koncom. Výrazné sú opäť kostýmy a nenapodobiteľný prejav speváčky.

„Videoklip odhaľuje strasti s psychickým zdravím a spôsob, akým sa realita a sny môžu prepojiť, aby dopomohli k vzniku hrdinom v nás a okolo nás,“ vraví umelkyňa a odhaľuje hĺbku piesne. Napínavý videoklip s nečakaným koncom poukazuje na aktuálne problémy spoločnosti.

Chromatica bol pravdepodobne najočakávanejším albumom posledných mesiacov. Lady Gaga je držiteľkou Oscara, Zlatého Glóbusu a Grammy, ktorá doposiaľ predala viac ako 35 miliónov albumov a pripísala si 32 miliárd streamov, čo z nej robí jednu z najvýraznejších globálnych osobností hudobného sveta. Na jej šiestom štúdiovom albumeChromatica si fanúšikovia nájdu okrem geniálnej Gagy aj mená ako Ariana Grande, Elton John alebo BLACKPINK.

Anitta – Me Gusta (feat. Cardi B & Myke Towers

Brazílska popová hviezdička Anitta si na novinku Me Gusta pozvala aktuálne najpopulárnejšiu americkú rapperku Cardi B a speváka Mykea Towersa z Portorika. Ich španielsko-anglický kokteil raggaetonu, latino popu a rapu chutí práve končiacim sa letom.

Janais – Na dosah

Speváčka Janais počas leta koncertovala menej, ale aj tak stihla naživo predstaviť svoj singel „Na dosah“. Šarmantná skladateľka, textárka a interpretka teraz zverejňuje making of k romantickému klipu. Janais dokonca počas leta prijala pozvanie zaspievať na svadbe svojich fanúšikov a teraz už pripravuje hudobné novinky. 

Klip „Na dosah“ má na konte Jakub Šteinecker a nakrúcal ho na speváčkiných obľúbených miestach západného Slovenska. Sympatická Janais si pri nakrúcaní v prírode užila adrenalínové dobrodružstvá v podobe mravcov, pavúkov, chladu či nebezpečného člnkovania v rieke.     

Kvôli reštriktívnym opatreniam koncertovala Janais počas leta oveľa menej ako zvyčajne. Napriek tomu sa jej podarilo zahrať novinku niekoľkokrát aj naživo. 

„Hudobne sme vystúpili len na menších akciách, no prijala som pár pozvaní zahrať na svadbách a oslavách mojich fanúšikov. Byť so svojou hudbou súčasťou týchto jedinečných okamihov je pre mňa naozaj vzácne a za takéto chvíle som veľmi vďačná. Som rada, že sa nám pieseň „Na dosah“ podarilo naživo zahrať aspoň zopárkrát. Predsa len, je jedna vec pieseň vyprodukovať v štúdiu a úplne iná vedieť ju presvedčivo podať naživo pred publikom,“ vysvetľuje speváčka. 

O.B.D. – Keď búrajú most

Fanúšikovia kapely O.B.D. sa konečne dočkali. Chalani sa po dlhých rokoch vrátili do štúdia a nahrali krásnu pomalú novinku Keď búrajú most. Je reakciou na narastajúcu polarizáciu spoločnosti, ktorá zasahuje aj do osobných vzťahov  a zničila dokonca nejednu lásku. Stavať mosty je lepšie, ako ich búrať – to je hlavné posolstvo kapely najmä v týchto náročných časoch.

Kapela O.B.D. využila korona krízu tvorivo. Keď sa nedalo veľmi koncertovať, chalani sa zišli v štúdiu a tvorili.  Výsledkom je novinka, ktorou potešili fanúšikov po dlhých rokoch.  

„Nahrávali sme to v krásnom prostredí štúdia v lokalite, kde sme sa pred rokmi po prvý raz stretli s našim gitaristom Silvom Sališom. Akoby sa pomyselne uzavrel kruh. Dokonca na dvakrát, pretože kameru ku klipu nám robil Braňo Špaček, s ktorým sme nakrúcali našu prvú skladbu Komáre,“ vraví gitarista O.B.D. Bronislav Dobrota.

Kapela dlhšie netvorila aj preto, že je líder, spevák a skladateľ Roman Galvánek študoval. V strednom veku sa totiž rozhodol doplniť si vysokoškolské vzdelanie. Študoval muzeológiu a kultúrne dedičstvo na Univerzite Komenského a keďže išlo o dennú formu štúdia, na iné mu veľmi neostával čas. Hneď po získaní titulu sa však opäť pustil do tvorby.

Veronika Rabada prod. Martin Kavulič – Radosť mám

Košická speváčka Veronika Rabada zaujala už svojim debutovým albumom Lúka (2018), z ktorého sa na koncertoch a v rádiách už udomácnili piesne Ach Janíčko, Zabudni, Lúka, či Husičky. Teraz, na konci leta prichádza s novou skladbou  Radosť mám, na ktorej sa hudobne a producentsky podieľal známy slovenský producent Martin Kavulič.  

“Bola to pre mňa nová a veľmi zaujímavá skúsenosť, pretože som na piesni prvýkrát spolupracovala s Martinom Kavuličom, ktorý je tiež Košičan. Pieseň od neho dostala modernú podobu a tým sa trochu odlišuje od tých, ktoré som urobila doteraz, ale myslím si, že je dôležité skúšať nové veci a posúvať sa,” povedala o novej piesni Veronika a dodala: “Mala som viac textov, ale Martin si vybral práve tento. Teším sa, že posolstvo môjho textu ide do sveta podporené jeho hudobným cítením.” 

 Text piesne Radosť mám sa Veronike začal rodiť v hlave cestou na vlakovú stanicu. Potom ho hneď vo vlaku rýchlo napísala na papier. “Každý nápad na text hneď konzultujem s mojim bratom Petrom Rabadom, aj teraz som mu ho poslala na úpravu. Už keď som to písala, cítila som obrovskú túžbu objímať ľudí okolo seba. Práve preto sme sa pri nakrúcaní videoklipu rozhodli k tejto myšlienke vrátiť. Veľmi som chcela, aby sme v ňom zachytili energiu nášho krásneho mesta, radosť z hudby a hlavne odkaz, že všetko dobré, čo dáš, sa ti vráti. Verím, že sa nám to podarilo a objatie, ktoré som Košiciam dala, medzi ľuďmi aj zostane,” povedala o texte a videoklipe Veronika.

ItaloBrothers feat. Kiesza – Let Go

ItaloBrothers sa konečne vracajú späť na scénu a vydávajú nový singel Let Go¸ na ktorom featuje Kiesza. Novinka kombinuje ich jedinečné rytmické disko beaty s neuveriteľnou vokálnou silou speváčky. Pieseň signalizuje začiatok novej kapitoly a smer, akým sa hudobníci budú ďalej vydávať.

Na konci roku 2005 to boli práve surová energia, číry talent a vášeň pre hudbu, ktoré spojili producenta Christiana Mullera a speváka Mathiasa Mettena. Ich spoločný projekt, pôvodne inšpirovaný žánrom Italo Dance, bol na svojej elektrickej zvukovej ceste a od tej doby skúmal rôzne žánre a krajiny. Ich jedinečný štýl kombinuje chytľavé melódie a ťažké basslines s rytmickými beatmi. V roku 2009 ItaloBrothers zažili kľúčový prelom s celosvetovým úspechom skladby „Stamp on the Ground“, ktorá sa okamžite dostala do Top 20 v Nórsku, Dánsku a Nemecku. Sprevádzané hudobné video naviac získalo neuveriteľných 110 miliónov zhliadnutí a viac ako 150 miliónov celkových streamov naprieč všetkými platformami.

Sam Smith – Diamonds

Držiteľ cien Grammy, BRIT, Golden Globe a Oscara – globálna hviezda Sam Smith vydáva nový singel Diamonds, pričom oznamuje dátum vydania albumu Love Goes. Ten vyjde už 30. októbra. Pieseň Diamonds je predvedením Samových nenapodobiteľných vokálov v príbehu o láske prežitej bez ľútosti.

Samov celosvetový úspech spolu s 30 miliardami globálnych streamov nemá koniec a už čoskoro sa obohatí o nové, keď vyjde album Love Goes, na ktorom spolupracoval s najväčšími hviezdami hudobnej scény od Steva Maca, Shellback/MXM, Labrinth po Jimmyho Napesa, ktorí spracovali Samovu zbierku napísaných piesní za posledné dva roky.

Sam vraví:  „Posledné dva roky boli najexperimentálnejším obdobím, aké som kedy prežil – osobne, aj hudobne. Zakaždým, keď som išiel do štúdia, sľúbil som si, že dám zo seba maximum a nebudem obmedzený. Výsledok bol tak magický, a tak terapeutický a zábavný. Moja láska k hudbe je obrovská a všetky moje ‚guilty pleasures‘ sa mi stali potešením. Žiadna vina ani hanba, iba láska k spevu, tvorbe a tancu. Som vďačný každému človeku, ktorý prijal moju tvorivosť a smer, a dovolil mi byť v ten deň v štúdiu kýmkoľvek… s otvoreným srdcom počúvať tieto piesne a zaobchádzať s každou skladbou ako s inou kvetinou v záhrade, baviť sa s nimi. Snažil som sa nebrať sa pri písaní takýchto piesní príliš vážne. Dúfam, že ťa rozosmejú, lebo mňa stvorili…“

Justin Bieber – Holy ft. Chance The Rapper

Globálna superhviezda a držiteľ ocenenia Grammy, Justin Bieber, oficiálne potvrdzuje vydanie úplne novej piesne Holy, na ktorej hosťuje Chance The Rapper. Holy je krátky dojemný film režírovaný Colinom Tilleym a za prvých päť hodín nazbieral viac ako 2,2 miliónov zhliadnutí na YouTube. Holy je Bieberov návrat do popovej arény len niekoľko mesiacov potom, čo sa Intentions stal globálnym platinovým hitom. 

CHANGES je Justinov piaty štúdiový album, ktorý debutoval na #1 Billboard 200.  Album podčiarkol jeho celosvetovú dominanciu, CHANGES sa predalo viac ako 4 milióny po celom svete. S viac ako 65 miliónmi mesačných poslucháčov na Spotify sa Justin Bieber stal najpočúvanejším umelcom platformy. Nedávno tiež prekonal ohromujúcich 147 miliónov sledovateľov na Instagrame a cez 50 miliónov odoberateľov na YouTube.

Marshmello & Demi Lovato – Ok Not To Be Ok

Medzinárodné superhviezdy Mashmello a Demi Lovato odhalili svoju povznášajúcu spoluprácu s neziskovou organizáciou Hope For The Day, ktorá sa usiluje o konverzáciu a proaktívnu prevenciu samovrážd a vzdelávania v oblasti duševného zdravia. Spoločne vydávajú singel Ok Not To Be Ok, ktorý napísali Gregory „Aldae“ Hein, James Gutch a James Nicholas Baily. Emotívny text skladby slúži ako pokorná pripomienka, že je v poriadku zbaviť sa pocitov pochybností o sebe a prijať skutočnosť, že sme všetci ľuďmi. „V tú chvíľu to nevzdávajte. Je v poriadku nebyť v poriadku,“ odkazujú umelci.

„Sme radi, že sme sa mohli spojiť s Demi Lovato a Marshemello na tomto projekte, ktorý má prelomiť stigmu okolo duševného zdravia v deň svetovej prevencie samovrážd,“ vraví zakladateľ a generálny riaditeľ Hope For The Day, Jonny Boucher. So singlom vychádza aj oficiálne video v réžii Hannah Lux Davis, ktoré prenáša oboch umelcov späť do 90. rokov, kedy sa prebúdzajú vo svojich detských izbách.

David Key & Ondrej Kandráč – Abraka Dabraka

Muzikant a spevák Ondrej Kandráč dokazuje, že ho nezastavia žiadne koronavírusové obmedzenia. Čas, keď sa bude môcť opäť s kapelou postaviť na javisko, si kráti aj prípravou nových piesní. Jednu z nich nahral aj s o generáciu mladším spevákom Davidom Keyom. 

Nový potenciálny hit nesie čarodejný názov ABRAKA DABRAKA a silným refrénom a popevkom vás zaručene strhne. „V súčasnej, nielen pre muzikantov neľahkej dobe, sme chceli ľuďom pričarovať dobrú náladu a odpútať ich od starostí, ktoré nás všetkých sužujú. Aj preto sme skladbu nazvali Abraka Dabraka,“ vysvetľuje nová tvár slovenskej populárnej hudby David Key a autor textu Vlado Puchala ho dopĺňa. „Je to svieža pesnička, ktorá chce prebúdzať v ľuďoch život, energiu, vôľu zdolať prekážky, prijať sa taký, aký som a zostať v myslení i konaní slobodný.“

Skladba má už aj videoklipovú podobu. Špeciálnu atmosféru mu dodávajú krásne a dobrosrdečné čarodejnice, zboristky Klaudia Škorvánková a Agáta Kováčiková. 

Winona Oak & Robin Schulz – Oxygen

Švédska speváčka Winona Oak sa pred časom dala dokopy s nemeckým DJom a producentom Robinom Schulzom. Spoločne natočili singelOxygen, ktorý je prvým počinom novej značky Mentalo Music. Za labelom, ktorý sa chce sústrediť na nových talentovaných spevákov, stojí práve zlatý chlapec z Osnabrücku Robin Schulz a rešpektované vydavateľstvo Spinnin’ Records , ktoré sa špecializuje na tanečnú hudbu. Pôvabnú Winonu ste mohli v minulosti zaregistrovať napríklad na albume Sick Boy populárnej dvojice The Chainsmokers v skladbe Hope.

Pavol Hammel – Klobúkom dole

Spevák Pavol Hammel v novej skladbe „Klobúkom dole“ skladá poctu zrelým ženám. Pesničkou oslavuje ich šikovnosť, pracovitosť a ambicióznosť. Text k novinke napísal Boris Filan, ktorý dokonale vystihol dievčatá bez veku. Okrem klasických dixilendových nástrojov znie v piesni stepovanie Sisi Michalidesovej. „Klobúkom dole“ nájdu fanúšikovia na novom albume Pala Hammela „Srdce bez anjela“, ktorý stálica slovenskej hudobnej scény vydáva 9. októbra.

„Tancujú, športujú, cestujú, cvičia, kľudne ich odhadnem na večných 30…“ Spieva Pavol Hammel v novej rytmickej skladbe „Klobúkom dole“. Autorom textu je Boris Filan, hudbu má na konte Pavol Hammel. 

„Píšem hudbu väčšinou na hotový text alebo báseň. Len vtedy viem dosiahnuť, aby pesnička bola zmysluplná a mala nejakú výpovednú hodnotu. Začalo sa to  nápadom o dievčatách bez veku. To ma teší, keď to vyznieva ako poklona ženám, lebo sme to tak chceli. Zrelé ženy máme doma a ešte aj šikovné. Našťastie, lebo nezrelé a nešikovné ženy je zlá kombinácia…“ s úsmevom konštatuje Pavol Hammel.

Karin Ann – 3AM

 „Pesničku som napísala na ukulele už v 15-tich rokoch. S pomocou Tomiho Popoviča som potom pesničke dávala konkrétnejší tvar a ujasňovala si, ktorým smerom by som chcela v hudbe ísť,“  opisuje Karin Ann, pre ktorú bolo nakoniec zlomové stretnutie práve s Mattom Schwartzom. „Spoločne sme dorobili aranžmány a čiastočne zmenili i pôvodnú melódiu. Som s finálnou verziou veľmi spokojná,“ dopĺňa speváčka.

„Mala som obdobie, kedy okolo mňa neboli s výnimkou rodiny len tí najlepší ľudia. Po nejakom čase ma prestalo zaujímať, čo si kto o mne myslí. Každý si zaslúži byť akceptovaný a milovaný bez ohľadu na rasu, pohlavie, sexuálnu orientáciu alebo náboženstvo. A o tom tá pieseň je,“ prezrádza Karin Ann, ktorá dúfa, že by jej posolstvo mohlo pomôcť ľuďom, ktorí niečím podobným prechádzajú.

„Ak sa niekto cíti, že nemá nikoho, kto by ho akceptoval a mal rád, nech pokojne príde za mnou a objíme ma, pretože ja vás mám rada,“ hovorí Karin, ktorá by chcela, aby ju nebrali iba ako speváčku. „Chcem sa aktívne vyjadrovať o svete, byť prirodzená a na fotkách sa trebárs neusmievať, keď sa mi práve nechce. Rada by som zotrela bariéru medzi fanúšikom a spevákom, ktorá v hudbe odjakživa panuje,“ dodáva.

Réžie videoklipu k jej novému singlu 3AM sa ujal český filmár Ondřej Urbanec, ktorý má na konte klipy pre Rytmusa, Adama Ďuricu, Hex, Iné Kafe, Tata Bojs či Mirai… Videoklip 3AM sa nakrúcal v Prahe a je založený na koncepte práce so svetlami a farbami, ktorý navrhla Karin.

ZDROJ: Karolína Zboniaková, Universal Music | Renáta Tomášová, Warner Music | Nora Krchňáková, NK Factory | Eva Sládková, Propaganda House | Rado Mešša, pro:messa | Jana Chudíková | Adriána Čahojová, Soul for Show

Andrea Čurná Administrator
Spoluzakladateľka a administrátorka webu oKulture.sk.
×
Andrea Čurná Administrator
Spoluzakladateľka a administrátorka webu oKulture.sk.
Latest Posts
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share